Close

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Soligor 90-230mm f/4.5 jaki to bagnet??? [fotki]

    Witam,

    Brat przywiózł mi obiektyw Soligor 90-230/4.5, dokładniej to o taki:






    mam pytanie - czy to jest non-AI? mam stracha, bo go podłączyłem pod D700, wyświetliło się na wyświetlaczu F0, aparat mierzył światło poprawnie np w trybie A ale nie można było zmienić przysłony.

    Szperałem na necie szukając co oznacza F0 ale kompletnie nie mogę tego znaleść, znalazłem natomiast opis bagnetów non-AI, AI i AI-s, gdzie wyczytałem że nie wolno do cyfrówek podpinać szkieł non-AI bo można jakiś dzyndzel zepsuć.. odpiąłem więc soligora, przypiąłem 35tkę i 50tkę, wszystko działa ok, normalnie zmieniam przyslonę, mierzy czas, po zmianie przysłony zdjęcia są ciemniejsze, przycisk podglądu głębi ostrości też działa normalnie i widzę jak w wizjerze obraz się ściemnia - wygląda więc że niczego nie popsułem w mojej siedemsetce...

    Pomóżcie mi określić jaki to bagnet i czy można to to zapinać, czy można kręcić pokrętłem przysłony jak szklo jest podpięte i aparat włączony czy nie bardzo itp itd.

    Nie znam się kompletnie na starych szkłach od analogów dlatego nie bijcie że zarabiam na zdjęciach a takich rzeczy nie wiem, pracuję raczej na nowych szkłach.

    Help

    PS. dodam że F0 było na wyświetlaczu niezależnie od przysłony, czy pokrętłem go domknąłem na 22, czy mu dałem na 4.5 czy gdzieś pośrodku - wszędzie było F0. Obiektyw wszedł na body z minimalnym oporem (takim jak wszystkie inne które mam) bez żadnych zgrzytów czy problemów..

    PS#2. Dodam jeszcze 4 fotki z bliższa, niech mi ktoś podpowie co to za bagnet bo się martwię czy czegoś nie zchrzaniłem podpinając to do siedemsetki..




    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 06-10-2011 o 18:54
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    hmm, poczytałem troche jeszcze, wygląda na to że non-AI przy pierścieniu przysłon ma taki kołnierz wokół tego pierścienia, i ten kołnierz jest pełny (czyli na całym obwodzie pierścienia przysłony się znajduje i nie ma przerw), a obiektywy AI mają ten kołnierz z przerwami.

    chodzi więc chyba o to że jak założę non-AI na siłę z takim kołnierzem pełnym to wcisnę w puszkę i uszkodzę w ten sposób ten wystający ruchomy dzyndzel który znajduje się przy bagnecie puszki i o który zaczepia kołnierz nowszych obiektywów przekazując puszce ustawioną przysłonę.

    w tym soligorze nie ma takiego kołnierza wogóle (czyli nie ma ani takiego z przerwami ani takiego pełnego) i jak zapiąłem go do D700 to metalowy bagnet (tam gdzie pisze IN - ostatnia fotka) nawet tego dzyndzla nie dotknął, więc mniemam że nie mogę zepsuć swojej puszki tym obiektywem bo nie mogę wcisnąć tego dzyndzla w puszkę? Dobrze kumam?

    ALE... Czy mogę zepsuć jednak puszkę tym że tego kołnierza z przerwami na obiektywie wogóle nie ma i ten dzyndzel przy bagnecie body po podpięciu obiektywu dalej zostanie na swoim miejscu (czyli nie przekręci sie wogóle jak to ma miejsce przy podpięciu nowych szkieł) a przez to w jakiś sposób coś się zatrzaśnie w puszce i nie będę mógł obiektywu zdjąć?
    ;]

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •