Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1

    Domyślnie Cena za zdjęcie z sesji ślubnej a jego rozdzielczość

    Witajcie,
    Ostatnio zmierzyłem się z taką sytuacją. Wynająłem fotografa do zrobienia zdjęć na moim ślubie (kościół, wesele i plener).
    Zapłaciłem za usługę wykonania zdjęć, ich późniejszej obróbki oraz wykonanie foto-albumu 1600zł. Niestety nie miałem umowy odnośnie płyty ze zdjęciami. Ustaliliśmy to tylko słownie, że płytę ze wszystkimi zdjęciami też dostanę (nie pytajcie dlaczego nie podpisałem na to umowy, nie znam odpowiedzi).

    Niestety po ślubie okazało się, że za taką płytę policzył sobie 1 zł zdjęcie (czyli łącznie 500zł). Wszystko bym jeszcze przełknął gdyby nie to że na płycie są zdjęcia w formacie 700x500. Jak się dowiedziałem z rozmowy telefonicznej, kupiłem tylko sample, które mogę u niego wywołać w fotolabie za dodatkową opłatą.

    1) Powiedzcie mi czy coś w tej sprawie mogę zdziałać? Czy 1600zł za usługę i jeszcze 500zł za zdjęcia uprawniają go do dania mi sampli w formacie 700x500 ?
    2) Z Waszego doświadczenia, w jakiej kwocie może oscylować cena za 1 zdjęcie w dużej rozdzielczości na płycie?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez sit_fun ; 08-09-2011 o 20:11

  2. #2

    Domyślnie

    Cena usługi będzie taka na jaką zgodził się wykonawca i zamawiający, zakres również.
    Cena 1600 zł za reportaż ślubny z plenerem + album nie jest wysoka. Oscyluje raczej w dolnych strefach widełek cenowych i to raczej początkujących fotografów.
    Fotograf wykonał usługę i wydał jej efekt w postaci albumu ze zdjęciami. Zapewne takie zapisy znalazły się w umowie.
    Cena jest stosunkowo niska i wynika zapewne ze strategii fotografa który liczy ze klient zadowolony z efektu jego pracy zakupi więcej wydrukowanych zdjęć i da mu jeszcze zarobić.

    Spotkałem już fotografów którzy działają w podobny sposób.
    Fotografowie Ci z zasady nigdy nie wydają klientowi wersji cyfrowych zdjęć.
    Cena za wykonanie reportażu jest u nich stosunkowo niska - około 600-1000 zł. W tej cenie klient otrzyma 20 wywołanych zdjęć.
    Efekt ich całkowitej pracy można otrzymać tylko w postaci wydrukowanych zdjęć w cenie np. 10 zł sztuka.
    Klient dostaje od takiego fotografa zdjęcia w wersji cyfrowej w formacie 640x480 w rozdzielczości 72 dpi ze znakiem wodym bezmała na środku kadru.
    Następnie klient wskazuje fotografowi zdjęcia które chce wywołać z założeniem że będzie ich nie mniej niż np. 100
    By otrzymać pełen reportaż składający się np. z 300 zdjęć klient musi dopłacić 3000 zł.

    Jeśli w umowie nie masz zapisu który mówi że otrzymasz nieodpłatnie wersje cyfrowe określonej ilości zdjęć w rozdzielczości pozwalajacej na swobodne wywoływanie w rozsądnych wielkościach to przepadłeś.

    Co do pytania o cenę jaką powinieneś zapłacić za te 500 zdjęć w wersji cyfrowej na płycie to według mnie powinno to być conajmniej 1000 zł.
    Zakładam że jest to reportaż dobrej jakości i efekt pracy fotografa jest zgodny z oczekiwaniami i zaprezentowanym przez fotografa portfolio.

    Zakładam że jest to fotograf średniej klasy z doświadczeniem i bogatym portfolio choć zapłacona kwota 1600 zł niekoniecznie na to wskazuje.
    Fotograf poświęcił Wam dwa dni. Poświecił kilka dni na postproces. Wydrukował zdjęcia i wykonał album. Poniósł koszt dojazdów, amortyzacji sprzętu, podatku, ZUS-u (zakładam legalną działalność).
    Z 1600 zł zostało niewiele zysku.

    Taka usługa kosztuje przeciętnie 2500-3000 i są to często ceny startowe.
    Klient otrzymuje niewielikialbum i około 300 zdjęć na płycie.
    Ty zapłaciłeś połowę i to powinno Cię zaniepokoić.
    Tanio często znaczy niezgodnie z oczekiwaniami lub kryje haczyki.
    Na przyszłość wymagaj by Twoje oczekiwania nie były tylko pobożnymi życzeniami lecz znalazły odzwierciedlenie w umowie.
    Ostatnio edytowane przez cheyenne ; 08-09-2011 o 20:48

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, rozumiem. Tyle, że ja otrzymałem sample za dodatkową opłatą 1 zł za zdjęcie (razem 500) - w zasadzie odbierając płytę fotograf nawet nie wspomniał, że są to tylko sample, które dopiero będę mógł wywołać. Czyli fotograf może pobrać sobie opłatę za bezwartościowe zdjęcie? Które służy wyłącznie do wybrania fotek w celu ich wywołania?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sit_fun Zobacz posta
    Ok, rozumiem. Tyle, że ja otrzymałem sample za dodatkową opłatą 1 zł za zdjęcie (razem 500) - w zasadzie odbierając płytę fotograf nawet nie wspomniał, że są to tylko sample, które dopiero będę mógł wywołać. Czyli fotograf może pobrać sobie opłatę za bezwartościowe zdjęcie? Które służy wyłącznie do wybrania fotek w celu ich wywołania?
    Według mnie tak nie powinien postąpić ale jego strategia działania może być odmienna.
    Fotograf wykonał pracochłonny postproces i nie chce oddać efektu swojej pracy za 1 zł od kadru.
    Oddaje zdjęcia na których już widać efekt jego pracy ale klient nie może wywołać ich w formacie większym niz np. 10x15.
    Klient oczekujący większych odbitek wróci do fotografa.
    Znowu kłania się niedogadanie.
    Powinno zostać określone co klient otrzyma za te 500 zł.
    Słowo zdjęcie jest bardzo pojemne. To może być kadr wielkości znaczka jak i metr na metr.
    Fotograf miał na myśli pierwsze klient oczekiwał drugiego.
    Znowu przed zapłatą nie dogadałeś.

    Fotograf stosuje metodę wyciągania od klienta kolejnych sum metodą małych kroków.
    Suma sumarum za efekt końcowy klient zapłaci więcej niż gdyby cena początkowa reportażu była wysoka i zawierała już wszystkie produkty których oczekiwał zamawiajacy.

    Jeśli nie masz tego określonego w umowie nic nie zwojujesz.
    Fotograf jest właścicielem zdjęć które wykonał chyba że się tych praw zrzekł.
    Proponuję porozmawiać z fotografem na spokojnie i zaproponować na początek 500 zł (razem z kwotą 500 zł za te znaczki będzie to 1000 zł) za wersje cyfrowe zdjęć w rozdzielczości pozwalajcej na wywołanie w formacie 15x21/15x23
    Poinformuj że nie wywołasz zdjęć na papier i staraj się ustalić cenę za wersje cyfrowe.
    Może fotograf rozpocznie negocjacje.
    Może też nie chceć wydać wersji cyfrowych i ma do tego prawo chyba że umowa mówiła inaczej.
    Ostatnio edytowane przez cheyenne ; 08-09-2011 o 21:10

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sit_fun Zobacz posta
    (...) Powiedzcie mi czy coś w tej sprawie mogę zdziałać? Czy 1600zł za usługę i jeszcze 500zł za zdjęcia uprawniają go do dania mi sampli w formacie 700x500 ?
    (...).
    To jest wyłącznie kwestia tego, w jaki sposób się umówiliście. Mzd jeśli fotograf nie zastrzegł wyraźnie, że na płycie znajdą się sample, to powinien przekazać wyniki swojej pracy w odpowiedniej rozdzielczości.

  6. #6

    Domyślnie

    wg mnie jest bezczelny i naciąga Cię ... niestety w tym kraju trzeba być czujnym na każdym kroku
    Nikon

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez witus Zobacz posta
    wg mnie jest bezczelny i naciąga Cię ... niestety w tym kraju trzeba być czujnym na każdym kroku
    według mnie nie sprecyzowano na piśmie oczekiwań zamawiającego

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sit_fun Zobacz posta
    Ok, rozumiem. Tyle, że ja otrzymałem sample za dodatkową opłatą 1 zł za zdjęcie (razem 500) - w zasadzie odbierając płytę fotograf nawet nie wspomniał, że są to tylko sample, które dopiero będę mógł wywołać. Czyli fotograf może pobrać sobie opłatę za bezwartościowe zdjęcie? Które służy wyłącznie do wybrania fotek w celu ich wywołania?
    500 zł za płytę z której sobie można co najwyżej zrobić pokaz slajdów? Za dużo.
    Wątpię by on obrobił te 500 zdjęć. I może dlatego nie chce ich dac w większym rozmiarze, by nie robić z nich odbitek.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cheyenne Zobacz posta
    według mnie nie sprecyzowano na piśmie oczekiwań zamawiającego
    jak zamawiasz samochód w salonie też pracyzujesz, że ma mieć koła, albo kanapy w środku ... do takiej paranoi prowadziłoby specyfikowanie wszystkiego ... facet mógł powiedzieć nie kupuj tych próbek bo i tak będą nadawały się wyłącznie do kosza zabierz żonę wpadnij do mnie pokaż palcem które mam wywołać i za te 500 zł dostaniesz 50 odbitek ... naciągacz ! ... jeśli to są próbki na których chce zarabiać dodatkowo to należą się gratis .. masakra
    Nikon

  10. #10

    Domyślnie

    Cheyenne, cena za usługę nie ma KOMPLETNIE wpływu na sposób podejścia do sprawy! Że niby za 1600 zł to można oblizać się tylko i wlepiać gały na ekran laptopa, a jak to będzie wyższe honorarium (jakie Twoim zdaniem?), no to wtedy łaskawie przekaże.
    ----
    Skoro nie masz umowy sit_fun (coś mi tu śmierdzi i nie gadajcie mi tu, że umowa ustna też obowiązuje), skoro nie było ustalenia (to jakaś paranoja i cwaniactwo), że płyta którą dostaniesz będzie zawierać zdjęcia w pełnej rozdzielczości albo tylko wglądówki, to raczej niewiele wskórasz, a będziesz się poniżać. Jeśli zależy Ci na tych jpgach/ tifach, to zaciśnij zęby i zapłać te 500 zł, a jeśli nie- na Twoim miejscu bez skrupułów poszedłbym do takiej jednej fajnej instytucji i poprosił, aby ta sprawdziła, czy fotograf może spokojnie spać.

    Cytat Zamieszczone przez sit_fun Zobacz posta
    ...

    1) ... Czy 1600zł za usługę i jeszcze 500zł za zdjęcia uprawniają go do dania mi sampli w formacie 700x500 ?
    2) Z Waszego doświadczenia, w jakiej kwocie może oscylować cena za 1 zdjęcie w dużej rozdzielczości na płycie?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    Jeszcze dodam: tego typu usługi nie mają z góry określonych przedziałów kwotowych, nikt nie opiera się na cenniku ZPAF, jedni zrobią dla Ciebie omawianą usługę za 5000 zł, inni za 500 zł. Kwota za usługę, jaka by ona nie była, nie uprawnia do niczego, a jedynie do poczucia, że się za taką a nie inną "miało fotografa". Przykro mi.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-09-2011 o 08:50
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •