Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Question Osiołkowi w żłoby dano 3 szkła

    Pozdrowienie Czytającym

    Pytań jakich wiele. Potrzebuję szerokości pod FX.
    Po przewertowaniu wielu zapisów na placu boju pozostały 3 sztuki:

    Tokina 16-28 / 2.8
    N 16-35 / 4
    N 14-24 / 2.8

    Nie jestem zawodowcem, raczej zaawansowanym amatorem. Owej szerokości potrzebuje głównie do focenia pomieszczeniach, często ciemnych, z mieszanym światłem ( kluby, dyskoteki ). I tak:

    - tośka wydaje się być najbardziej trafnym wyborem w relacji jakość / ekonomia, ale... nigdzie nie ma jeszcze rzetelnej opinii na jej temat, Ken Rockwell dał jej sumaryczna ocenę 3/5 jesli chodzi o jakość. Niby jest bardzo jasna, ale w praktyce i tak trzeba ją domknąć do co najmniej 4.
    W dodatku tylko w dwóch miejscach w Polsce jest dostępna, marne są szanse na sprawdzenie 3,4 egzemplarzy a po pierwszych testach widać, że rozrzut jakościowy ( focus, aberracja ) jest zauważalny.

    - 16-35 - znane już szkło, jakość bardzo dobra, plus VR, wady (?) - tylko 4 i trochę droższy od tej pierwszej

    - 14-24, jedyna wada - zaporowa cena ( ew waga, która powoduje konieczność powrotu na siłownię )

    Proszę, przekonajcie mnie, że faktycznie trzeba wyskoczyć od razu z 6 klocków, by mieć spokój pod czaszką w zakresie jakości
    Ostatnio edytowane przez wilk325 ; 07-09-2011 o 10:58

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Czy będą to wnętrza pełne ludzi, czy puste?
    Puste często warto "wspomóc" HDR-em - w wymienionych przez ciebie miejscach kontrasty świetlne potrafią być gigantyczne. A jak już brniesz w HDR - może warto pomyśleć o czymś jak qtvr? Wówczas kwestia szerokości jest drugorzędna...
    Jeżeli będziesz fotografował "na raz", to weź pod uwagę sporą dystorsję N16-35, której prostowanie pożera 1..2 mm użytecznej ogniskowej. O dystorsji w T nie wypowiadam się. 14-24 pokazuje swoja przewagę z małą dydstorsja i szerszym szerokim końcem. No i ma VR (w postaci prawie kilograma masy własnej ).
    Może warto wziąć pod uwagę S12-24II - szczególnie jak możesz podeprzeć się statywem...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    może to Cię przekona lub pomoże: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=138385
    -- dzięki, właśnie dostarczyłes mi lektury na 3 popołudniowe kawy.

    Ale już widze, że doszedł jeszcze jeden , N 17-35 ;]

    Czyli jeszcze większa zagwozdka

    Ale 14-24 chyba odpada, D700 + grip + ten potworek spowoduje trwałe zmiany patologiczne w nadgarstku
    No nic, czytam dalej

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin_gda Zobacz posta
    Czy będą to wnętrza pełne ludzi, czy puste?
    Puste często warto "wspomóc" HDR-em - w wymienionych przez ciebie miejscach kontrasty świetlne potrafią być gigantyczne. A jak już brniesz w HDR - może warto pomyśleć o czymś jak qtvr? Wówczas kwestia szerokości jest drugorzędna...
    Jeżeli będziesz fotografował "na raz", to weź pod uwagę sporą dystorsję N16-35, której prostowanie pożera 1..2 mm użytecznej ogniskowej. O dystorsji w T nie wypowiadam się. 14-24 pokazuje swoja przewagę z małą dydstorsja i szerszym szerokim końcem. No i ma VR (w postaci prawie kilograma masy własnej ).
    Może warto wziąć pod uwagę S12-24II - szczególnie jak możesz podeprzeć się statywem...
    -- raczej pełne ludzi ( eventy imprezowe ) więc ha-de-er odpada :/

    S 12-24 przegrywa ogólna jakością: ostrość i kontrast, co w powyższych warunkach jest praktycznie dyskwalifikacją ...

  6. #6

    Domyślnie

    Wspomniana w pierwszym poście Tokina wagowo wychodzi prawie tyle samo.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _aDi_ Zobacz posta
    Ale już widze, że doszedł jeszcze jeden , N 17-35 ;]

    Czyli jeszcze większa zagwozdka
    wstrzymaj się jeszcze chwile.
    Pod koniec miesiąca ma już być Tokina 17-35 ze światłem 4.
    Zapowiada się optycznie fajne szkło a i cenowo powinno byś przystępnie.
    D700 + N50 f1.4G / N105VR Micro f/2.8G / Tokina 400 AT-X f/5,6 / N28-105D

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _aDi_ Zobacz posta
    Proszę, przekonajcie mnie, że faktycznie trzeba wyskoczyć od razu z 6 klocków, by mieć spokój pod czaszką w zakresie jakości
    Najczęściej tak. Bo co bys nie kupił to ten klocek z wielka soczewą z przodu zawsze będzie powodował mocniejsze bicie serca

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _aDi_ Zobacz posta
    -- raczej pełne ludzi ( eventy imprezowe ) więc ha-de-er odpada :/

    S 12-24 przegrywa ogólna jakością: ostrość i kontrast, co w powyższych warunkach jest praktycznie dyskwalifikacją ...
    Wersja II jest nieco lepsza...
    Ale tam, sam nie mam żadnej sigmy, a innych wkręcam...
    Nie było tematu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebar1 Zobacz posta
    wstrzymaj się jeszcze chwile.
    Pod koniec miesiąca ma już być Tokina 17-35 ze światłem 4.
    Zapowiada się optycznie fajne szkło a i cenowo powinno byś przystępnie.

    -- przy czym jak to z nowościami, zanim przejdą chrzest ogniowy, minie trochę czasu, a z tym ostatnim trochę u mnie cienko

    Poza tym, to też 4, do klubowych pomieszczeń zbyt ciemne ...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •