Close

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 117
  1. #1

    Domyślnie Jaki statyw z głowicą kulową?? a może coś innego

    Zastanawiam się nad zakupem statywu. Wybrałem 2 które wydają się całkiem przyzwoite:

    http://allegro.pl/zestaw-triopo-stat...774052272.html

    lub:

    http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,11115s


    Który lepszy do krajobrazu? Sprzęt jak w podpisie. Velbon nie ma funkcji panoramy, obejdę się bez tego.

    Może jakiś iny statyw?? Cena.. powiedzmy do 600 PLN.
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  2. #2

    Domyślnie

    http://fotozakupy.pl/statyw/manfrotto-190xprob,6732s - ja od 5 lat uzywam tego statywu i na nic innego bym go nie zamienil, ale czas najwyzszy zmienic na 055 Manfrotto. jest wiekszy i stabilniejszy, a ze czesto foce w silnych wiatrach to cos stabilniejszego sie przyda...
    do calosci http://fotozakupy.pl/glowica/manfrot...a-200pl,10652s taka glowica i bedzie smigac az milo. mam starsza wersje tej glowicy (bez mozliwosci blokady)

  3. #3

    Domyślnie

    Od razu Was wyprostuję. Jeżeli oczekujecie od statywu za 600zł stabilności, to zapomnijcie, zwłaszcza na wietrze i ogniskowych od 200mm. Manfrotto 055, który od lat się posługuję sprawdza się góra przy słabym wietrze i ogniskowych do 200mm. Większe ogniskowe tylko przy bezwietrznej pogodzie, wstępnym podnoszeniu lustra i pilocie. Problemem jest tu jeden punkt podparcia o stosunkowo małej powierzchni. Lekkie statywy (055 do lekkich nie należy) są jeszcze gorsze. Ważna jest głowica - tu nie warto oszczędzać i wybrać taką, która ma szerszą stopkę. Z moich doświadczeń wynika, że ciężar statywu musi być co najmniej 3 razy większy od zestawu aparat+obiektyw+lampa.
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  4. #4
    Rozmowny Awatar d80
    Dołączył
    08 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    413

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF Zobacz posta
    ... ciężar statywu musi być co najmniej 3 razy większy ...
    Litości!

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma litości bez prawdziwości Fizykę można naginać jedynie głębiej sięgając do kieszeni
    Wniosek: litość dla pleców to brak litości dla pleców (jakiś trzeba tą kasę zarobić)
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF Zobacz posta
    Z moich doświadczeń wynika, że ciężar statywu musi być co najmniej 3 razy większy od zestawu aparat+obiektyw+lampa.
    Bzdura!
    Właściwości współczesnych materiałów - włókien szklanych, kompozytów karbonowych, stopów magnezu pozwalają na uzyskanie sztywnej i stabilnej konstrukcji statywów o ciężarze rzędu 1/2, a nawet 1/3 zestawu puszka+szkło+lampa. Statywy karbonowe benro czy sirui o ciężarze 0,8 - 1,3 kg zapewniają dużo (bardzo dużo!) większą sztywność niż stary, dobry, ciężki MF 055x (też mam). I dużo lepiej tłumią drgania. A na wietrze? Po prostu dociążamy konstrukcję statywu (którą można obciążyć znacznie bardziej niż 055). A na trzęsienie ziemi to i statyw 33x cięższy, niż aparat na nic się nie przyda.
    Ale fakt - za 600 zł to ciężko kupić dobry statyw.
    Aparaty, obiektywy, lampy i statywy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adalbertus44 Zobacz posta
    Bzdura!

    Ale fakt - za 600 zł to ciężko kupić dobry statyw.
    Zastanów się co piszesz Najpierw jedno, potem drugie. A najpierw przeczytaj uważnie co napisałem.
    litość dla pleców to brak litości dla pleców (jakiś trzeba tą kasę zarobić)
    Tłumaczę - albo ciężki statyw, albo ciężka kasa. Taki Gitzo magnezowy to cena ponad 3000 z głowicą Gitzo karbonowy ponad 2200, Benro o zbliżonym udźwigu kosztuje z głowicą ponad 1200zł (dwa razy więcej), do tego jest niższy i podatniejszy na uszkodzenia. Podobno już wyeliminowali problem łamliwości karbonowych sekcji, ale i tak z takim statywem trzeba się obchodzić jak z jajkiem

    A teraz co do dociążania statywu. Możesz sobie go dociążać do woli i figa z tego będzie jak nie dociążysz obiektywu Takim dość skutecznym sposobem było noszenie starej siatki, do której wrzucało się duży kamień polny i podwieszało pod statywem. Na obiektyw zakładano połączone paskiem materiału woreczki z piaskiem. Tak dociążony statyw i obiektyw wytrzymywał ok 50% więcej niż statyw niedociążony. Z tym, że jeżeli statyw ważył 6kg, to dociążenie o ok 4kg (od dołu) i 2kg obiektywu, to max tego co wolno (dozwolony instrukcją udźwig statywu i głowicy). Jeżeli ktoś ma głowicę o dopuszczalnym obciążeniu 8kg, to i teoretycznie więcej może na obiektywie powiesić, ale tu mamy jeszcze dopuszczalne obciążenie bagnetu! Również przeciążanie statywu niewiele da, a może doprowadzić do jego uszkodzenia.

    Co ciekawe. Niektóre firmy, jak ww Gitzo, w niektórych instrukcjach obsługi przyznają, że statyw nadaje się dla lustrzanki z obiektywem max 200mm Ja do tego doszedłem drogą kupowania korzystania i sprzedawania kolejnych statywów.

    Dużo zależy jeszcze od tego co, jak i gdzie fotografujesz. Jeżeli obiekt jest statyczny i w niewielkiej (rzędu 20-100m) to taki statyw może mieć łagodniejsze parametry. Ale jeżeli obiekt jest oddalony o 300-500m nie mówić już o kilometrach, to zapomnij o lekkim statywie Zresztą już samo klapnięcie lustra (nawet wstępnie podniesionego) daje niezły wstrząs, który przekłada się na jakość zdjęcia.
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF Zobacz posta
    Zastanów się co piszesz Najpierw jedno, potem drugie. A najpierw przeczytaj uważnie co napisałem.

    To samo Mr. ALF.

    Ja komentowałem jedynie Twoje zdanie o stosunku ciężaru statywu i aparatu .

    Rozumiem, że są fotografowie, którzy cykają z kilometra obiekty za pomocą Sigmy 200-500/2.8, lub czegoś podobnego. Ja - nie. Kolega, który zadał pytanie - pytał o statyw z głowicą kulową. Chce wydać 600 zł. Może za 600 nic dobrego nie kupi, ale za 1200 - kupi już bardzo dobry statyw z bardzo dobrą głowicą kulową, wystarczający do fotografowania obiektywem 300/2.8 z odległości 100m, kiedy nie ma huraganu i trzęsienia ziemi. I sprzęt, który kupi będzie ważył max. 2 kg. A jeśli statywu karbonowego nie będziemy używać do burzenia ścian budynków, to posłuży długie lata. I nie skoroduje.
    Pozdrawiam.
    Aparaty, obiektywy, lampy i statywy

  9. #9

    Domyślnie

    No widzisz, nie to samo. Bo kolega wyraźnie pisał o statywie za 600zł, a nie dwukrotnie droższym, więc moja uwaga odnosiła się do tego właśnie problemu. Wiem, że są lżejsze statywy o podobnych parametrach, ale za znacznie większą kasę.
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  10. #10

    Domyślnie

    Kupiłem TRIOPO statyw MT-128 + głowica NB-1S, jestem zadowolony. Głowica jest bardzo precyzyjna i łatwa w obsłudze.
    Zenit 12 XP - zepsuł się

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •