Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie czy to normalne?

    od dłuższego czasu jestem troche zaniepokojony pracą mojego tamrona 17-50/2.8. Bardzo często mam tak, że po ustawieniu ostrości i przekadrowaniu ostrośc idzie w przysłowiowy las...czasami mam też tak, że mimo faktu, że ostrość jest w samym centrum kadru, to i tak ostro nie jest. Możliwe, że mam jakiś tam FF, albo BF, ale gdyby tak było, to nieostro byłoby chyba cały czas, a jednak czasami ostrość jest tam gdzie być powinna.

    Nie potrafię zatem zdefiniować swojego problemu. Myślałem, żeby oddać obiektyw do serwisu, ale podejrzewam, że test ostrości sprowadziłby się do 2-3 zdjęć na bateryjkach na centralnym polu AF (na którym moj Tamron sobie w miare, miare dobrze radzi), po czym stwierdzono by, że wszystko jest ok.

    Poniżej prezentuję kolejną dość ciekawą rzecz.

    Przysłona f/3.5.
    Ogniskowa: 17mm
    D80



    Ostrość ustawiona na dziewczynę w środku. Chłopak po prawej jest również względnie ostry, ale po lewej, mimo, że jest w mniej więcej tej samej odległości co chłopak po prawej jest zupełnie nie ostry, czyżby przesunięta płaszczyzna ostrości? Może i tak, ale tego problemu też nie dostrzegam na każdym zdjęciu.

    Dodatkowo wydaje mi się, że jak na f=3.5 i 17 mm, to GO ostrości powinna być ogromna (nawet gdyby zalożyć faktycznie przesuniętą GO) i wszystkie postacie na zdjęciu powinny się w niej mieścić, tak jednak nie jest...

    Może spotkał się kiedyś ktoś z problemem podobnym do mojego?
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  2. #2

    Domyślnie

    Ustaw 2 bateryjki, każda po innej stronie kadru i potestuj. Ustaw wszystko tak żeby aparat znajdował się prostopadle do prostej laczacej obie bateryjki oraz na osi dzielącej na pół odcinek łączący te bateryjki. Wszystko tak zeby odegłości były równe.
    Ostatnio edytowane przez Lerain ; 15-08-2011 o 11:48
    D3000 + N18-55 + T70-200 + Helios 58 | PSAM Mode ON

  3. #3
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Ktora to wersja Tamrona?

  4. #4

    Domyślnie

    A nie będzie to za długi czas i ruch modela?

  5. #5

    Domyślnie

    jest to wersja Tamrona z silnikiem, bez VC, ma to jakiekolwiek znaczenie?
    co do za dugiego czasu...wątpię

    co do testu. testy robiłem, ale nie potrafię wyciągnąc po nich jednoznacznych wniosków. Jedyną rzeczą jaka zauwazyłem to fakt, że Tamron jest bardzo nie rowny, czasami potrafi ustawić ostrośc bardzo dobrze, a czasami bardzo mocno mydli. Mowa o bocznych punktach, bo srodek jestw miare ok.

    Czy istnieje taka możliwość, że BF, FF występuje tylko dla wybranych kombinacji ogniskowej i odległości od fotografowanego obiektu?
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  6. #6

    Domyślnie

    Też bym tak obstawiał bo jego ręka oparta o stół jest ostra i kinkiet za nim również.
    12 14 28 35 85

  7. #7

    Domyślnie

    Ale dość długi masz czas naświetlania czy się mylę? Światło to głównie lampa nad stołem?

  8. #8

    Domyślnie

    a moze jednak macie rację....
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  9. #9
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    MZ poruszone. Kołnierzyk koszuli i mankiet lewego rękawu są ostre; twarz znajduje się pomiędzy tymi punktami i jest nieostra.

  10. #10

    Domyślnie

    A jak się potwierdzi teoria to flaszka za to że szkła zmieniać nie musisz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •