Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie D300 + 24-70/f2.8 = Dziwny problem z AF

    Witam,

    Mam pytanie do kolegów mniej lub bardziej zachwyconych i rozczarowanych obiektywem N 24-70/f2.8.

    Przed zakupem udałem się do kilku sklepów z wydrukowaną linijka z www.focustestchart.com i powiem szczerze, że się załamałem.
    Ile szkieł mierzyłem tyle było kombinacji, żadne ze sprawdzanych szkieł nie potrafiło idealnie trafić z ostrością, po korektach w body udało wybrać egzemplarz.
    Zastanawia mnie fakt, że każdy egzemplarz inaczej ostrzy - rozumiem, że mogą być odchyłki, ale aż tak duże?

    Wybrałem egzemplarz wymagający najmniejszej korekty, pobawiłem się chwilę w domu i niby OK.
    Wziąłem się za testowanie szkła, zakładając, że po korektach AF będzie w porządku.

    Fotografowałem w miarę kontrastową scenę, delikatnie pod światło, wciskam spust, obiektyw ostrzy, i nagle zwis, brak potwierdzenia ostrości, próbuję ponownie, znowu to samo - niepokojące.
    Udałem się w inne miejsce i znowu próbuję zrobić zdjęcie, okazało się, że na 70mm, ostrość na nieskończoność (obiekt około 4-5m od obiektywu) i szkło długo, ba nawet bardzo długo zwleka potwierdzeniem, czasami nie potwierdza i trzeba ponowić, próbę kilka razy.

    Wspomagałem się oświetlaczem AF z SB900.

    Spróbowałem w domu w półmroku zrobić zdjęcie, usadziłem aparat na statywie, założyłem szkło N50/f1,4 i skierowałem na drewniany lakierowany blat, generalnie ciemność, z 50tka trafia idealnie, a z 24-70 myśli i myśli i nic, jak już dokona pomiaru to 2-3 na 10 będą na granicy akceptowalności.

    Wydawało mi się, że 50/1.4 ze śrubokrętem jest wolna, ale 24-70 jest jeszcze wolniejsze.

    Stad po tym przynudzaniu mam szybkie pytanie - czy to normalne, a ja po prostu jestem przewrażliwiony?
    Co z tym można ew. zrobić, jeżeli to nie jest prawidłowe działanie, niestety teraz nie mam możliwości wysłania sprzętu do serwisu , po za tym body działa bez problemu ze szkłami 50/f1.4, 24/f2.8 i 18-70/f3.5-4.5 , szybko i sprawnie i niezawodnie.

    Gdzieś w internecie znalazłem tekst o hardresecie puszki, ale nie wydaje mi się to logiczne - inaczej każdy resetował by puszkę po zmianie obiektywu


    Pozdrawiam Gustaw.

  2. #2

    Domyślnie

    moj 24-70 smiga bezproblemowo z D700. zadnych bf/ff i problemow z predkoscia AF. kupowalem wysylkowo bez zadnego selekcjonowania.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #3

    Domyślnie

    Aż zapiąłem swoje 24-70. Co prawda do D700, ale śmiga aż miło - bardzo szybko i celnie. Nie mam wprowadzonej korekcji. Z D300 też tak pracował.
    50.1,4 to żółw w porównaniu z 24-70. Moje szkło kupione bez żadnej selekcji.

  4. #4

    Domyślnie

    no to koledzy mnie zmartwiliście, chyba wybiorę się do sklepu i spróbuję wymienić na inny egzemplarz, ewentualnie ktoś z okolic Katowic ma może takie szkiełko i znalazłby chwilkę czasu, żeby sprawdzić czy rzeczywiście są jakieś różnice??

    Pozdrawiam Gustaw

  5. #5

    Domyślnie

    sęk w tym, że szkiełko niby działa dobrze, ale przy 70mm powyżej 3m lubi się pogubić przy mierzeniu do prostych - obiektów, nie wiem co się będzie działo podczas sesji w ciemniejszych miejscach.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja używam z D300 i to dobrze "wytłuczonym" i działa bez problemowo, a egzemplarz pierwszy z brzegu.
    Nikon D300, D80, F80

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GustawM Zobacz posta
    Ile szkieł mierzyłem tyle było kombinacji, żadne ze sprawdzanych szkieł nie potrafiło idealnie trafić z ostrością, po korektach w body udało wybrać egzemplarz.

    Wydawało mi się, że 50/1.4 ze śrubokrętem jest wolna, ale 24-70 jest jeszcze wolniejsze.
    .
    Nie przyszło Ci czasem do głowy, że skoro podpięcie kilku szkieł daje powtarzalne błędy to może jednak coś nie tak jest z Twoją puszką...? Tak właśnie rodzą się urban legends...
    Szkoda, że jesteś z tak daleka, udowodniłbym Ci na przykładzie dowolnego , wybranego z półki korpusu, że te szkła się wręcz nie zdarzają wadliwe, i to na dodatek z taką powtarzalnością...
    Porównania szybkości ostrzenia ze starą 50 to już nawet nie skomentuję.
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Nie przyszło Ci czasem do głowy, że skoro podpięcie kilku szkieł daje powtarzalne błędy to może jednak coś nie tak jest z Twoją puszką...? Tak właśnie rodzą się urban legends...
    Szkoda, że jesteś z tak daleka, udowodniłbym Ci na przykładzie dowolnego , wybranego z półki korpusu, że te szkła się wręcz nie zdarzają wadliwe, i to na dodatek z taką powtarzalnością...
    Porównania szybkości ostrzenia ze starą 50 to już nawet nie skomentuję.

    Gdybym miał do czego innego porównać to bym porównał
    Generalnie wszystkie szkła dobrze ostrzą i naprawdę sporadycznie w ciężkich warunkach zdarzało się, że czasem źle wyostrzyły, lub AF chwilę zwlekał.

    Dlatego też napisałem na grupę, żeby ktoś spojrzał na to z boku - bo zaćmiony jeszcze kwotą, którą wydałem i dotychczasowym działaniem pozostałych szkieł nie zakładałem, że pucha może szwankować.

    W takim razie ma ktoś z okolicy D300? Tak coby dla świętego spokoju szybko sprawdzić - porównać 2 puszki jak sobie radzą z różnymi szkłami??


    Pozdrawiam Gustaw

  9. #9

    Domyślnie

    Z ciekawości bym zapytał, jakiego rzędu są te niedokładności AF? I chętnie bym zobaczył zdjęcia przykładowe. Tylko że jeszcze bym musiał mieć pewność, że nie były robione z ręki czy słabiutkiego statywu. Tyle się naczytam i nasłucham co jakiś czas o BF i FF i już nie wiem, czy to ja jestem ślepy, że w żadnych z testowanych przeze mnie szkłach nie miałem takiego BF/FF, żeby trzeba było coś korygować, tylko spokojnie można było olać? Czy takiego mam farta? Całe to korygowanie AF w puszcze wg mnie jest dodane tylko po to, żeby uciszyć malkontentów, bo nie widziałem, żeby cokolwiek zmieniało... tylko że zamiast uciszyć, dało im nową broń do ręki
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  10. #10

    Domyślnie

    Piszę z pamięci, więc mogę się mylić, ale wydaje mi się że w instrukcji od D300s jest napisane, iż przy zastosowaniu mikrokorekty AF w puszce w skrajnych położeniach zooma mogą występować problemy z ostrzeniem. Wyłącz korektę AF i zobacz co będzie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •