Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 67
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Franciszków
    Posty
    114

    Domyślnie Który filtr szary wybrać

    W najbliższym czasie wybieram się w Tatry, no i pomyślałem, że to dobry moment na zaopatrzenie się w filtry szare (połówkowy i pełny). Jeżeli chodzi o połówkowy to z całą pewnością kupię Cokina. Mam problem jeżeli chodzi o filtr szary pełny. Filtr będzie używany z 18-105 vr. Nie wiem jaką gęstość wybrać. Chodzi mi o uzyskanie czasów rzędu 2-5 sekund w słoneczny dzień. Na najbliższej wyprawie używał bym go głównie do "zamrożenia" strumyków.

  2. #2

    Domyślnie

    Wygodnie by było kupić Fadera - płynnie regulowane ND w zakresie ND2-ND400.
    Na 67mm to jakieś ~350zł...

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Franciszków
    Posty
    114

    Domyślnie

    No ten Fader jest genialny. Chyba się na coś takiego skuszę.

  4. #4

    Domyślnie

    Fader jest dobrym rozwiązaniem, ale utrudnienia mogą być z cokinem lub odwrotnie
    Może cos ciemnego typu -10/f i połówkowy 0.9 z miękkim przejściem
    Jak już tu piszemy zawsze, to filtry Hitech nie Cokin
    :::WEB:::BLOG:::ANALOG:::INSTA:::
    YouTube::: FB:::Strony przyjazne mobilnym!

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Franciszków
    Posty
    114

    Domyślnie

    W zasadzie już się zdecydowałem na tego Fandera. Raczej mało prawdopodobne abym używał równocześnie Cokina i Fandera.

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Franciszków
    Posty
    114

    Domyślnie

    Przed chwilą wpadł mi w ręce ostatni numer DFV i troszkę mi zrzedła mina kiedy wyczytałem, że filtry typu Fader nie bardzo nadają się do fotografowania. Uzasadnili to nierównomierną płaszczyzną działania i problemami z ostrością przy dużych ogniskowych. Czy mógł by ktoś to potwierdzić ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez antos777 Zobacz posta
    Przed chwilą wpadł mi w ręce ostatni numer DFV i troszkę mi zrzedła mina kiedy wyczytałem, że filtry typu Fader nie bardzo nadają się do fotografowania. Uzasadnili to nierównomierną płaszczyzną działania i problemami z ostrością przy dużych ogniskowych. Czy mógł by ktoś to potwierdzić ?
    Pewnie wynika to ze sposobu dzialania (podwojny filtr polaryzacyjny).
    Najlepsze sa zwykle filtry. Kup kilka szybek do maski spawalniczej i po klopocie. De facto te arcyciemne filtry przydaja sie do rozmazywania ruchu przy dlugiej ekspozycji lub wycinania poruszajacych sie postaci (np. puste ulice w ciagu dnia). Lubisz takie foty?
    Polowki sa bardziej uzyteczne.

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Franciszków
    Posty
    114

    Domyślnie

    Filtr chciałem kupić z myślą o najbliższym wyjeździe w góry. Chodziło mi głównie o strumienie i wodospady. Tak na prawdę nie wiem jaka gęstość jest wymagana aby mocno rozmazać taki strumyk, stąd też bardzo mi się spodobał ten Fander. Ale jeżeli to rzeczywiście zły pomysł będę musiał pomyśleć nad jakimś innym filtrem. Więc nasuwa się kolejne pytanie czy do wyżej wymienionych sytuacji będę potrzebował filtra o gęstości nd400?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez antos777 Zobacz posta
    Przed chwilą wpadł mi w ręce ostatni numer DFV i troszkę mi zrzedła mina kiedy wyczytałem, że filtry typu Fader nie bardzo nadają się do fotografowania. Uzasadnili to nierównomierną płaszczyzną działania i problemami z ostrością przy dużych ogniskowych.
    Dobrze, że nie czytałem, bo bym zdjęć nie mógł robić...

    Sampelek z ostatniej sesji, 85 1.4 @ 1.4:

    Cały kadr:

    I crop (przed obróbką, odpalony w ACR, wyostrzanie na defaulcie):

    Owszem, spadek ostrości jest, ale nie jest to jakiś dramat. Dla mnie nie jest to jakaś wielka przeszkoda - na tyle niewielka, że niweluję to mocniejszym wyostrzeniem w PSie - dla mnie akurat inne filtry odpadają (tzn mogłby być, ale muszę mieć też Fadera, więc nie będę sobie dublował tylko przeżyję te niedogodności). Po przyciemnieniu AF zaczyna czasem nie trafiać, ale to zrozumiałe - aparat zapewnia działający AF do przysłony 6.3, więc po przyciemnieniu do odpowednika np f/11 nic dziwnego że może się mylić. Rozwiązanie jest proste - ustawić ostrość przed przyciemnieniem filtra - i tak się robi ze statywu takie ujęcia, więc pośpiechu nie ma.

    Fotografowałem też jakiś strumyk na dłuższym czasie, na szerokim kącie, zaraz go poszukam.

    PS - do strumyków i wodospadów w lesie wystarczy Ci pewnie ND9, czyli blokujący 3 przysłony. Przymkniesz szkło do f/11 + filtr i pewnie wystarczy do rozmycia. Ale na 100% nie wystarczy do rozmycia chmur w dzień czy jakichś jezior, rzek na odsłoniętym terenie. Także już sam zdecyduj na czym Ci bardziej zależy i gdzie będziesz tego używał (zwykły filtr będzie tańszy niż Fader).


    Cytat Zamieszczone przez pioter m Zobacz posta
    Kup kilka szybek do maski spawalniczej i po klopocie. De facto te arcyciemne filtry przydaja sie do rozmazywania ruchu przy dlugiej ekspozycji lub wycinania poruszajacych sie postaci (np. puste ulice w ciagu dnia). Lubisz takie foty?
    Polowki sa bardziej uzyteczne.
    Próbowałeś tych szybek do maski spawalniczej? Przy nich Fader to jakość naddoskonała.
    Skoro pyta o filtr żeby rozmyć wodospad to pewnie mu się podobają...
    Połówki są po prosto do czego innego, a nie "bardziej użyteczne".
    Ostatnio edytowane przez morzon ; 12-08-2011 o 10:46

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2007
    Miasto
    Franciszków
    Posty
    114

    Domyślnie

    No to namieszałeś mi w głowie Jeżeli chodzi o AF to nie ma problemu bo tak jak wspomniałeś ostrość ustawię przed założeniem filtra. Bardziej przerażają mnie właśnie ewentualne braki wywołane tym Fanderem. Znalazłem już ten filtr i się mocno zastanawiam:
    http://www.skapiec.pl/site/cat/65/comp/150413

    A tak w ogóle to jest straszny problem z tymi filtrami x400, znalazłem tylko tą Hoyę.

    Znalazłem jeszcze Filtr neutralny szary B+W ND 3.0 (110) NDx1000 67mm
    Ostatnio edytowane przez antos777 ; 12-08-2011 o 11:01

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •