Close

Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 97
  1. #1

    Domyślnie Umowa między fotografem a młodą parą.

    Na co zwrócić uwagę przy pisaniu, co zawrzeć, czego unikać?
    Ma ktoś i udostępni?

  2. #2

    Domyślnie

    Napisz sobie sam, bo tylko wtedy masz pewność, że będzie pod Ciebie.

    -Zakres usługi (i to najlepiej sztywny)
    -Czas wykonania (czyli od do +czas obróbki i oddania)
    -Kwota, którą za usługę otrzymasz i w jakim czasie
    -Zabezpieczenie uszkodzeń sprzętu na imprezie
    -Oczywiście wszelkie dane osobowe (z numerem dowodu włącznie)
    -Weź sobie na piśmie potwierdzenie zatwierdzenia projektu (w przypadku foto-książki)
    -Zaliczka.....najlepiej 20%

    Nie zapomnij wystawić rachunku za pobraną zaliczkę i później całościowego za usługę!
    2x D750 | 2x MB-D16 | SB-800 | SB-900 | N24-70/2.8 | N80-200/2.8 AF-S

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bym polecała zadatek zamiast zaliczki, pewniejszy dla obu stron...
    Umowę większość z nas, jeśli nie każdy, konstruuje pod siebie, w oparciu o zebrane doświadczenie, dopasowując do własnego stylu pracy, oczekiwań, ustaleń. U mnie każda para ma indywidualnie dopracowaną umowę, jedynie wzór zachowałam na sztywno, a ten znajdziesz w necie bez problemu. Do tego polecam książkę Orżewskiego "fotograf, fotografia, prawo", pomoże rozjaśnić kilka ważnych kwestii i przybliżyć prawo
    Jak już będziesz miał gotową umowę, polecam skonsultować ją z prawnikiem, zawsze to większa pewność, że działasz zgodnie z prawem.

  4. #4

    Domyślnie

    i pamiętaj o terminie oddania zdjęć - ja sobie wydłużyłem do 45 dni

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    i pamiętaj o terminie oddania zdjęć - ja sobie wydłużyłem do 45 dni
    I to najlepiej liczone od ostatnich zdjęć ... czyli jeśli plener dwa tygodnie później, to masz 59 dni od ślubu :P LOL
    2x D750 | 2x MB-D16 | SB-800 | SB-900 | N24-70/2.8 | N80-200/2.8 AF-S

  6. #6

    Domyślnie

    no wiadomo ja np do tej pory nie oddałem jednego ślubu z 2009 roku - czekam na sesję plenerową RAW-y kurzem zarosnięte bo nie mając pleneru nie wiem jaki styl obróbki zaserwowac

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    no wiadomo ja np do tej pory nie oddałem jednego ślubu z 2009 roku - czekam na sesję plenerową RAW-y kurzem zarosnięte bo nie mając pleneru nie wiem jaki styl obróbki zaserwowac
    I dlatego taki zapis w umowie tez można umieścić .... i to całkiem serio w dobie globalizmu. Że jak młodzi nie odbęda sesji plenerowej do 30 od uroczystości zaślubn-taka możliwość przepada i materiał jest oddawany w takim stanie jak jest (czyli obróbka reportażu). Sam miałem przypadki, że młodzi zjeżdżali do Polski po pół roku, albo dłużej i człowiek sra w gacie "odbiorą czy nie"
    2x D750 | 2x MB-D16 | SB-800 | SB-900 | N24-70/2.8 | N80-200/2.8 AF-S

  8. #8

    Domyślnie

    Redskull dobrze mówi, choć 30 dni to MZ trochę krótko, może 60?. Jakby nie patrzeć, to bez pleneru nie oddasz materiału, czytaj pieniądze zamrożone :-/ a tak jest paragraf i nie ma niejasności

  9. #9

    Domyślnie

    90 dni liczone od daty zdjęć w plenerze to standard moim zdaniem według mnie.
    Oczywiście ze zrozumiałych przyczyn trzeba szybciej, ale asekuracja dla fotografa w tym temacie jest potrzebna.
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 08-08-2011 o 17:07
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam obecnie 90 dni i jak się okazało kilkakrotnie, jest to zapis dla dobra Młodych, bo mieli obsuwę...
    Osobiście oddaję materiał w ciągu 2-4 tygodni, nie więcej.

    Redskull, podoba mi się Twój zapis, widzę że muszę jeszcze znaleźć miejsce na to jedno zdanko, przyda się, tak dla spokoju ducha
    Stock masz anielską cierpliwość, żeby czekać od 2009 roku na plener Może piśniesz słówko w temacie? http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=186762
    Ostatnio edytowane przez credka ; 10-08-2011 o 09:06

Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •