Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za rady kolegi 2pompony. Faktyczne Twoje rady są jasne i użyteczne dziki czemu uzyskałem coś takiego, choć musiałem zmienić Picture Control na portretowy co bardzo pomogło.




    Mam nadzieję, że teraz jest lepiej choć jeszcze plamki są widoczne... i martwi mnie twarz lekko"laleczkowa"

    yaroN.... Dzięki..

    Bardzo ciekawa ta obróbka. Czy możesz powiedzieć jak mieszałeś te kanały? jestem ciekawy.... Szczególnie jak wzmocniłeś kontury itp.


    a jakby komuś chciało się pobawić wrzucam NEFa : https://rapidshare.com/files/4158393691/_D3K8488.NEF
    Ostatnio edytowane przez crisder ; 07-08-2011 o 22:16 Powód: dodanie linka

  2. #12

    Domyślnie Dzięki.

    Jeżeli chodzi o techniczny aspekt, to mogę powtórzyć to, co napisałem w poście "Mariusz888 - Walka z szarościami" - z 23.10.2010 - "Nie ma dwóch kucharzy, którzy z wg tej samej receptury i z tych samych składników przyrządzą równie smaczną potrawę...". W poście tym jest również zrzut ekranu kolejnych warstw faz obróbki. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=157126.
    Podobny schemat zastosowałem przy tym zdjęciu. Nie zrozum mnie źle, nie jestem jakimś zarozumiałym gamoniem, ale nie da się tego tak po prostu opisać. Zresztą, każdy bardziej doświadczony użytkownik pewnie potwierdzi, że tzw. gotowce - mam na myśli głównie akcje i gotowe cudowne "receptury" sprawdzają się zazwyczaj przy określonym zdjęciu (zazwyczaj autora :/ ) i przynoszą raczej opłakane lub mierne skutki w sytuacji, gdy się z nich korzysta nie rozumiejąc, o co w nich chodzi i jak je korygować.

    Mogę jednak dodać kilka uwag. Może cię zainteresują.
    Pierwszy i podstawowy krok to odszumienie zdjęcia. Patrząc na efekty osiągnięte przez ciebie, jestem przekonany, że gdybyś zaczął od tego, efekt byłby zdecydowanie lepszy. Druga kwestia, to musisz sobie uświadomić to, że każde narzędzie w Photoshopie ma określone właściwości i zadania do wykonania. Efekt zależy od użytych wartości parametrów i etapu, na którym z niego korzystamy. Ba nawet od tak prozaicznej wydawałoby się sprawy, jak kalibracja monitora. Nic się nie dzieje przypadkowo. Wynik pracy to skutek nie przypadkowego "machania suwaczkami" w prawo i lewo (jakże często można natknąć się na takie sugestie), lecz wykorzystania określonych parametrów, w określonej sytuacji, przy określonej kombinacji działań. Tak więc, aby coś wycisnąć z potężnego "kombajnu" jakim jest Photoshop, musisz naprawdę rzetelnie poznać działanie poszczególnych narzędzi i efekty, jakie dają również w połączeniu z mieszaniem kanałów, maskowaniem, mieszaniem warstw. Cyfrowa ciemnia, rządzi się dość rygorystycznymi zasadami i po prostu trzeba je przyswoić i przestrzegać! Kiedyś przecież też nikt nie żonglował na chybił trafił chemikaliami.

    Zostawmy sprawę miesza kanałów. Jeżeli będziesz chciał kiedyś poznać to narzędzie, to zapewne znajdziesz masę użytecznych materiałów (darkmajin ma sporo racji sugerując zapoznanie się z tutkami. Im więcej ich przejrzysz tym lepiej). Sądzę, że na tym etapie obróbki zdjęcia większe korzyści przyniesie ci kwestia odszumiania i to nawet wywołanego NEFA (zawsze od tego zaczynam), czyli jak najbardziej optymalnego zamaskowania widocznych skaz. Najlepiej je widać w poszczególnych kanałach koloru. W twojej pierwszej wersji najczystszy był "red", a najłatwiejsze do "eliminacji" farfocle w "green". Blue to zazwyczaj w portretach zawsze "padaczka", więc nie wolno o nim zapomnieć.
    W Photoshopie nie wolno iść na łatwiznę i skróty. Zawsze to podkreślam, że praca wymaga czasu i dokładności. W tym wypadku również usuwanie mory, śmieci, skaz trzeba zacząć od poszczególnych kanałów, uważnie obserwując efekt, jaki niosą zmiany dla całości obrazu. Oczywiście wiele jest metod oszumiania. Ja często wykorzystuję - moim zdaniem bardzo prosty i mocno niedoceniany filtr - Surface Blur (rozmycie powierzchniowe).
    Jego działanie zinterpretowałeś jako wyostrzenie krawędzi. W rzeczywistości jednak to nie krawędzie poszczególnych pikseli, czy obszarów zdjęcia zostały wyostrzone, a wręcz przeciwnie. Najprościej rzecz ujmując rozmyty został środek, przy zachowaniu krawędzi. Ot taki filtr rozmywający i jednocześnie zachowujący krawędzie. Jak tym się posługiwać? Suwak Radius (Promień) pełni tę samą funkcję, co w filtrze Gaussian Blur (Rozmycie gaussowskie). Im wyższy promień, tym bardziej zostanie rozmyty obraz lub jego obszar. Natomiast suwak Threshold (Próg) określa wagę (w sensie zawartość istotnych szczegółów) nadawaną sąsiadującym pikselom oraz to, czy zostaną rozmyte, czy też nie. Oczywiście ty o tym decydujesz. Tym razem możesz machać suwaczkiem do woli, uważnie jednak obserwując zmiany w danym kanale i wybrać optymalne ustawienie. I na tym to wszystko polega. Rozumiesz pewnie teraz, że nie ma gotowej receptury, bo ty będziesz miał swoje preferencje (oczywiście upraszczając). Im wyższy próg, tym większy zakres pikseli (względem siebie), które zostaną rozmyte. W miarę zwiększania progu jako pierwsze zostaną zatem rozmyte obszary łagodne zaś krawędzie o wysokim kontraście pozostaną mniej rozmyte (chyba, że jeszcze bardziej zwiększysz próg) W efekcie tych poczynań natychmiast dostrzeżesz, nie tylko poprawę jakości zdjęcia, ale nawet już na tym etapie podkreślenie istotnych krawędzi (zwróć uwagę - podkreślenie, zaakcentowanie, a nie wyostrzenie).
    No i to z grubsza tyle. Oczywiście nie jestem autorytetem w dziedzinie Photoshopa. Zapewne tu na forum jest spora grupa bardziej zorientowanych w temacie. Sądzę jednak, że efekty moich działań są na tyle zadowalające, bym mógł podzielić się moim doświadczeniem z tobą i być może z innymi, którzy to czytają. Jeszcze jedna krótka rada. Moja procedura "pichcenia".
    1) Odszumianie. 2)Ustawienie WB 3)Prace "artystyczne", czyli realizacja wizji obrazu. 4) Wyostrzanie zdjęcia. 5) Udanie się do kasy...
    Życzę cierpliwości w drodze do mistrzostwa. Nota bene nie spotkałem jeszcze osoby, która by stwierdziła, że wie o Photoshopie wszystko. Może to będziesz ty crisder? Za jakiś czas... Mam nadzieję, że pomogłem, no i czekamy na efekty...



    Pozdrawiam.
    ... sprzęt do robienia zdjęć i nie tylko

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yaroN Zobacz posta
    Życzę cierpliwości w drodze do mistrzostwa. Nota bene nie spotkałem jeszcze osoby, która by stwierdziła, że wie o Photoshopie wszystko. Może to będziesz ty crisder? Za jakiś czas... Mam nadzieję, że pomogłem, no i czekamy na efekty...



    Pozdrawiam.
    Pomogłeś bardzo. Dziękuję

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •