Close

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 107
  1. #1

    Domyślnie Mniejszy ZUS - opinie

    Od września przechodzę na tzw. normalny ZUS, czyli około 850 zł miesięcznie. Szukałem rozwiązania jak nie popaść w ruinę finansową przez nasze kochane Państwo i znalazłem (chyba) rozwiązanie, a mianowicie zatrudnienie w Wielkiej Brytanii lub Słowacji - i tam odprowadzanie składek.

    Zajmują się tym specjalne firmy, jak np. ta tutaj. Wygląda to fajnie, bo nie zamykam działalności w Polsce, ale również nie płacę polskiego ZUSu. Płacę za to miesięczny abonament 400 zł. Firma wystawia mi za to Fakturę i odprowadza składki za granicą. Prawnie jest to faktycznie wszystko legalnie.

    Tutaj jednak moje pytanie - czy ktoś miał styczność z takimi firmami i mógłby mi polecić jakąś rzetelną. Czytałem kilka opinii o firmach nieuczciwych, dlatego teraz zajmuję się intensywnym szperaniem. Bardzo chętnie wysłucham Waszych zdań na ten temat
    Zwyczajny jak kiełbasa.

  2. #2

    Domyślnie

    od roku się nad tym zastanawiam ... ZUS w UK lub na Litwie ... ale jakoś nie potrafię się na to zdecydować ...
    Litwa zbyt mały i niepewny kraj, natomiast w UK trzeba pojawić się osobiście aby to wszystko załatwić.
    Niby w teorii wygląda to wspaniale ... ale czy tak samo będzie to wyglądało za 20-30 lat?
    NinoVeron |==========[> | IG | Flickr | BLOG | MM | FB
    "na co sprzętu qpa gdy fotograf d..."

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli będziesz świadczył usługi w Polsce, a składki płacił w innym kraju UE, to wcześniej czy później ZUS Cię ścignie, gdy się dopatrzy, ze nie świadczysz usług za granicą, a na miejscu dla krajowych usługobiorców. ZUS to jedyna instytucja państwowa, która ma 10 lat na ściągnięcie składek. Przez 10 lat nie można spać spokojnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Z ekonomicznego punktu widzenia dla mnie, na ten moment nie pozostaje mi nic innego, jak zaryzykować zatrudnienie za granicą. Nie zarabiam gór złota żeby odprowadzać prawie 1000 zł miesięcznie na ZUS.

    Freefly - jak mam za 400 000 zł zostawione w ZUS otrzymywać na emeryturze 700 zł, to dzięki wolę kombinować. Wiesz, urzędnicy to w większości ludzie, którzy nie mają pojęcia o przedsiębiorczości, kończą studia administracyjne, idą na etat do urzędu i męczą takich jak my - przedsiębiorców, którzy starają się coś w życiu osiągnąć. Dlatego jeżeli mogę zredukować koszty to czynię to z wielką rozkoszą.
    Zwyczajny jak kiełbasa.

  5. #5

    Domyślnie

    freefly ty nie masz swiadczyc uslug za granica (Slowacja, UK czy jakas Francja) tylko ty masz tam pracowac, placic podatki i ubezpieczenie i wtedy majac wlasna dzialalnsc w PL nie musisz placic ZUSu...
    problem z UK jest taki, ze tu brytyjski pracodawca na lewo nie zatrudni, nie jesli bedzie musial wystawic zaswiadczenie dla HM Revenue skad pobiera sie formularz A1 dla ZUSu w PL to tak w telefraficznym skrocie...

  6. #6

    Domyślnie

    Zatrudnienie za granicą z zagranicznymi składkami polega na pracy zdalnej - potoczniej mówiąc, nie muszę tam mieszkać, żeby być zatrudnionym u pracodawcy w Wielkiej Brytanii bądź Słowacji. Pracowałem kiedyś zdalnie dla firmy z Warszawy mieszkając w Bydgoszczy i nie musiałem się z tego tytułu nigdzie przemeldowywać.

    Tak btw. fajny materiał video - jak jeszcze ZUS pobierał 700 zł składki miesięcznie.
    Ostatnio edytowane przez stachu321 ; 28-07-2011 o 00:11
    Zwyczajny jak kiełbasa.

  7. #7

    Domyślnie

    no to znajdz jakas brytyjska firme, zatrudnij sie w niej i siedz w domu tam bedziesz mial oplacone wszystko, pensyjka na koncie i ZUS z glowy...olej posrednikow, dzialaj sam. zaoszczedzisz na tym 400zl miesiecznie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stachu321 Zobacz posta
    Zatrudnienie za granicą z zagranicznymi składkami polega na pracy zdalnej - potoczniej mówiąc, nie muszę tam mieszkać, żeby być zatrudnionym u pracodawcy w Wielkiej Brytanii bądź Słowacji. Pracowałem kiedyś zdalnie dla firmy z Warszawy mieszkając w Bydgoszczy i nie musiałem się z tego tytułu nigdzie przemeldowywać.

    Tak btw. fajny materiał video - jak jeszcze ZUS pobierał 700 zł składki miesięcznie.

    W ten sposób, to żadna firma nie zakładałaby spółek w Polsce, tylko zatrudniła polskich pracowników w swoim kraju, żeby nie płacić ZUS-u i podatków za nich w Polsce i tłumaczyłaby naszym organom, że pracownicy pracują dla nich "zdalnie" i są ubezpieczeni w kraju macierzystym spółki.

  9. #9

    Domyślnie

    Trochę nie do końca jest tak, jak mówicie. Ja mam założoną firmę w Wielkiej Brytanii i jest to spółka jednoosobowa (mają coś takiego). Jestem założycielem i'managerem', więc sam siebie w spółce zatrudniam, co jest zupełnie normalne. Z racji zatrudnienia w UK nie płacę tutaj ZUSu i nie muszę prowadzić działalności gospodarczej. ZUS nie może się przyczepić, gdyż świadczę usługi i tu i tam: w Polsce jestem 'managerem' swojej brytyjskiej firmy i w UK tak samo. Nic nie jest na lewo, nie pracuję fikcyjnie u jakiegoś imigranta z Kongo czy Indii itd... Po prostu mam swoją firmę i ją opłacam.

    Zalety:

    - ZUS około 100-150zł miesięcznie (nie wiem dokładnie i nie interesuje mnie to)
    - możliwość przejścia na emertyturę już po 7 latach prowadzenia działalności i otrzymywanie najniższej emerytury (coś około 500 funtów miesięcznie)
    - jeśli nie rozleniwię się po 7 latach to pracuję dalej i pewnie dobiję do tego tysiaka funtów emerytury albo i lepiej. W Polsce raczej trudno o to.
    - posiadam (cała moja rodzina posiada) kartę ubezpieczeniową na całą Unię Europejską (plus parę innych krajów Europy). W Polsce honorują mi tę kartę, sprawdzałem nawet parę dni temu jak mi się syn poturbował na rowerze i pojechaliśmy do szpitala
    - nie muszę podpisywać faktur i mogę wysyłać PDFa mailem. Nie muszę mieć pieczątki i innych pierdół.
    - faktury wysyłam księgowej raz w roku jako plik ZIP ze skanami lub PDFami i nie muszę nic podpisywać
    - prawo podatkowe jest proste jak drut i bardzo przyjazne
    - dodatkowo wykupiłem sobie dla całej rodziny (za 100zł) prywatne ubezpieczenie na preferencyjnych warunkach, więc korzystam w większości z prywatnych klinik.
    - dość duża kwota (w porównaniu z Polską) wolna od podatku, więc sporo więcej się zaoszczędzi nawet jeśli się ją przekroczy.
    - VATowcem się stajesz jeśli przekroczysz jakąś sporą sumę (w przeliczeniu na złotówki to chyba jakieś 150-200tys.). Suma resetuje się co roku a w PL narasta

    No i za to wszystko płacę łącznie coś około 500zł miesięcznie. Poza tym mieszkam spokojnie, nie martwię się o emeryturę, nie obchodzi mnie co nowego wymyślą, aby udupić polskiego podatnika itd. Dobrze mi z tym, bo mam poczucie, że płacę pieniądze i dostaję coś w zamian. Gdy prowadziłem działalność w Polsce to dostawałem szału, że ja daję coś (sporo) dla kraju a kraj nie daje nic dla mnie.

    Wady takiego rozwiązania:

    - czasami księgowe w mniejszych firmach robią wielkie oczy jak widzą fakturę, czasami dziwią się, że piecząteczki nie ma itd... W dużych firmach nie ma tego problemu.
    - trzeba się przejechać raz do UK, ale jest to dobra okazja, żeby zdobyć jakieś kontakty i zrobić sobie z tego business-trip i trochę zwiedzania. Przynajmniej ja zamierzam swoją sytuację wykorzystać jako pretekst do rozszerzenia terytorium działalności.

    Ja bym nie bawił się w firmę na Litwie czy Słowacji, bo może i mają taniej, ale nie oferują też korzyści i takiej emerytury. Poza tym nie wiadomo co będzie w tych krajach za 20 lat, a UK jednak ma się dobrze.

    A w Polsce jest, jak wiadomo... Prawie 900zł ZUSu, 400zł księgowa, latanie z fakturami, podpisywanie deklaracji co miesiąc, ciągłe akrobacje z księgową, żeby było taniej itd... Koszmar! I jeszcze 23%VAT, LOL

  10. #10

    Domyślnie

    czytałem gdzieś, że aby opłacać składki w UK, to ileś procent usług trzeba świadczyć tam. Mówiąc prosto, np. 30% faktur musi być wystawione na firmę angielską. Lub Anglika, jeżeli świadczymy usługi osobom prywatnym. Nie pamiętam tylko, ile to było procent.

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •