Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcie "z telewizora"

    Witam.

    Zrobiłem zdjęcie, na którym widoczny jest obraz pewnej polskiej stacji komercyjnej, który:

    - wypełnia sto procent kadru

    - nie był modyfikowany

    - ma widoczne logo

    Jedyny efekt, jaki zatosowałem to właściwa kombinacja przysłony i czasu, dzięki której

    uzyskałem efekt, który potencjalny odbiorca mógłby pominąć podczas oglądania programu "na

    żywo".

    Zdjęcie zostało zarejestrowane za pomocą aparatu fotograficznego ustawionego na wprost

    telewizora. Zdjęcie pokazuje obraz stacji, do której uzyskuję dostęp opłacając abonament.

    Teraz chciałbym opublikować to zdjęcie w internecie i w związku z tym mam dwa pytania:

    1. Czy pod takim zdjęciem, mogę się podpisać jako osoba posiadająca prawa autorskie, czyli

    jako jego autor?

    2. Czy takie zdjęcie mogę w ogóle mogę opublikować?

    Zastanawiam się, czy te działania będą zgodne z obowiązującym prawem.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez autoselect ; 23-07-2011 o 13:21

  2. #2

    Domyślnie

    Kadr, który sfotografowałeś jest technicznym powieleniem obrazu zarejestrowanego przez kamerę telewizyjną.
    Wkład twórczy- oświetlenie, kompozycja kadru itd. nie są Twoją zasługą ani wynikiem Twoich twórczych przemysleń.
    Prawa autorskie zdecydowanie nie są przy Tobie.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Głowy bym nie dał. Bo jeśli sobie np naświetlił zdjęcie z czasem dajmy na to 3 s, to osiągnął jakiś tam efekt artystyczny.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Bez wątpienia jest autorem zdjęcia, nieważne jaki motyw fotografował. Podobnie jak wykonujący reprodukcję np. dzieła sztuki, też jest autorem tej reprodukcji
    N

  5. #5

    Domyślnie

    Odpowiadając koledze autoselect przyjąłem założenie, że wykonał przy pomocy aparatu fotograficznego screenshot,a z jakiegoś filmu, koncertu itp..
    W takim wypadku jest to rodzaj reprodukcji o charakterze cytatu z utworu pierwotnego. Niewątpliwie jest autorem tego zdjęcia jak napisał kolega burz. Jednak nie jest to utwór w rozumieniu prawa autorskiego /zgodnie z interpretacją autorytetu w tej dziedzinie - Prof. Markiewicza/, a za tym z całą pewnością nie może podpisać takiego zdjęcia "jako osoba posiadająca prawa autorskie".

    Co do publikacji w internecie lub innej formy rozpowszechnienia takiego zdjęcia ma zastosowanie art. 29 Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych:


    Oddział 3. Dozwolony użytek chronionych utworów
    Art. 29. Prawo cytatu

    1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.




    Gdyby zaistniał przypadek o którym napisał kolega Jacek_Z, to mamy klasyczny przykład powstania utworu zależnego
    i tu wszeklkie wątpliwości wyjaśnia art. 2. -->


    Roz. 1: Przedmiot prawa autorskiego
    Art. 2. Określenie czym jest utwór zależny

    1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
    2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
    3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
    4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.
    5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.
    Ostatnio edytowane przez MARO56 ; 03-08-2011 o 22:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •