Close

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 83
  1. #1

    Domyślnie Rejestracja działalności - co ze zdjęciami zrobionymi wcześniej?

    Witam,

    Mam pytanie w związku z rejestrowaniem działalności. Chcę pracować legalnie więc się rejestruję, zastanawia mnie jednak kwestia moich zdjęć które wykonałam przed zarejestrowaniem działalności.

    Zdjęcia robiłam na początku za darmo, potem za groszowe kwoty które w sumie nie przekroczyły progu rocznego dozwolonego nieopodatkowanemu zarobkowi. Na podstawie tych darmowych sesji zbudowałam swoje portfolio, wkońcu żeby móc prowadzić działalność gosp. muszę mieć jak na nią zarobić a bez portfolio w fotografii się nie istnieje..

    Pytanie czy jak wpadnie kontrola to czy będą wymagać ode mnie jakiegoś dowodu na piśmie itp itd że wcześniejsze zdjęcia wykonałam za darmo? Jak na to patrzą? Muszę teraz szukać tych par i spisywać odpowiednie umowy że nie pobrałam opłaty za usługę?

  2. #2

    Domyślnie

    Dokładnie musisz mieć podkładkę. US'y teraz bardzo często sobie zaglądają na strony firm które kontrolują więc jeśli masz tam zdjęcia sprzed DG to lepiej mieć podkładkę.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 22-07-2011 o 22:11 Powód: orto. ("z przed")

  3. #3

    Domyślnie

    a czy nie jest przypadkiem tak, że sprzed działalności to mogą tylko p. Annę Kowalską ścignąć? Z firmą Foto Usługi nie ma to nic wspólnego. Ponieważ, jak pisała koleżanka, nie przekroczyła progu podatkowego, więc US nic jej nie zrobi.
    Napisze wyjaśnienie, że robiła zdjęcia nieodpłatnie, do portfolio, z myślą o planowanej DG

  4. #4

    Domyślnie

    przyznam szczerze że cięzko by mi było teraz załatwić takie papiery bo niektóre pary których zdjęcia mi się podobają są albo za granicą (były w PL tylko na ślubie) albo mieszkają daleko bo nie ograniczałam się do najbliższych miejscowości robiąc zdjęcia.

    jak to robią inni ludzie - bo napewno jest ich masa - którzy jakiś czas robili zdjęcia hobbistycznie za darmo lub za grosze i nie spisywali umów, potem zarejestrowali działalność a stare zdjęcia nadal mieli w portfolio? wydaje mi się że 80% fotografów zakładających firmę na własnej stronie miało zdjęcia zrobione przed rejestracją...

    i jak udowodnię US przy kontroli że nie przekroczyłam progu podatkowego? przecież to urzędasy, na buzię mi nie uwierzą... jeśli będę musiała mieć papiery jakiekolwiek to zostanie mi wywalenie większości zdjęć z portfolio i zostawienie tylko tych, na których są osoby z którymi mogę się jeszcze skontaktować... :/

    PS. a może pierwsze kontrole raczej nie wypadają w pierwszych miesiącach działalności? mam troche terminów, mogłabym wrzucić nowe zdjęcia a stare do których nie mam jak spisać jakichkolwiek oświadczeń wywalić (z bólem ogromnym).. tylko żeby nikt przez te dwa miesiące nie zapukał
    Ostatnio edytowane przez respberry90 ; 22-07-2011 o 10:54

  5. #5

    Domyślnie

    Ja wiem że nie ma Kowalska z firmą nic wspólnego, ale pokazując w portfolio zdjęcia z przed DG, nie mając podkładki że były robione za darmo, naraża się na zarzut nie wykazania przychodu i to Panią Kowalską za to mogą ścignąć ale w wyniku kontroli firmy.

    Edit bo wskoczył wpis raspberry

    Tak ludzie tak robią bo o tym nie myślą, mam firmy które kilka lat juz działają i kontroli nie miały, a są takie które po 3 m-cach działalności us nawiedził. Ja uważam że w miarę możliwości trzeba mieć kwity RWD (ratuj własną d..) nie wiadomo na jakiego kontrolera się trafi, u moich klientów w tym roku przy każdej kontroli US'y zaglądały na strony i nieraz trzeba było wyjaśnienia składać.
    Ostatnio edytowane przez strebor ; 22-07-2011 o 10:58

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miron19j Zobacz posta
    a czy nie jest przypadkiem tak, że sprzed działalności to mogą tylko p. Annę Kowalską ścignąć? Z firmą Foto Usługi nie ma to nic wspólnego. Ponieważ, jak pisała koleżanka, nie przekroczyła progu podatkowego, więc US nic jej nie zrobi.
    Napisze wyjaśnienie, że robiła zdjęcia nieodpłatnie, do portfolio, z myślą o planowanej DG
    lepiej tego nie pisać w ewentualnym wyjaśnieniu - po prostu robiła zdjęcia, uczyła się, a potem stwierdziła że chce w ten sposób zarabiac na życie i założyła DG
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    lepiej tego nie pisać w ewentualnym wyjaśnieniu - po prostu robiła zdjęcia, uczyła się, a potem stwierdziła że chce w ten sposób zarabiac na życie i założyła DG
    masz absolutną rację, tak będzie lepiej
    Wybrałbym się do US i zapytał. Tylko w moim US pracują normalni ludzie, pomagają w razie czego. Słyszałem, że inne urzędy są nastawione na dojenie petenta.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez respberry90 Zobacz posta
    przyznam szczerze że cięzko by mi było teraz załatwić takie papiery bo niektóre pary których zdjęcia mi się podobają są albo za granicą (były w PL tylko na ślubie) albo mieszkają daleko bo nie ograniczałam się do najbliższych miejscowości robiąc zdjęcia.

    jak to robią inni ludzie - bo napewno jest ich masa - którzy jakiś czas robili zdjęcia hobbistycznie za darmo lub za grosze i nie spisywali umów, potem zarejestrowali działalność a stare zdjęcia nadal mieli w portfolio? wydaje mi się że 80% fotografów zakładających firmę na własnej stronie miało zdjęcia zrobione przed rejestracją...

    i jak udowodnię US przy kontroli że nie przekroczyłam progu podatkowego? przecież to urzędasy, na buzię mi nie uwierzą... jeśli będę musiała mieć papiery jakiekolwiek to zostanie mi wywalenie większości zdjęć z portfolio i zostawienie tylko tych, na których są osoby z którymi mogę się jeszcze skontaktować... :/

    PS. a może pierwsze kontrole raczej nie wypadają w pierwszych miesiącach działalności? mam troche terminów, mogłabym wrzucić nowe zdjęcia a stare do których nie mam jak spisać jakichkolwiek oświadczeń wywalić (z bólem ogromnym).. tylko żeby nikt przez te dwa miesiące nie zapukał
    Do zakładanej DG wnosisz oprócz jakiejś tam kasy na np. sprzęt, biuro, etc również zasoby w postaci wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach, w szkole, podczas praktyki zawodowej/ amatorskiej. W trakcie tej praktyki utworzyłaś portfolio więc US nie może czepiać się tego, że masz tam zdjęcia.

    PS kontrola może wypaść po 5 latach, po 2 dniach - jak się wymyśli urzędnikowi
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  9. #9

    Domyślnie

    chyba się wybiorę do Urzędu popytać. tylko pytanie do Was - czy idąc tam, przyznając że robiłam zdjęcia hobbistycznie, czasem za drobne opłaty, i że chcę na tym zacząć zarabiać i założyłam DG, nie wpakuję się sama w ich ręce i nie zaczną mnie sprawdzać, kazać podać dane osobowe itp itd?

    chodzi mi o to że wkońcu przecież sama tam pójde i im sie przyznam że robiłam zdjęcia gdzie były i takie za które mi płacono a ja sie nie rozliczałam z US ani nigdzie indziej, nie spisywałam umów itp, to czy mnie czasem nie zatrzymają do wyjaśnienia i nie zaczną sprawdzać moich rozliczeń których nie było? nie chcę wejść i po 2min rozmowy nie móc wyjść

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    Do zakładanej DG wnosisz oprócz jakiejś tam kasy na np. sprzęt, biuro, etc również zasoby w postaci wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach, w szkole, podczas praktyki zawodowej/ amatorskiej. W trakcie tej praktyki utworzyłaś portfolio więc US nie może czepiać się tego, że masz tam zdjęcia.

    PS kontrola może wypaść po 5 latach, po 2 dniach - jak się wymyśli urzędnikowi
    Tak wnosisz to wszystko, ale możesz być poproszony o udowodnienie że są to zdjęcia z praktyki zawodowej czyli o dokument poświadczający odbycie praktyk jak również o potwierdzenie że za zdjęcia które robiłeś amatorsko nie otrzymałeś wynagrodzenia czyli o udowodnienie że nie działałeś w szarej strefie.

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •