Close

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 87
  1. #1

    Domyślnie Nikon D7000, wstrząsy lustra i VR

    Witam!

    Niecałe 2 miesiące temu kupiłem Nikona D7000 z kitem 18-105 VR. Niestety po tym czasie oraz ok. 6 tyś zdjęć nie udało mi się opracować 100% metody na dobre technicznie zdjęcia w tym zestawie.

    Odkryłem, że często mam zdjęcia o dość słabej jakości, mimo dość krótkiego czasu naświetlania, zdjęcia ogólnie są nieostre, tak jakby minimalnie poruszone. Po wielu testach odkryłem prawidłowość, że dzieje się to przy włączonej stabilizacji, szczególnie przy dłuższym końcu ogniskowych. By efekt przestał być zauważalny, trzeba stosować czasy naświetlania 1/640s i krótsze. Po wyłączeniu stabilizacji sytuacja się normuje, aczkolwiek nie jest to dla mnie rozwiązanie (często robię zdjęcia w sytuacjach gdzie nie da się zająć stabilnej pozy). Sprawdziłem również jak zachowuje się obiektyw 70-300 VR (niestety miałem go tylko przez paręnaście minut, więc obserwacje są niepełne) - wydaje mi się, że również w tym obiektywie jakość obrazka pozostawiała nieco do życzenia biorąc pod uwagę czas naświetlania. Pragnę zaznaczyć, że nie chodzi tu o pudło AF, gdyż praktycznie żaden obiekt w kadrze nie jest idealnie ostry.

    Poprzednie 3 lata używałem Canona 400D z różnymi stabilizowanymi i zwykłymi obiektywami (m.in. 28-135 IS, 70-300 IS, 50/1.8 i inne)i jedyne na co mogłem narzekać, to szkła i celność AF. Często stosowałem czasy naświetlania rzędu 1/200s dla ogniskowych 100-300mm i nie zauważałem poruszenia na zdjęciach.

    Po przesiadce na D7000 mogę powiedzieć, że przy wyzwalaniu migawki w trybie normalnym czuć dość mocne wibracje na korpusie - w Canonie praktycznie nic takiego nie ma. Nieco lepiej sprawa wygląda po przełączeniu na tryb "Q" aczkolwiek nie wydaje mi się, by to rozwiązywało problem 100%.

    Czy ktoś z Was ma podobne wrażenia? Czy D7000 wyróżnia się negatywnie pod tym względem?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Mam podobne spostrzeżenia co do pracy VR w obiektywie 18-105 z d7000 i wniosek jest tylko jeden - za duża matryca .
    Przy mniejszej rozdzielczości matrycy (10mp) efektu rozmycia nie było widać. Generalnie nie robię zdjęć z włączonym VRem (chyba, że warunki juz kiepskie) i jestem zadowolony (na cropy nie patrzę)

  3. #3

    Domyślnie

    @ wstrząsy lustra;

    http://www.youtube.com/watch?v=sLZqUJZ9ruw

    z powyższego materiały wygląda, że układ lustra w d7000 powinien sprawować się dobrze.
    raczej w pozostałych modelach widać większe generowanie drgań.
    hmm...
    ...tu był link do mojej galerii, bo przecież chodzi o fotografię, huh?

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam bardzo pozytwyne wrażenia z uzywania tego zestawu. Czasy rzedu 1/20 nie sa problemem nawet czasami przy 105mm. Co do bardzo krótkich czasów jest bardzo bardzo ostro jak na kita. Chyba musicie skorzystać ze słynnego Nikonowskiego serwisu. Matryca jest wymagajaca ale to raczej nie tu tkwi problem.

  5. #5

    Domyślnie

    Sprawdzałem nawet ostatnio na koleżanki D40 z 18-105VR. Po podłączeniu mojego obiektywu do d40 i zrobieniu zdjęć na 105mm z VR, czas 1/1000 nie widać ŻADNEJ różnicy w porównaniu gdy wyłączy się VR - cropy ze zdjęć są tak samo ostre. I odwrotnie - jak podłączyłem jej obiektyw do D7000 sytuacja identyczna jak u mnie. Gdy VR wyłączony to cropy ostre, po włączeniu VR widać rozmycie. Nie mam dostępu do innych szkieł z VR (np 70-200, 18-200 itd) więc nie moge sprawdzić jak to wygląda dla innych obiektywów. Rzadko używam 18-105, zresztą rozmycie widac tylko w 100% cropa więc jest to sprawa pomijalna - jak dla mnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Czasami też mam podobne wrażenie jak by coś nie tak z vr. Nawet przy migawce 1/1500 mam poruszenie
    mimo że na 100% nie powinno być obiekt nieruchomy. niema ff czy bf po prostu takie mydełko. dodam że iso 100-200

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie jest podobnie z 18 - 105 - przy niższych czasach naświetlania i włączonym VR mam lekkie mydło. Po wyłączeniu VR jest dużo lepiej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gro Zobacz posta
    U mnie jest podobnie z 18 - 105 - przy niższych czasach naświetlania i włączonym VR mam lekkie mydło. Po wyłączeniu VR jest dużo lepiej.
    Widzę, że biedaki sami niczego nie umiecie znaleźć.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=93865
    Ostatnio edytowane przez jo44 ; 14-06-2011 o 14:53

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, z tego co widzę, niektórzy zauważają podobny problem. Postaram się sprawdzić jak mój obiektyw zachowuje się z innymi puszkami nikona.
    A różnica rozdzielczości matrycy nie jest tu powodem, ponieważ po zmniejszeniu pliku do 10Mpix nadal razi ogólne mydło.

    Znalazłem w sieci 2 wątki opisujące ten sam problem, ale nie wiem czy mogę tu podlinkować.

    Obawiam się, że jeśli będę chciał korzystać z VR, to muszę zmienić puszkę :/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mormax Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedzi, z tego co widzę, niektórzy zauważają podobny problem. Postaram się sprawdzić jak mój obiektyw zachowuje się z innymi puszkami nikona.
    A różnica rozdzielczości matrycy nie jest tu powodem, ponieważ po zmniejszeniu pliku do 10Mpix nadal razi ogólne mydło.

    Znalazłem w sieci 2 wątki opisujące ten sam problem, ale nie wiem czy mogę tu podlinkować.

    Obawiam się, że jeśli będę chciał korzystać z VR, to muszę zmienić puszkę :/
    Czytałeś link podany przez jo44 post nad Twoim? http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=93865 Moim zdaniem tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione i nie musisz zmieniać puszki tylko zwracać uwagę na warunki i stosować VR wtedy kiedy one tego wymagają.

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •