Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Bracketing - czy warto dopłacić

    Witajcie,
    zastanawiam się nad zakupem Nikona D3100. Ogólnie mi odpowiada. Porównałem jakość zdjęć z modelem D5100.
    W moim odczuciu bardziej odpowiadają mi te z D3100. Nie jestem specem ale mam takie wrażenie.
    Tutaj oglądałem próbki zdjęcia http://www.dpreview.com/reviews/nikond5100/page19.asp Trzeba wybrać modele dla zdjęć.

    Jedną z funkcji której nie ma D3100 a ma ją D5100 jest Bracketing.
    Czy warto za odchylany wyświetlacz + Bracketing dopłacić 1000 zł ? . D5100 ma dodatkowo inne elementy: nowe efekty, wejście mikrofonu, dwa czujniki do pilota i pewnie inne drobiazgi ).

    Na ile Bracketing przydaje się w fotografii wnętrza, samochodów, pejzarzy ? Czy średnio zaawansowany użytkownik go wykorzysta ?

    Pomóżcie. Jeśli kupię aparat to pewnie 2-3 lata będzie ze mną spacerował.

  2. #2

    Domyślnie

    ja tego trybu nie używam. Po wykonaniu fotki patrzę na podgląd i wykresy i ewentualnie wtedy koryguję i wykonuję zdjęcie ponownie. Ponad to fotki robię w RAW-ach i ewentualną ostateczną korektę wykonuję w Szopie. Kiedyś próbowałem zastosować bracketing chyba przy okazji wyścigu rowerowego, ale szybkostrzelność mojego d80 w połączeniu jeszcze z tamronem i przemieszczającymi się zawodnikami powodowała, że zrezygnowałem zupełnie z tego trybu. Dla mnie dla samego bracketu nie warto dopłacać.
    d7000 + N17-55/2.8 + N70-300VR + N35/2 + SB900 + frotka

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    41

    Domyślnie

    To nie jedyne różnice między d3100 a d5100. d5100 ma większą rozdzielczość matrycy, mniej szumi na wysokich ISO, robi 4 klatki na sekundę, ma lepszy ekran LCD.
    Ale jeżeli różnice są dla Ciebie nieistotne, to kup d3100 a ten tysiąc różnicy wydaj na jakiś lepszy obiektyw.

  4. #4

    Domyślnie

    weź obiektyw za tego tysiaka chyba że będziesz robić widoczki to się przyda BKT

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jatoja2 Zobacz posta
    weź obiektyw za tego tysiaka chyba że będziesz robić widoczki to się przyda BKT
    No właśnie. Czy do fotografowania widoków głównie przydaje się BKT ?
    Nie ukrywam, że chęci na zabawy z HDR też mam.
    Boje się trochę starzenia D3100. 2-3 lata to długo i nie chciałbym za rok stwierdzić, mogłem dopłacić. Z tego co kupiłem już nic nie wycisnę.

  6. #6

    Domyślnie

    ja uzywam BKT tylko przy fotografii rzeczy martwych, gdy nie chce mi sie wkminiac nad tym czy mam poprawnie naswietlona klatke. poprawiac.
    do fotografowania ludzi nie uzywam bo co klatka to inna emocja

    wygoda opcja, ale rozleniwia, powoduje troche ze mysle o zdjeciu po jego zrobieniu, a nie przed.

  7. #7

    Domyślnie

    możesz na trzy sposoby wywołać poprawnie zrobionego RAWa i HDR też wyjdzie. Jak pisze "jatoja2" kup w tej różnicy lepsze szkło...body i tak z czasem wymienisz...
    x-t10

  8. #8

    Domyślnie

    W przeciwieństwie do wypowiedzi wyżej ja akurat uznaję bracketing za bardzo ważną i przydatną rzecz. Oczywiście robienie zdjęć wymaga myślenia, więc i stosowanie bracketingu wymaga przemyślenia - wyścigi kolarskie są przykładem akurat dokładnie odwrotnym - kiedy bracketingu się nie powinno używać. Natomiast wnętrza są przykładem na to, gdzie bracketing przydaje się szczególnie mocno: różnica jasności pomiędzy wnętrzem, a widokiem przez okno bywa zbyt duża, żeby się dało taką dynamikę zrobić jedną klatką. I wtedy na nic mądrości o potrójnym wywołaniu jednego RAWa.


    Podobnie jest, jeśli ktoś myśli o HDRach - przy czym mam tu na myśli HDRy, a nie idiotyzmy wyplute z jednego rawa i photomatixa. Tu też bracketing jest bardzo przydatny.


    Odpowiedzi w rodzaju kup lepszy obiektyw uznaję za zwyczajowe ględzenie, bo brzmi ładnie, wygląda mądrze, ale nic nie wnosi (zawsze lepszy jest dobry niż zły obiektyw). Ja kupiłem na początku lepszą puszkę, a potem kompletowałem obiektywy i jestem z tego zadowolony.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez enzopage Zobacz posta
    [...]Na ile Bracketing przydaje się w fotografii wnętrza, samochodów, pejzarzy ? [...]
    W podobnej cenie znajdziesz Fuji S5 Pro, obejrzyj sample, poczytaj tutaj http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=62575

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Odpowiedzi w rodzaju kup lepszy obiektyw uznaję za zwyczajowe ględzenie, bo brzmi ładnie, wygląda mądrze, ale nic nie wnosi (zawsze lepszy jest dobry niż zły obiektyw). Ja kupiłem na początku lepszą puszkę, a potem kompletowałem obiektywy i jestem z tego zadowolony.
    Napisaliśmy kiedy (przeważnie się używa BKT) jeśli będzie chciał widoczki czy pomieszczenia z oknami to niech sobie kupi lepszą puszkę a jeśli portrety sport czy coś takiego to większa/lepsza szklarnia lub lampa się przyda bardziej. Gdy body zacznie ograniczać zmieni je. Jeszcze można kupić starsze body z tymi funkcjami i za psie pieniądze dużo się nie straci bo co najwyżej kilka dyszek (chyba że migawka się zepsuje) a ma się bazę żeby dowiedzieć się czego potrzeba
    co do pilota jest podobnie jak z bkt a mikrofon to sam wiesz
    Ostatnio edytowane przez jatoja2 ; 14-07-2011 o 01:08

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •