Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie [CS5] Akcja i proporcjonalne wstawianie tekstu

    Witam,
    Mam do szanownego grona pytanie:
    Istnieje możliwość - jeżeli tak to jaka - wykonania akcji, która dla dowolnego rozmiaru zdjęcia umożliwiałaby wstawienie tekstu proporcjonalnie do wielkości fotografii?
    Przykładowo:
    Mamy dwa zdjęcia: 500x500px i 2000 x 2000 px i chcemy wstawić tekst z automatu tak, by dla dużych i małych rozmiarów był o określonej wielkości. Niestety, moja akcja wygląda tak, iż zostaje wstawiony tekst o wielkości przykładowo 4pt - dla rozmiarów powyżej 2000 px wygląda to dobrze, problem pojawia się przy mniejszych zdjęciach - tekst przesłania resztę...

    Czy ktoś mógłby mi pomóc, coś doradzić?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    __________________
    D7100

  2. #2

    Domyślnie

    BTW
    Ja w ogóle nie ogarniam PS'a jeśli chodzi o wstawianie podpisów. Kilka podchodów już do tego robiłem i zawsze taka sama lipa wychodzi. Otóż, tworzę sobie akcję, że wstawia mi podpis jakiejś tam wielkości, działa to do któregoś momentu, a potem ni stąd ni zowąd tekst jest dużo większy niż pierwotnie. Zdjęcie tej samej rozdzielczości, a wychodzi jakaś kaszana.. Kiedyś ktoś też o tym na forum wspominał, że tak miał, niestety rozwiązania nie podano, albo przyczyny, bo obstawiam, że jakiś sposób by to zrobić poprawnie musi być...

  3. #3

    Domyślnie

    @comixak
    To, czego oczekujesz, jest niemozliwe do wykonania na poziomie akcji. Musialby istniec mozliwosc pobierania przez akcje informacji o rozmiarze dokumentu, aby automatycznie dostosowac punkture tekstu. Niestety -- akcje robia tylko to, co robi myszka, tudziez klawiatura. Nic wiecej z tego nie wyciagniesz. Chyba, ze skrypty -- to co innego...

    @prz3mo
    Zeby sobie nie robic pod gorke, podpis nalezaloby przygotowac jako juz nieedytowalna warstwe i wstawiac do dokumentu przez "paste" lub "place". Po co sie upierac przy pisaniu za pomoca akcji? Punkty, jako jednostki stopnia pisma, sa scisle powiazane z DPI dokumentu (zdjecia). Nawet jesli mamy dwie foty o rozmiarze 800x533 pikseli, ale rozniace sie DPI, to podpis o stopniu 16 pkt w jednym i drugim bedzie innego rozmiaru. Zeby tego uniknac, nalezaloby
    1. recznie wprowadzac wartosc stopnia pisma, pamietajac zeby wpisac px zamiast standardowego pt, lub
    2. na stale zmienic w preferencjach programu "Units & Rules" / Units / Type: z "Points" na "Pixels".
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  4. #4

    Domyślnie

    stig, problem w tym, że zdjęcia miały te same wymiary, to samo DPI, rozmiar czcionki był w px, a takie cuda się działy... :-/

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    2. na stale zmienic w preferencjach programu "Units & Rules" / Units / Type: z "Points" na "Pixels".
    Chyba, że w tym był problem, bo przyznam, że nie wchodziłem chyba nawet w te opcje nigdy.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeszcze nie testowałem, ale pomysł jest taki: zrobić sobie podpis w dokumencie o dużych rozmiarach (powiedzmy ze 4000 px szerokości) i w akcji wstawiać go poprzez Place, przy zaznaczonej opcji w preferencjach Resize Image During Place. Jeśli proporcje zdjęć będą zbliżone, powinno działać automagicznie.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    stig, problem w tym, że zdjęcia miały te same wymiary, to samo DPI, rozmiar czcionki był w px, a takie cuda się działy... :-/
    Nie bardzo kojarze o jakich cudach piszesz, bo ja nigdy nie potrzebowalem tekstu w akcji. Swoje zdjecia podpisuje wczesniej przygotowanym plikiem PSD, ktory po prostu przed puszczeniem akcji kopiuje do schowka, a w akcji mam zwykle "paste". Nigdy tez nie potrzebowalem roznicowac wielkosci tego podpisu, bo podpisywane w taki sposob zdjecia to w zasadzie tylko "wrzutki" na www, czyli trzymaja z grubsza podobne rozmiary.



    Cytat Zamieszczone przez prz3mo Zobacz posta
    Chyba, że w tym był problem, bo przyznam, że nie wchodziłem chyba nawet w te opcje nigdy.
    Bo w zasadzie do normalnego korzystania, nie ma takiej potrzeby. Zajrzec wypada, kiedy cos nie wychodzi tak jak sie tego oczekuje.
    Ale przypomne -- to rozwiazuje jedynie problem roznego rozmiaru tekstu w dokumentach o roznych DPI. Nie wiem, czy to z tym byl problem, o ktorym wczesniej wspominales.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    Jeszcze nie testowałem, ale pomysł jest taki: zrobić sobie podpis w dokumencie o dużych rozmiarach (powiedzmy ze 4000 px szerokości) i w akcji wstawiać go poprzez Place, przy zaznaczonej opcji w preferencjach Resize Image During Place.
    "Resize Image During Place", dopasowuje wstawiany dokument do rozmiaru dokumentu, do ktorego jest wstawiany. W zasadzie nic to nie daje -- jesli tym wstawianym dokumentem ma byc podpis, ktory musi byc oczywiscie mniejszy niz zdjecie, do ktorego jest wstawiany. Nadal pozostaje do rozwiazania kwestia dopasowania procentowego do np. dluzszej krawedzi zdjecia.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Nie masz racji. Jeśli we wstawianym dokumencie podpis jest gdzieś tam w lewym dolnym rogu, to przy wstawianiu do dokumentu docelowego brany pod uwagę jest cały obszar wstawianego pliku, czyli podpis jest skalowany proporcjonalnie. Tak to przynajmniej działa w moim CS5.1.
    I'm one of those bad things that happen to good people

  9. #9
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    Nie masz racji. Jeśli we wstawianym dokumencie podpis jest gdzieś tam w lewym dolnym rogu, to przy wstawianiu do dokumentu docelowego brany pod uwagę jest cały obszar wstawianego pliku, czyli podpis jest skalowany proporcjonalnie. Tak to przynajmniej działa w moim CS5.1.
    Pod warunkiem, że jest wektorowy, inaczej może być kaszana.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez de Fresz Zobacz posta
    Nie masz racji. Jeśli we wstawianym dokumencie podpis jest gdzieś tam w lewym dolnym rogu, to przy wstawianiu do dokumentu docelowego brany pod uwagę jest cały obszar wstawianego pliku, czyli podpis jest skalowany proporcjonalnie.
    Tak -- racja. Po prostu nie wzialem pod uwage, ze ten dokument 4000 px (o ktorym pisales) jest po prostu kadrem przypominajacym zdjecie, z malym podpisem w miejscu, gdzie ma sie docelowo znalezc. Tyle, ze zrobi sie wielka dupa, kiedy podpisane ma byc zdjecie o kadrze odwrotnym niz to z przygotowanym podpisem. Trzeba wiec zrobic dwie wersje, nastepnie przesortowac zdjecia, ktore maja zostac "podpisane" i puszczac dwie rozne akcje dla dwoch katalogow.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •