Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Corel9 dziwna sprawa;)

    Witajcie,
    Niedawno stałam się posiadaczką Nikona D70s, a ponieważ w tej chwili posiadam tylko Corela 9 chciałam w nim robić obróbkę zdjęć. Nie jestem w nim szczególnie biegła no i na dzień dobry pojawiła się pewna wątpliwość (być może banalna ) Otóż w przypadku zdjęcia wykonanego w rozdzielczości 300dpi (jpeg 3008x2000) Corel w okienku "informacje o dokumencie" pokazuje z uporem, że zdjęcie posiada rozdzielczość w pionie i w poziomie 72dpi. Nie dzieje się tak natomiast w przypadku foty ściągniętej z internetu (pokazuje rzeczywistą rozdzielczość zdjęcia)i już obrobionej, zapamiętanej na dysku. Nie chcę zmieniać rozdzielczości, a jedynie nieco wyostrzyć zdjęcie, które później oddam do labu dlatego zastanawiam się czy ponowna zmiana na 300dpi nie powoduje znów utraty jakości zdjęcia (na monitorze tego nie widzę więc domyślam się, że nie ale mimo to nie daje mi to spokoju)? Oczywiście pomijam kwestię ponownego zapisu w jpegu, bo to oczywiste. Próbowałam znaleźć coś na forum albo w googlu ale niestety nie udało się. Jestem tu nowa więc jeśli coś na ten temat przeoczyłam to przepraszam i proszę o wyrozumiałość.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    wartość 72dpi w Twoim przypadku to tylko rozdzielczość, czyli ilość punktów na cal. Termin rozdzielczość w przypadku wartości 3008x2000 proponowałbym zamienić na rozmiar plku, bo jest to de facto jego rozmiar poadny w pixelach. Moja popozycja rozwiązania Twojego problemu: zainstaluj sobie gimpa for windows - darmowy, mocny program do obróbki zdjęć - szkoda tracić czas na Corela - cała filozofia działania tego programu odstaje od reszty softu do obróbki zdjęć. Mam przy tym nadzieję, że korzystałaś z programu Corel Photo Paint a nie Corel DRAW

  3. #3

    Domyślnie

    Zmiana ilosci DPI (przy zachowaniu dokladnie tej samej ilosci pikseli -- czyli wylaczeniu probkowania), nie zmieni absolutnie nic w samym zdjeciu. Zmienia sie tylko przelozenia -- tj. przy zwiekszeniu rozdzielczosci zmniejszy sie wielkosc w cm.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Stig - ok, ale tutaj chyba problem jest inny - Kinga nie rozumie parametrów zrobionych przez siebie zdjęć. Kingo, zdaje się, że w przypadku Twojego aparatu, domyślnie obi on zdjęcia w rozdzielczości 72dpi, która jest normalną rozdzielczością ekranu komputera. Moja propozycja - jeśli chcesz pozostać przy corel photo-paint (czego nie polecam) - obrób zdjęcie po swojemu, a przed zapisaniem zmień wielkość obrazka - nie wiem czy używasz wersji PL czy angielskiej, po angielsku w razie czego image resize. Tam możesz przestawić rozdzielczość Twojej fotki, pamiętając o zachowaniu proporcji zdjęcia (jest zdaje się okiengo do zaznaczenia). Zabieg ten jednak w przypadku zdjęć oddawanych do labu jest zupełnie ZBĘDNY - maszyna sama przeskaluje sobie Twoje zdjęcie w odpowiedni sposób.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za pomoc. Problem jednak tkwi w tym, że mój aparat domyślnie robi zdjęcia w 300dpi. Po przeniesieniu zdjęcia na komputer w zwykłych właściwościach foty w Windowsie wartość dpi jest 300 i w pionie i w poziomie (więc wnioskuje, że aparat domyślnie jednak zapisuje zdjęcie w 300 - z reszta w D70s tak chyba powinno być. Zdjęcie jest zapisywane tak jak już pisałam jako jpeg o najlepszej jakości). Problem pojawia się jedynie w tym cholernym Corelu (tak jakby sam sobie przestawiał automatycznie tą rozdzielczość). No i właśnie tego nie kapuje. Rozmiaru zdjęcia nie chcę na razie zmieniać, bo zdaję sobie sprawę z tego, że do labu nie ma sensu. Nie chcę tylko, by Corel sam zmieniał mi rozdzielczość zdjęcia na 72 skoro było zrobione w 300dpi (kurcze chyba, że dalej czegoś nie kumam ) tym bardziej, że do labu powinno być 300dpi. Ehhhhh Aha oczywiście pisząc Corel mam na myśli Photo Painta nie Draw

  6. #6

    Domyślnie

    Jedyne co mi przychodzi do glowy, to to, ze te 300 DPI jest zapisane w EXIFie, a JPG faktycznie jest 72 DPI. Byc moze po prostu PhotoPaint nie potrafi, lub po prostu nie chce tego parametru odczytac z EXIFa.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Nie wiem jak w PhotoPaint ale w module "Draw" Corel w wersji 9 ma to do siebie że w przypadku jpg prawie zawsze importując jpg zmienia rodzielczość na 72 dpi, w poźniejszych wersjach zostało to poprawione.
    "Prawie zawsze" - tzn. czasami zdarzało się że było ok, nie wiem czy zależy to od aparatu i sposobu zapisu EXIF czy od czegoś innego.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez p.mac Zobacz posta
    Nie wiem jak w PhotoPaint ale w module "Draw" Corel w wersji 9 ma to do siebie że w przypadku jpg prawie zawsze importując jpg zmienia rodzielczość na 72 dpi, w poźniejszych wersjach zostało to poprawione.
    "Prawie zawsze" - tzn. czasami zdarzało się że było ok, nie wiem czy zależy to od aparatu i sposobu zapisu EXIF czy od czegoś innego.

    Na szczęście nasza koleżanka już sprecyzowała, że sprawa dotyczy Photo-Painta. Co do importu bitmap do Corel Draw, to nawet w nowszych wersjach tak jest w przypadku jpg. Czasem działa wciśnięcie spacji podczas importu, ale najbardziej niezawodną metodą jest zapisanie pliku jako np psd - wtedy już nie ma problemu, poza tym corel obsługuje wtedy np. elementy wyszparowane (wycięte tło, przezroczystości itp.). A swoją drogą co do exifa w Photopaint 9 - nie wiem, czy wtedy wogóle wiedzieli co to exif Proponuję przesiadkę na nowszy. Z darmowych GIMP jest najbardziej rozbudowany, a z płatnych, wiadomo, PS

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fIlek Zobacz posta
    Na szczęście nasza koleżanka już sprecyzowała, że sprawa dotyczy Photo-Painta. Co do importu bitmap do Corel Draw, to nawet w nowszych wersjach tak jest w przypadku jpg. Czasem działa wciśnięcie spacji podczas importu, ale najbardziej niezawodną metodą jest zapisanie pliku jako np psd - wtedy już nie ma problemu, poza tym corel obsługuje wtedy np. elementy wyszparowane (wycięte tło, przezroczystości itp.). A swoją drogą co do exifa w Photopaint 9 - nie wiem, czy wtedy wogóle wiedzieli co to exif Proponuję przesiadkę na nowszy. Z darmowych GIMP jest najbardziej rozbudowany, a z płatnych, wiadomo, PS
    W tej chwili pracuje na x3 i nie zauważyłem aby zmieniał, jak zapisze jpg 300 to mam 300. Psd ok, ale o tym nie pisałem bo chyba odbiega od tematu pytania

  10. #10

    Domyślnie

    Chyba faktycznie dam sobie spokój z tym Corelem i dokonam zakupu PS Elements, bo brak możliwości czytania NEFów też mnie mocno drażni w przypadku Corela. Z drugiej strony cały kombajn PS do obróbki nie jest mi potrzebny. Póki co przestawię się na GIMPa. Do tej pory byłam bezwzględną zwolenniczką fotografii analogowej i albo zdjęcie było dla mnie dobre albo nie, dlatego jak chodzi o cyfrową obróbkę to po prostu raczkuję i wydawało mi się, że Corel w zupełności mi wystarczy, a tu zonk. W każdym razie dzięki za rozjaśnienie problemu

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •