Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 38
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 779

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Smurf Zobacz posta
    Wytłumaczenie jest bardzo proste - obiektyw 18-200 nie jset "prawdziwym" obiektywem typu zoom (transfokator), lecz obiektywem typu vario, ktory charakteryzuje sie tym, że obrót pierścienia odleglości powoduje zmiane ogniskowej i odwrotnie - zmiana ogniskowej wymaga ustawienia ostrości. Rzeczywista maksymalna ogniskowa obiektywu 18-200 wynosi ok. 200mm dla ustawienia ostrości na "nieskonczoność". Im bliższa odległość na którą ustawiamy ostrość tym maksymalna ogniskowa robi sie krótsza, w obiektywach o duzym zakresie ogniskowych, przy odleglościach rzędu 1-3m może "skrócić" sie nawet o ok. 40% czyli w przypadku Niikkora 18-200 do wartości ok. 120mm.
    Prawdziwy obiektyw typu zoom ma zawsze jednakową ogniskową niezależnie od ustawienia ostrości i odwrotnie. Niestety nie ma nic za darmo - obiektyw taki jest dużo droższy w produkcji, znacznie większy, nie ma wewnętrznego ogniskowania.
    tak i nie
    można zrobić taki obiektyw - nikkor 70-180 micro trzyma ostrość mimo zmiany ogniskowej i nie zmienia wymiarów. Naprawdę świetny, mało znany (przez swoją bardzo wysoką cenę jest niezbyt popularny) i niedoceniany obiektyw
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PawelR Zobacz posta
    A ja mam chyba "walnięty" egzemplarz "pompki" - do 100mm jeszcze ujdzie, ale powyżej - mydło straszne od F2.8, dopiero przy F8 cokolwiek się poprawia. Jest to o tyle dziwne, że stan wizualny szkła jest prawie idealny a sama pompka chodzi jak nowa, z należytym oporem. Są jedynie luzy na tulei obejmującej zewn. soczewkę.
    FF/BF nie stwierdziłem...

    Poniżej dwa cropy (ŚRODEK KADRU !) - jedna z 80-200/2.8 a druga z mojego VR-ka (który w opini większości forumowiczów to dopiero prawdziwa mydelniczka...).
    Może trzeba byłoby go wysłać do serwisu na justowanie i kasację luzów. Podobno w pompkach któraś soczewka miała tendencję do zmiany położenia. Czy przy potrząsaniu obiektywem coś w nim klekocze?

    Pozdrawiam
    Ulv
    www.stegierski.com -- fujica gs645 pro/nikon d7000, d200/fuji x-e1/voigtländer bessa/artiflex 45

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    tak i nie
    można zrobić taki obiektyw - nikkor 70-180 micro trzyma ostrość mimo zmiany ogniskowej i nie zmienia wymiarów. Naprawdę świetny, mało znany (przez swoją bardzo wysoką cenę jest niezbyt popularny) i niedoceniany obiektyw
    A gdzie ja napisałem coś o zmianie wymiarów?
    Jacku czytaj uwazniej posty.To że obiektyw nie zmienia wymiarów wcale nie oznacza ze ma wewnętrzne ogniskowanie (IF).
    Obiektyw Micro-Nikkor 70-180mm f/4.5-5.6D ED nie ma wewnętrznego ogniskowania - jest idealnym przykładem potwierdzajacym to co napisałem.
    Pozdrawiam:
    Andrzej

  4. #14

    Domyślnie

    taki na przykład nikkor 70-300 vr ma IF, a wymiary zmienia
    dwie puszki, kilka słoików, świeczka i... scyzoryk

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qooba Zobacz posta
    taki na przykład nikkor 70-300 vr ma IF, a wymiary zmienia
    Mylisz pojęcia - zmiana wymiarów obiektywu 70-300 VR nie ma nic wspólnego z wewnetrznym ogniskowaniem (IF), ale ze zmianą ogniskowej.
    Brzmi to może podobnie, ale wewnętrzne ogniskowanie to nie zmiana ogniskowej, tylko ustawianie ostrości.
    Pozdrawiam:
    Andrzej

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ulv Zobacz posta
    Może trzeba byłoby go wysłać do serwisu na justowanie i kasację luzów. Podobno w pompkach któraś soczewka miała tendencję do zmiany położenia. Czy przy potrząsaniu obiektywem coś w nim klekocze?
    Ulv
    Niestety - faktycznie są wyraźnie słyszalne luzy (stuki) przy poruszaniu obiektywu wdłuż jego osi optycznej.
    Jednak nie mam czasu na odwiedzanie serwisu - jutro odsyłam go kurierem do sprzedającego,
    W opisie widniało, że szkło jest w idealnym stanie więc w moim odczuciu mam pełne prawo do reklamacji.

    dzięki za pomoc,
    Paweł
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Smurf Zobacz posta
    Mylisz pojęcia - zmiana wymiarów obiektywu 70-300 VR nie ma nic wspólnego z wewnetrznym ogniskowaniem (IF), ale ze zmianą ogniskowej.
    Brzmi to może podobnie, ale wewnętrzne ogniskowanie to nie zmiana ogniskowej, tylko ustawianie ostrości.
    To ja z taką zagadką (znam odpowiedź ): 80-200 wersja dwupierścieniowa to IF czy nie?
    Wini
    Zakupy świąteczne dla 25 członków rodziny robię 24 Grudnia,na stacji benzynowej

  8. #18
    Zbanowany
    Dołączył
    03 2006
    Miasto
    Pogranicze
    Posty
    1 402

    Domyślnie

    A która wersja dwupierścieniowa, kolego?

    Pozdrawiam

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vadim Zobacz posta
    A która wersja dwupierścieniowa, kolego?

    Pozdrawiam
    Tak jak w tym wątku, AF.
    Wini
    Zakupy świąteczne dla 25 członków rodziny robię 24 Grudnia,na stacji benzynowej

  10. #20

    Domyślnie

    Kolego, wersje "dwupierscieniowe" AF są dwie - z wewnętrznym ogniskowaniem (AF-S Zoom-Nikkor 80-200/2,8D IF-ED) i bez (AF Zoom-Nikkor 80-200/2,8 D ED).
    Tego pierwszego ( IF) jak sadze malo kto na forum posiada.
    Z Twojego postu wynika, ze odpowiedzi tak do końca to jednak nie znasz.
    Pozdrawiam:
    Andrzej

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •