Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Portret czy glamour? A może album? O publikacji zdjęć.

    Poniżej postaram się pomóc w decyzji, w jakim dziale zamieścić zdjęcia, czy je w ogóle zamieścić oraz podam kilka rad dotyczących publikacji.

    Portret to najszersze pojęcie zdjęć przedstawiających człowieka, psa, jakiegoś innego zwierzaka, czy nawet przedmiot nieożywiony. Ja bym bo swojemu i nieakademicko określił go jako "przedstawienie kogoś/czegoś - wizerunek". Zatem wchodzą w ten zakres prawie wszystkie działy jak akt, glamour, beauty, fashion, reportaż, streetphoto, nawet makrofotografia (portrety owadów). Dział fotografii okolicznościowej i albumowej oraz glamour powstały głównie z innym zamysłem. Na forum jest sporo osób, które niekoniecznie chcą się tylko pochwalić własnymi pracami, ale także czegoś nauczyć. Jeżeli specjalizują się w jakiejś poddziedzinie (portretu), to pragną często usłyszeć komentarze i wskazówki, które pomogą im iść dalej w wyznaczonym kierunku. Natomiast kompletnie inaczej fotografujemy i komentujemy zdjęcia w studio (czyli często z tego działu), które mają na celu przedstawienie wizji artysty, pokazania jakiegoś związku człowieka ze sztuką, z pięknem, z modą, stylem, trendami czy kulturą. A co innego fotografia ślubna, zdjęcia bobasków czy dzieci na huśtawkach. Co innego jeszcze portret psychologiczny lub socjologiczny na którym odnajdujemy osobę, być może jej charakter, osobowość, uczucia lub związki z innymi. Jeszcze innych środków użyjemy w portrecie ulicznym, reporterskim lub koncertowym. Tam liczy się chwila, moment, mimika, gesty, kompozycja, oddziaływanie całej - często skomplikowanej - sceny. Portrety koni czy psów to często zdjęcia przedstawiające ruch, witalność, szybkość, zwinność, siłę. części osób nie interesuje też dany podgatunek portretu, zatem ułatwia to przeglądanie forum. Po co ktoś pracujący wyłącznie w studio, ma filtrować dane ze wspólnego wątku z portretami ślubnymi, koncertowymi, parkowymi, albumowymi, dziecięcymi, teatralnymi, autopotretami itd.

    A to, że nie każde zdjęcie jest *udanym* portretem, udanym glamurkiem, udanym aktem itd - to oczywiste. Na forum są prace obejmujące całą skalę profesjonalizmu i wartości (od zera do mistrza). To nie znaczy, że zdjęcie nieudane nie pasuje do działu. Jak mamy na zdjęciu goły tyłek, to kwalifikuje się ono do aktu - nieważne czy to zdjęcie komórką w kiblu, czy Hasselbladem w Mariocie z ekipą 10 osób i oświetleniem studyjnym.

    W dziale moda/glamour poruszane są kwestie oświetlenia studyjnego, lamp, precyzyjnego operowania światłem, światłocieniem, doskonałości retuszu oraz obróbki, atrakcyjnej kompozycji, wierności kolorów, siły oddziaływania, mimiki modelki, jej ustawienia i makijażu, ubioru, stylizacji oraz stylu autora. Tu ma być wszystko atrakcyjne. Przeznaczenie zdjęć to reklama, prezentacja, portfolio, publikacja.

    W dziale portretowym poruszane są kwestie naturalności, dopasowania charakteru zdjęcia do osoby, do jej zachowania. Technika ma pokazać wiernie scenę i osobę, niekoniecznie pięknie - ważne by była albo prawdziwa, albo jednoznacznie kreowana, grana. W końcu gra to duża część naszego życia. Nawet grając, wkładamy w to część siebie - zatem ten rys psychologiczny, gestykulacja, mimika, zmarszczki - pozostają. Najczęściej mamy tu do czynienia z początkującymi modelkami, ze zdjęciami rodziny, przyjaciół, dzieci. Inne jest też przeznaczenie zdjęć: album, czasem ściana w domu, jakaś amatorska stronka, pokazanie znajomym, pamiątka. Czasem CV, czy inny dokument.
    Oczywiście są też portrety profesjonalne służące tym samym celom co te, z działu beauty/glamour - na przykład portrety polityków, działaczy, znanych osób. Podobnie sporo glamurków trafia do prywatnego albumu. Są też bardzo dobrzy portreciści, którzy pokażą człowieka z innej strony i w nietuzinkowy sposób. Zaskoczą, zastanowią, sprowokują do zadumy. Tu znajdziemy czasem cenne fotografie dotyczące ludzkiej natury, naszych zwyczajów, humorów, różnorodności, unikalności.

    Dział okolicznościowy i albumowy to w dużej mierze dział dziecięco-ślubny. Ale powinny tu trafić także zdjęcia z imprez rodzinnych, czy towarzyskich typu sesja narzeczeńska, urodziny, zjazdy, warsztaty. Często są tu zdjęcia członków rodziny, przyjaciół, których autorzy nie mają ambicji wystawiać ich po galeriach, czy publicznie prezentować na stronie. Natomiast trafią one często do druku, czy do znajomych. Nie wymagana jest tu często super jakość - ważne by się nie ośmieszyć i z grubsza ocenić zdjęcie jako nadające się lub nie. Wiele osób uczy się w tym dziale podstaw oraz jak fotografować swoją pociechę - gdyż to częsty powód nabycia aparatu. Automatycznie w dziale tym znajdziemy sporo wątków profesjonalnych, fotografów zawodowo wykonujących sesje ślubne, dziecięce czy ciążowe. Jest to dla nich reklama, a dla wielu okazja do podejrzenia ich warsztatu.

    Fotografia uliczna (streetphoto) i reportaż to bardzo wymagający dział. Wbrew złudnej nazwie nie służy on do tego, by publikować w nim każde zdjęcia z jakiegoś wydarzenia. Nie znajdzie to często poklasku. Zazwyczaj szukane tu są emocje widziane na twarzach, reakcje ludzi, ich historie, a w przypadku streetphoto to dążenie w kierunku przedstawienia człowieka w otoczeniu miasta, geometrycznych brył, kształtów, świateł, cieni. Oddania związków między geometrią i naturalizmem, między akcją i niewzruszonością. Między konsumpcją i ideami. To niełatwy temat. To nie są tylko zdjęcia robione na ulicy. To chwile, unikalne momenty, uchwycone przypadkowo, lub wyczekane. Człowiek pod właściwym plakatem, ptak w tym jednym punkcie, łysy, garbaty, wąsaty lub piękna pani z siatką - codzienność i ulotność. Albo niezwyczajność, patos. Humor, żartobliwe zestawienie codziennych elementów. Jeżeli te hasła was nie zniechęciły, a wręcz przeciwnie - zaintrygowały - wtedy polecam lekturę i publikację w tym dziale. Wiele prac nie sięga tu ideału, ale są wyjątki. Wielu próbuje, często z coraz lepszym skutkiem.
    Na drugim biegunie jest typowy reportaż. Wydawałoby się - nic prostszego. Jednak wymagania są duże i ciekawe pokazanie jakiegoś wydarzenia czy historii, tak by nie zanudzić widza i wciągnąć we własną opowieść to sztuka wymagająca wielu przemyśleń.

    Przed publikacją proponuję wpierw zagłębić się w lekturę. Długą lekturę jeśli jesteśmy początkującym. Wyrobienie gustu oraz zauważanie u siebie błędów to czasochłonny proces. Czytajcie komentarze, na co ludzie zwracają uwagę. Postarajcie się zinterpretować własne zdjęcia. W najprostszych przypadkach opisać kompozycję, kadr, odnaleźć przepalenia, niedoświetlenia, określić poziom jakości obróbki, czy zdjęcie wymaga retuszu. Najważniejsze pytanie w momencie przed publikacją powinno brzmieć: W jakim celu publikuję zdjęcie na forum? Czy chcę się czegoś nauczyć? Dowiedzieć? Czy jestem gotów usłyszeć, że zdjęcie nadaje się do kosza? Czy jestem gotów na zupełny brak odzewu? Jeżeli dzielę się zdjęciem, ponieważ uważam, że warto, to czy potrafię ocenić wartość dla innych? Co odbiorca wyniesie po jego obejrzeniu? Czy pokazuję ładną buzię? Czy pokazuję emocje? Czy inni je dostrzegą? Czy zdjęcie powstało w przemyślany sposób, który inni docenią? Czy użyte środki są na sensownym poziomie? Czy nie jest to przypadkowy pstryk na ławeczce w parku w trzy dni po zakupie aparatu?

    Nie zdziwcie się małym odzewem w niektórych działach. Prace średnie, wtórne, zwyczajne - zwykle przechodzą bez echa. Jeżeli pokażecie zdjęcie bardzo słabe - szybko się o tym dowiecie! Zdjęcia wybitne i bardzo dobre, też zdobędą sobie uznanie komentujących. Na forum przybywają codziennie tysiące zdjęć. Nikt nie ma czasu by skomentować je wszystkie. Nie zniechęcajcie się i spróbujcie znów za miesiąc, dwa, trzy. Z kolejną sesją - może bardziej dopracowaną. każdy dział ma swoje grono bywalców - rzadko kiedy jedna osoba odwiedza całe forum.

    Zdecydowanie polecam lekturę internetowych poradników dla fotografów. Książki o podstawach fotografii, o kompozycji, portrecie, kadrowaniu także są bardzo cennym źródłem wiedzy. Na forum można odnaleźć wątki, które kierują na odpowiednie pozycje, ale trzy-pięć poważniejszych publikacji potrafi bardzo otworzyć oczy i nie jest w całości do przyswojenia w początkowej fazie fotografowania. Tu jest wiele niuansów, które zauważamy z czasem i doświadczeniem. Książki czy forum pomagają nakierować uwagę w odpowiednią stronę.

    I jeszcze kilka rad dotyczących obróbki przed publikacją. Nie kombinujcie na początku swojej drogi. Zdjęcia poddane podstawowym korektom ekspozycji, jasności, nasycenia, temperatury barwowej, krzywej jasności (to ważne), wypełnienia światłem, kontrastu - będą wyglądać rewelacyjnie jeżeli wykonacie je odpowiednio. Odradzam dotykanie zaawansowanych technik typu blurowanie, wygładzanie, oraz znaczna ingerencja w treść zdjęcia. Jeżeli nie wiecie jak wygładzić skórę, dokonać retuszu - to poszukajcie dobrych poradników na forum czy na sieci. Albo zostawcie tak jak jest. Często będzie lepiej, niż nieudane wygładzanie. Unikajcie na początku dużych kontrastów i przejaskrawiania skóry. Jasne plamy na twarzy to w dłuższej mierze nie jest to, o co chodzi. Poszukajcie dobrego programu do edycji zdjęć. Polecam wypróbować darmową wersję programu Adobe Photoshop Lightroom (przez miesiąc), aby zobaczyć w jaki sposób (prosty ale o ogromnych możliwościach) można kontrolować różne aspekty fotografii. To jest dobry punkt wyjściowy do poszukiwań własnego zestawu aplikacji do edycji zdjęć. W przypadku portretów retusz jest często nieodzowny, ale dobre programy (a nawet darmowa Picasa) mają specjalne narzędzia, które umożliwiają jego bardzo ładne przeprowadzenie. Poszukajcie narzędzia o nazwie w rodzaju "łatka", "stempelek", "pędzelek" (patch, clone brush, healing brush). Działa ono często w magiczny niemal sposób, nie powodując zniszczeń na całym obrazie (jak wygładzenie). Zapaleni fotografowie, odkrywający edytory graficzne, często też zaczynają nadmiernie rozjaśniać oczy oraz wybielać zęby. Należy to robić z ogromnym umiarem i jedynie w niewielkim stopniu, gdyż to kolejne rzeczy odróżniające amatora od zawodowca. Najlepiej wcale tego nie wykonywać, lub w domyślnym dla programu bądź minimalnym nasileniu. Zwracajcie baczną uwagę na histogram. Po pewnym czasie nauczycie się jaki jego wygląd oznacza kłopoty i jak należy manipulować suwakami kontrastu i jasności poszczególnych obszarów, by zdjęcia osiągały pożądany efekt.
    Publikując zdjęcia korzystajcie raczej z serwisu www.imageshack.us - mimo niekoniecznie atrakcyjnego wyglądu i może mniejszej funkcjonalności od innych stron do umieszczania zdjęć, ten serwis od wielu lat umożliwiał bezproblemową publikację oraz dużą gwarancję tego, że zdjęcia będą za miesiąc nadal widoczne w naszym wątku. To jest najważniejsze, ale także brak ingerencji w treść zdjęcia, a w szczególności nieskalowanie - wyróżniają go spośród dzisiejszej konkurencji. Część serwerów ma także limity transferu, co również bywa przeszkodą.
    Publikując zdjęcia zmniejszcie je wpierw do podanych regulaminowo rozmiarów (wątek obok). Podczas zmniejszania większość programów graficznych może zdjęcia wyostrzyć. Należy skorzystać z tej opcji, inaczej efekt będzie często słaby. Jeżeli mamy możliwość wyboru siły wyostrzania, to należy eksperymentalnie dobrać tę wartość do własnego sposobu obróbki. Jeżeli mamy jeden poziom wyostrzania podczas zmniejszania, to można dodatkowo zdjęcie wyostrzyć przed zmniejszeniem. Od jakości wyostrzenia zależy dość dużo, ponieważ prezentowane na forum fotografie są dość małe, a zatem ich czytelność - bardzo istotna. Kolejnym ważnym parametrem jest kompresja zdjęcia, czyli ile megabajtów zajmie nam ono po zmniejszeniu. Zdjęcia zapisujemy w formacie JPEG, w trybie koloru sRGB. JPEG o jakości 85-90% będzie się dobrze prezentował w sieci. Jeżeli chcemy uzyskać mniejsze pliki (szybciej się ładują i pokazują odwiedzającym), wtedy jakość kompresji można zmniejszyć, ale nie schodziłbym poniżej 75%. Poniżej 85% zdjęcia zaczyna wyglądać już znacznie słabiej i mniej ostro.

  2. #2

    Domyślnie

    E-piwo dla tego Pana !! Ten tekst powinien być zalinkowany na każdym forum i galerii w internecie, jako konieczny do przeczytania przed wrzuceniem zdjęcia

  3. #3

    Domyślnie

    Dobry temat. Najprostsze tłumaczenie czym jest portret człowieka, jakie słyszałem: Jak zrobisz zdjęcie jakiejś osobie i za 20 lat ta osoba będzie mogła komuś pokazać to zdjęcie i powiedzieć: "tak wyglądałam 20 lat temu" to jest portret. No a cała reszta to jak już zostało napisane. Jeszcze jak się komuś chce, to można by łopatologicznie wyłożyć że goły tyłek to nie musi być akt, i że biust na wierzchu to może być glamour czy fashion, a nie koniecznie akt. Bo chyba sporo osób myśli, że golizna = akt.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, ale tekst jest dla... początkujących forumowiczów raczej i o wyjątkach niekoniecznie chciałem wspominać, bo bym się z tego nie wykaraskał.
    Tak - glamour to nie do końca to co potocznie rozumiemy, golizna to nie tylko akt i generalnie pojęcia są dużo bardziej pojemne. Natomiast chodziło mi o nadanie jakiegoś kierunku i wytłumaczenie od strony rozwoju fotograficznego, gdzie zdjęcia umieszczać. Jeżeli ktoś robi zdjęcia topless raz, drugi, trzeci - to nic się nie stanie, gdy wylądują one w akcie zamiast glamour. Ktoś to zaraz skoryguje lub zrozumie konwencję. Wszak akt może być znów podzielony na różne podkategorie. Ale zazwyczaj jest go na tyle mało na forum, że łatwo odnaleźć właściwą stylistykę i komentować zgodnie z duchem danej fotografii.
    Chodzi jednak również o różne (czasem ekstremalne) poglądy na temat tego, co powinni, a czego nie powinni widzieć nieletni. Dział aktu jest taką ostoją dla dorosłych - strefą bezpieczną. Bikini, stroje kąpielowe, bielizna - to także zazwyczaj glamour i warto to zaznaczyć - słusznie.
    Tekst powstał po to, by pokazać podział nie od strony teorii fotografii (bo tu można prowadzić długie akademickie spory), ale użyteczności forum oraz rozwoju fotografa. Nauki. Jakoś tak się stało, że to forum w sporej mierze ma właśnie edukacyjny charakter. I wielu to sobie ceni.

  5. #5

    Thumbs up

    Bardzo dobry tekst, uważam, ze nie tylko dla początkujących.
    Tak jak zauważyłeś tylko naprawdę nieliczni odwiedzają wszystkie działy. Ja na chybił trafił oglądam niektore zdjęcia tylko w 2 działach a i to mi robi wyrwę czasową. Reasumując zmierzam do tego, że wskazane byłoby umieszczenie na stronie głównej w celu łatwej i szybkiej dostępności, szczególnie dla nowych uczestników, kilku / kilkunastu cennych rad, do których wiekszość pytan się sprowadza. Takie wypowiedzi doświadczonych specjalistów już były, wystarczy je tylko skomasować w jednym miejscu.

    Widzę w tym:
    1. ??? 10 podstawowych zasad robienia zdjęć. ??? Na forum były 2 lub 3 takie wypowiedzi, jedna mówiła bodajże o 14 zasadach ale to nie jest ważne. Zasady nadzwyczaj podstawowe, łopatologicznie wyłożone i przez to szalenie łatwe do zrozumienia. Nadal są potrzebne i będą wiecznie aktualne.
    2. Zasady, które Ty wyłożyłeś w tym wątku powyzej.
    3. Podstawowe zasady (z omówieniem) dotyczące obróbki zdjęć portretowych w LR. Bodajże wczoraj to omawiałeś.
    4. Podstawowe informacje (ale b.cenne, też je wczoraj omówiłeś) o różnicach i zaletach LR, Elements i PS. Ja myślę o zakupie programu (po zakupie cyfry) ale po forumowych szerokich dyskusjach powstał u mnie całkiem niezły mętlik. Już to sobie w głowie logicznie sam ułożyłem a Ty utwierdziłeś mnie w decyzji. Niby dużo nie napisałeś ale było to naprawdę cenne.
    5. Słownik / żargon fotograficzny używany tu na forum. Wiem, że gdzieś jest ale trzeba go szukać. Czasami jest niezbędny do zrozumienia czyjeś myśli.
    6. I inne.
    Umysł ludzki jest jak spadochron, użyteczny jest tylko wtedy gdy jest otwarty.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    W dziale moda/glamour poruszane są kwestie oświetlenia studyjnego, lamp, precyzyjnego operowania światłem, światłocieniem, doskonałości retuszu oraz obróbki, atrakcyjnej kompozycji, wierności kolorów, siły oddziaływania, mimiki modelki, jej ustawienia i makijażu, ubioru, stylizacji oraz stylu autora. Tu ma być wszystko atrakcyjne. Przeznaczenie zdjęć to reklama, prezentacja, portfolio, publikacja.
    To w takim razie powinien być to dział "fotografia studyjna" albo "fotografia reklamowa"
    W obecnym dziele moda / glamour większość zdjęć nie ma nic wspólnego z modą a tym bardziej z glamour.
    Dodatkowo moda i glamour może być przecież również na pokazach, na plenerach itp.

    Obecny sztuczny podział powstał kilka lat temu. Powodem była niechęć publikowania przez zawodowców zdjęć portretowych razem z amatorami więc ustalono, że początkujący publikują portrety w dziele portret a jak zawodowiec to w glamour.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar Hedonista00
    Dołączył
    04 2007
    Miasto
    Turek, wielkopolska
    Posty
    64

    Domyślnie

    Jak by były tylko trzy kropki, łowcy komentarzy rozpisali by się dlaczego trzy, forma parzysta czy nie parzysta. Jakoś tak
    Mam D80 18-135 + SB800 to nie czyni ze mnie fotografa

  8. #8

    Domyślnie

    Tekst dobry , ale ktoś powinien go trochę inaczej "sformatować" (wypadło mi właściwe słowo z głowy) - tak żeby łatwiej optycznie było wyłowić poszczególne akapity
    Do portretu dodałbym tylko wzmiankę o opowiadaniu serią zdjęć o człowieku - gdzie portret obejmuje nie tylko ujęcia stricte portretowe.

  9. #9

    Domyślnie

    mOSAd: Uwielbiam Cię To co piszesz i w jaki sposób piszesz No po prostu

  10. #10

    Domyślnie

    No naprawdę super tekst dokładam swoje E-piwo dla tego Pana !!!
    Pozdrawiam
    | ... |

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •