Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Question non-Ai, Ai, Ai-s

    Przeanalizowałem kilka stron dotyczących różnic w wyglądzie obiektywów Nikkora non-Ai, przerobionego na Ai, Ai, Ai-S ale ciągle nie mam pewności. Mam trzy szkła jak na zdjęciu:



    Od góry 105mm - ten jest Ai-S (widać charakterystyczną "płaską dziurkę" pod "meter coupling ridge", ma także pomarańczową skrajną wartość przesłony, wg nr seryjnego także pasuje)
    W środku 50mm - ten jest Ai (wg nr seryjnego)
    na dole 28mm - ten wg nr seryjnego na znanej stronie jest opisany jako K-type czyli non-Ai. Nr w środku zakresu 382182 - 419657.

    Patrząc na obiektyw mamy:
    - uszy z dziurami (rzekomo non-Ai ma uszy zawsze bez dziur)
    - jest też "meter coupling ridge"

    Na podanej stronie wyczytałem, że do Nikkora 28mm był dodawany "Ai kit 27", który miał pomóc zamienić non-Ai na Ai. Ale patrząc na śruby nie widać śladów odkręcania - chociaż pewnie nie musiałoby być to widoczne.

    Może ktoś bardziej doświadczony może mi powiedzieć co z tą 28-ką. Teraz używam z Nikonem FE (który potrafi pracować także z non-Ai), troszkę strach przykręcić go do cyfrówki kiedy nie jest się pewnym.
    Aparaty, szkła i ja

  2. #2

    Domyślnie

    Pewnie tego 28 mm masz mod Ai, czyli właśnie po modyfikacji pierścienia przysłony. Jeśli z FE pracuje bez podnoszenia dynksa, to się nie ma co obawiać o podpięcie do cyfrówki.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Tzn. nie chce podpinać bo do końca nie rozumiem, dlaczego non-Ai mogą zniszczyć bagnet cyfrówki. Właśnie przez brak tego wyżłobienia na brzegu (nazywanego "meter coupling ridge") i wkręcenie non-Ai kończy się siłowym zniekształceniem gwintu, który przystosowany jest tylko do obiektywów z taką właśnie szczeliną? Czyli one po prostu do siebie nie pasują? Czy są jeszcze jakieś inne różnice?
    Aparaty, szkła i ja

  4. #4

    Domyślnie

    Wyżłobienie nie ma nic do rzeczy, występuje tylko w Ai-S i tylko kilka puszek ma trzpień, który w to wyżłobienie wchodzi. Szkła Ai takoż pasują do cyfrówek, a wyżłobienia nie mają.
    Różnica jest w pierścieniu wokół bagnetu puszki. Jest na nim występ, który opiera się na pierścieniu przysłon i przenosi informacje o ustawionej przysłonie. W puszkach "non Ai", tę rolę spełniały zajęcze uszy. Jak masz na pierścieniu przysłon tej 28, dwie skale, to spokojnie ładuj ją do cyfrówki, to fabryczna konwersja na Ai. Poczytaj sobie o bagnetach.
    Ostatnio edytowane przez zdyboo ; 17-04-2011 o 14:18
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  5. #5

    Domyślnie

    michalus, ten dolny obiektyw na zdjęciu to na 100% mod-AI. Przypatrz się czarnym elementom otaczającym tylną soczewkę. W obiektywach AI i AIS w dolnej części bagnetu (czyli jakby pod soczewką) kończą się te elementy równo z bagnetem i z bagnetu w stronę komory lustra wystaje tylko taki zaczep, który w części korpusów informował o otworze względnym. Natomiast w obiektywie 28 dookoła tylnej soczewki masz taki "kołnierz" - to on właśnie może czasami coś uszkodzić.
    Obiektywy mod-AI nie działają w trybie S i P w FA, FG, F-301, bo korpusowi brakuje właśnie informacji jaki jest otwór względny
    Nikoniarz-majsterkowicz

  6. #6

    Domyślnie

    zdyboo: Ok, właśnie o tym pierścieniu pisałem.

    marcin_G: "Kołonierz mógłby coś uszkodzić" gdyby nie ta modyfikacja, tak? Teraz jest wystarczająco "schowany"? Czyli najprawdopodobniej ma on założony owy tajemniczy element nazywany "Ai kit 27"?
    Ostatnio edytowane przez michalus ; 17-04-2011 o 14:29 Powód: W między czasie odpisał Marcin
    Aparaty, szkła i ja

  7. #7

    Domyślnie

    Proszę oto fotos bagnetu Nikkora 28 mm f/2.8 Ai


    Jak widzisz więcej rzeczy wystaje z bagnetu, a z cyfrowymi korpusami śmiga.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Przeanalizowałem kilka stron dotyczących różnic w wyglądzie obiektywów Nikkora non-Ai, przerobionego na Ai, Ai, Ai-S ale ciągle nie mam pewności.
    Nie otwieraj otwartych drzwi. Na stronie 372 manuala masz opisane, czy można podłączyć, czy nie.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez michalus Zobacz posta
    zdyboo: Ok, właśnie o tym pierścieniu pisałem.

    marcin_G: "Kołonierz mógłby coś uszkodzić" gdyby nie ta modyfikacja, tak? Teraz jest wystarczająco "schowany"? Czyli najprawdopodobniej ma on założony owy tajemniczy element nazywany "Ai kit 27"?
    Z tego, co widzę na Twoim zdjęciu, to masz zmieniony tylko pierścień przysłon, więc z korpusami "AI" będzie dobrze działał pomiar światła, O ILE obiektyw da się bezboleśnie założyć. W "modification kit 27" wymieniony powinien być również też ten czarny element. Na zdjęciu zdbyboo'a wyraźnie widać, że nie ma kołnierza, a jest zaczep.
    Ale z tego co widzę, twój kołnierz wystaje bardzo mało i powinno gadać z D-SLR
    Nikoniarz-majsterkowicz

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za pomoc.
    Aparaty, szkła i ja

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •