Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie CS5 - jak przyciąć uwzględniając zadane proporcje bez interpolacji

    Sprawiełem sobie CS5 (PL)i z czułością wspominam GIMPa. Mam nadzieję, że jeśli uda mi się okiełznać CS5 zapałam do niego głębokim iczuciem. Póki co nie mogę znaleźć informacji jak zadać proporcje i przyciąć zdjęcie bez interpolacj, tak by uciął zbędne piksele. W gimpie dodatkowo widziałem w okienku jak to przycięcie w trakcie ruszania mysżką się zmienia w dowolnych jednostkach i rozdzielczości... A tu widzę wynik przycięcia (wymiary) po fakcie. Może gdzieś na boku mogę otworzyć okienko z tymi informacjami? Póki co najważniejsze dla mnie wstepne ustalenie proporcji kadrowania (wiem żs z shiftem trzyma proporcje, ale ja chce je wczesniej ustalić) i przycięcie bez interpolacji. Gdyby ktoś coś wiedział...
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  2. #2

    Domyślnie

    Wpisz w opcjach na górze proporcje i nie wypełniaj okna "rozdzielczość"

  3. #3

    Domyślnie

    Wpisuję w polu "szerokość" jakąś wartość i jest dobrze, ale gdy w polu "wysokość" wpisuję kolejną to w pierwszym pojawiają się jednostki i
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  4. #4

    Domyślnie

    Wybierz narzędzie do prostokątnej selekcji. Style ustaw na Fixed ratio i dalej ustaw zadane proporcje. Selekcją zaznaczasz kadr, a potem Image -> Crop.

    Z tego co wiem (choć całkiem prawdopodobne, że za mało wiem) to narzędzie do kadrowania jest ubogie w opcje.


    Innym rozwiązaniem problemu może być kadrowanie w ACR, tam crop ma więcej możliwości.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jolania Zobacz posta
    A tu widzę wynik przycięcia (wymiary) po fakcie. Może gdzieś na boku mogę otworzyć okienko z tymi informacjami?
    Paleta Info (F8).


    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    Wybierz narzędzie do prostokątnej selekcji. Style ustaw na Fixed ratio i dalej ustaw zadane proporcje. Selekcją zaznaczasz kadr, a potem Image -> Crop.
    Lub: Canvas Size, wpisać docelowy rozmiar, resztę zrobić Movem/Transformem (ale przed Canvasem trzeba sobie zmienić Background w zwykłą warstwę).

    Cytat Zamieszczone przez donkiszot Zobacz posta
    Z tego co wiem (choć całkiem prawdopodobne, że za mało wiem) to narzędzie do kadrowania jest ubogie w opcje.
    Możliwe że dopadła mnie już demencja, ale w starszych Szopach (pokroju 6-7) mam wrażenie że Crop działał na proporcjach (bez jednostek). Od conajmniej CS2 już nie chce. Spoko, Adobe coś z tym zrobi. Może już w CS8 :-/
    I'm one of those bad things that happen to good people

  6. #6

    Domyślnie

    Cropem przycinaj wpisujac jakiekolwiek jednostki "wirtualne". Czyli mm albo np. cm. Potrzebujesz kadru 2x1 -- proste. Wpisujesz 2 cm w drugim okienku 1 cm, kreslisz kadr jaki chcesz, wciskasz Enter i gotowe. Nic sie nie przeskaluje, tylko DPI obrazu dopasuje sie wartoscia (tak aby np. na wydruku mial faktycznie te 2 x 1 cm). Oczywiscie w niczym nie przeszkadza, zeby te wartosc pozniej zmienic.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Cropem przycinaj wpisujac jakiekolwiek jednostki "wirtualne". Czyli mm albo np. cm.[...]
    Albo coś źle robię, albo na mm nie działa. Ubywa pixeli nie tylko tam gdzie powinno.
    Etycja: OK, działa. Po wpisaniu wszystkich parametrów obrazu (rozdziałka i wcześniejsza ilość pixeli) niby wraca wszystko do normy, tylko dlaczego obraz przy tym samym powiększeniu się zmniejsza? (Chyba PS-owi brakuje cyferek w zaokrągleniu, że tak to nazwę)

    Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, nieco ręczny, ale dość szybki -- cropem zaznaczyć wedle linijki zadaną proporcję i rozszerzyć wedle potrzeb.
    Ostatnio edytowane przez donkiszot ; 03-02-2011 o 19:34
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jolania Zobacz posta
    Wpisuję w polu "szerokość" jakąś wartość i jest dobrze, ale gdy w polu "wysokość" wpisuję kolejną to w pierwszym pojawiają się jednostki i
    Nie patrz na to nie ma znaczenia. Byle nie było wypełnione pole "rozdzielczość" w tedy Ci nie przeskaluje.

  9. #9

    Domyślnie

    Ma znaczenie, jeśli pojawią się pixele (jako jednostki) to nie zadziała.
    To, co widzisz, nie jest tym co widzisz.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Cropem przycinaj wpisujac jakiekolwiek jednostki "wirtualne". Czyli mm albo np. cm. Potrzebujesz kadru 2x1 -- proste. Wpisujesz 2 cm w drugim okienku 1 cm, kreslisz kadr jaki chcesz, wciskasz Enter i gotowe. Nic sie nie przeskaluje, tylko DPI obrazu dopasuje sie wartoscia (tak aby np. na wydruku mial faktycznie te 2 x 1 cm). Oczywiscie w niczym nie przeszkadza, zeby te wartosc pozniej zmienic.
    Racja tylko potem ta rozdzielczość jakaś kosmiczna. Pewnie, że można to zmienić, ale to dodatkowa robota. Co im szkodziło dodać w jednostkach inch lub ratio?
    Dziękuję za pomoc.
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •