Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 3.2 i różnice w kolorze

    Hej, ostatnio podczas obrabiania zdjęć zauważyłem dziwną sytuację w LR 3.2
    Mianowicie, kolorystyka wyświetlana w module Develop jest inna niż ta którą LR wyświetla w Library.
    Co w tym wszystkim jest najdziwniejsze? Czasami kolory wyświetlane są tak samo w obu modułach, czasami pojawia się różnica

    Dwa linki do zrzutów z ekranu:

    http://jakubiwo.com/img/lr-kolor1.jpg
    http://jakubiwo.com/img/lr-kolor2.jpg

    Pozdrawiam
    Czarne pudełeczka i okropnie ciężka teczka


  2. #2

    Domyślnie

    To normalne. Tak zrobili Lightrooma. W Develop wyświetla w najszerszym gamucie (prophoto o ile pamiętam), w pozostałych w sRGB.

    Gdzieś tu dawałem linka do postu w tej sprawie z Adobiego, ale już nei pamiętam gdzie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Hej, dzięki za odpowiedź.
    To co opisałeś ma sens. Jednak problem jest tego typu, że nie zawsze kolory się zmieniają, czasami są takie same, czasami inne.
    Pracuje na dwóch monitorach które są kalibrowane i mają swoje profile, myślisz, że to może mieć na to wpływ?

    Pozdrawiam!
    Czarne pudełeczka i okropnie ciężka teczka


  4. #4

    Domyślnie

    Czemu kolory czasem są takie same, a czasem nie? Wewnątrz LR pracuje w prophoto, w najszerszym gamucie. Jak zauważyłeś, ma to sens. OK, ale w panelu WEB (a także w innych) wyświetla w sRGB, co też jest wyjściem sensownym - zatem musi jakoś skonwertować szeroki gamut ProPhoto do węższego RGB.

    I teraz czemu bywa, że kolory są inne: jeśli zdjęcie zawiera dużo koloru, który jest 'w składzie' ProPhoto, ale nie 'zawiera się' w sRGB, to zauważymy łatwo różnicę po konwersji. Ale jeśli zdjęcie jest słabo kolorowe, nie wypełnia nawet gamutu sRGB, nie wspominajc już o szerszym Pro~, to będzie wyglądać identycznie w obu przestrzeniach - i po konwersji różnicy nie będzie.

    Stąd wynika różnica, jak sądzę. Oprofilowanie monitora chyba nie ma tu nic do rzeczy. Też mam kalibrowany monitor, i myślę, że jest tak jak to napisałem powyżej. Natomiast jeśli mówisz o tym, że to samo zdjęćie ma pewne różnice kolorystyczne jak ogląda się raz na jednym, a raz na drugiom monitorze - to też nei widzę w tym nic dziwnego. Dziwiłbym się, gdyby na obu (i zawsze) wyglądało tak samo.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 02-02-2011 o 20:54
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Okej, chyba już łapię o co chodzi

    Dzięki wielkie za pomoc!

    Pozdrawiam!
    Czarne pudełeczka i okropnie ciężka teczka


  6. #6

    Domyślnie

    Nie ma sprawy, miło było poznać i pogadać.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •