Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Darmowy program do RAW-ów

    Jako, że mój przydługi trial Photoshopa dobiega końca, zaczynam szukać darmowego oprogramowania, które umożliwi mi pracę na RAW-ach, na podobnym (oczywiście nie spodziewam się darmowego photoshopa) poziomie. Stąd moje pytanie i prośba o wskazanie takich programów, najlepiej z ich największą wadą i zaletą (pomińmy tą, że jest darmowy ). Z góry dzięki
    D100 + grypa + S 18-50 DC D + N 18-200 VR + N 70-300 VR + N 50 1.8 D + SaBinka 800

  2. #2

    Domyślnie

    RawTherapee. Chyba najlepszy darmowy. Zainstaluj sobie najnowszą wersję rozwojową v3.0 (można pobrać źródła i skompilować samemu, ja tak robię). Dużo większe możliwości od v2.4 i całkiem stabilna.

    edit:

    Oczywiście jest to tylko wywoływacz do RAWów, więc nie ma co porównywać możliwości do PS. Do dalszej obróbki musisz zainstalować jakiś program graficzny. GIMP niestety się nie nadaje za bardzo bo nie obsługuje 16bit ale jak dobrze poszukasz to coś darmowego znajdziesz pewnie.
    Ostatnio edytowane przez The Structorr ; 27-01-2011 o 17:42

  3. #3
    Gaduła
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3 609

    Domyślnie

    Spróbuj tego: http://www.scarablabs.com/scarab-darkroom

    Nie jest idealny (to wada), ale działa.
    Medice, cura te ipsum.

  4. #4

    Domyślnie

    The Structorr RawTherapee mi się spodobał Chwilowo męczę się z GIMP-em, później się zobaczy.

    Johanan Jak to mówią "nobody's perfect"

    Kurde, nie sądziłem, że mogą być darmowe programiki podobne do CameraRAW
    D100 + grypa + S 18-50 DC D + N 18-200 VR + N 70-300 VR + N 50 1.8 D + SaBinka 800

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2010
    Miasto
    Gród Kraka
    Posty
    139

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez The Structorr Zobacz posta
    RawTherapee. Chyba najlepszy darmowy. Zainstaluj sobie najnowszą wersję rozwojową v3.0 (można pobrać źródła i skompilować samemu, ja tak robię). Dużo większe możliwości od v2.4 i całkiem stabilna.

    edit:

    Oczywiście jest to tylko wywoływacz do RAWów, więc nie ma co porównywać możliwości do PS. Do dalszej obróbki musisz zainstalować jakiś program graficzny. GIMP niestety się nie nadaje za bardzo bo nie obsługuje 16bit ale jak dobrze poszukasz to coś darmowego znajdziesz pewnie.
    Co trzeba zrobić żeby samemu skompilować pod Windowsa pobrane źródło. nigdy tego nie robiłem więc nie mam zielonego pojęcia od czego zacząć.

  6. #6
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    A po co chcesz kompilować? Po prostu ściągnij .exe ze strony.

  7. #7

    Domyślnie

    A czy nikonowski ViewNx jest płatny? Bo zdaje się, że nie.
    Może taki zestaw: ViewNx jako wywoływarka rawów, a np. GIMP jako soft do dalszej pracy nad zdjęciem ?
    myślę co piszę

  8. #8

    Domyślnie

    ViewNX jest darmowym programem, ale IMHO jako wywolarka slabo sie sprawdza. Raczej przeznaczony jest do organizacj/katalogowania itp.
    "...nie ma ludzi normalnych, sa tylko nieprzebadani..."

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GeparD Zobacz posta
    ViewNX jest darmowym programem, ale IMHO jako wywolarka slabo sie sprawdza. Raczej przeznaczony jest do organizacj/katalogowania itp.
    Szału nie robi, ale w opcje RT mogą początkującego przytłoczyć, a ViewNX miał korekcję EV, D-Lighting i to w zasadzie wystarczało.
    "Being a champion is redefining what's humanly possible."
    Lance Armstrong | Blog Rowerowy | Flickr.

  10. #10

    Domyślnie

    RawTherapee jest ok, znajomy mi też polecał. Jedno ale to prędkość działania, nawet na bardzo szybkim procku doprawadza mnie do szału. ACR w trialu jest znacznie pod tym względem przyjazny dla użytkownika.
    ViewNX to przeglądarka, do obróbki CaptureNX.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •