Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Różne aparaty, a rozpiętość tonalna ... zagwostka .

    Witam .. głowię się juz dosc długo i wkońcu nie wiem . czy aparaty zeczywiscie mają ją rózną ?? widuję czasem zdjęcia , które są jednoczesnie jasne z uchwyconym słońcem w sposób taki ze widac jego okrąg ...
    "GŁASKANIEM NIC SIĘ NIE NAUCZĘ - pokrytykuj mnie nieco"
    ~ JA

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Chodzi ci o to, że D50 takich nie zrobisz? To kwestia zastosowanej w twoim body migawki hybrydowej - elektronicznej w zakresie bardzo krótkich czasów, a takie sie ma czasy gdy słońce jest w kadrze.
    Musisz mieć migawkę szczelinową w całym zakresie czasów.

    Oczywiście - gdyby ci jednak chodziło o co innego - to nowsze matryce mają coraz większy DR.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    a moze ustaw przyslona na f16-22 i pstrykaj pod slonce a potem to juz tylko wyciaganie z cieni

  4. #4

    Domyślnie

    w zasadzie to masz dwa wyjścia:
    - zakup D7000 (ewent. K5),
    lub
    - zakup (ewent. wersja testowa) programu do HDR. Najlepiej mieć 3 zdjęcia tej samej sceny z różnym naświetleniem, ale równie dobrze wystarczy jedno zdjęcie, aby zwiększyć DR:

    HOW-TO: HDR z jednego zdjęcia


    p.s.
    w przypadku wyboru drugiej opcji polecam: Dynamic Photo HDR lub Photomatix
    カメラは、いくつかのレンズと、言葉には非常に貴重な ニコン

  5. #5

    Domyślnie

    To zalezy od sceny i od aparatu.
    Jesli scena ma duza rozpietosc tonalna od czerni do bardzo jasnego slonca, to matryca sobie nie poradzi. Takiego zdjecia nie da sie takze dobrze zapisac w jpegu (ma tylko 8-bitow na kanal).
    Nowsze aparaty tez nie grzesza mozliwosciami w tej kwestii. Pogon marketingowcow za napakowaniem pikselami powoduje, ze te piksele nie pracuja najlepiej.
    Najlepiej w tej kwestii spisuja sie lustrzanki fuji (np. S5) oraz sigmy. Pelnoklatkowce typu d700 i 5d mk1 tez nie wypadaja zle.
    HDR jest jakims rozwiazaniem, ze kolory czesto wychodza, rzeklbym, ze dziwne i nienaturalne.
    Ludzie pomagaja sobie stosujac filtry polowkowe, zeby przyciemnic jasna czesc fotki. I to jest najlepsze rozwiazanie, jakie zastosowano do tej pory.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •