Close

Strona 12 z 24 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 235
  1. #111

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sorevell Zobacz posta
    ...Uzasadnienie: Wyobraźmy sobie dwa filmy - jeden nawinięty na szpulę o mniejszej średnicy (1500), drugi na szpulę o większej średnicy (2500). Długość filmu jest stała. Wraz ze średnicą szpuli rośnie nam jej obwód, zatem nasz film na szpuli z systemu 1500 będzie tworzył, powiedzmy 5 zwojów, a na tej z 2500 już tylko dwa. Jeżeli zaczniemy teraz kręcić naszymi szpulami, to różnica prędkości ruchu w wywoływaczu początku i końca filmu jest znacznie większa w przypadku koreksu o mniejszej średnicy (prędkość przepływu wywoływacza po naszym filmie jest mniejsza dla tej części filmu, która znajduje się bliżej osi obrotu szpuli). Jak wiadomo, prędkość przepływu wywoływacza wpływa na prędkość wywoływania, a skoro tak się dzieje, to przy dostatecznie długim filmie, będzie on nierówno wywołany - tym mniej, im bliżej osi koreksu.
    Prawdopodobnie jest to niezauważalne przy wołaniu C-41 jednej rolki 120 w takim JOBO 1520, ale przy dwóch na jednej szpuli już pewnie będzie różnica. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w w/w kwestii? Bo powyższe uzasadnienie zebrałem do kupy już po zamówieniu 1520 celem wołania dwóch filmów 120 na raz
    Znajomy przez długie lata wołał usługowo E-6 w Jobo "1500" ja podobnie tylko w "2500" nigdy nie słyszałem od niego i ja też nie zauważyłem aby ta teoria się sprawdzała. Różnicę w obróbce filmów polegającą na zachowaniu większej powtarzalności znajomy zauważył dopiero jak kupił maszynę ramową do E-6.
    Napisałem o E-6 bo to proces bardziej wymagający od C-41
    Ostatnio edytowane przez motyl ; 09-02-2012 o 15:01

  2. #112

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez motyl Zobacz posta
    Znajomy przez długie lata wołał usługowo E-6 w Jobo "1500" ja podobnie tylko w "2500" nigdy nie słyszałem od niego i ja też nie zauważyłem aby ta teoria się sprawdzała. Różnicę w obróbce filmów polegającą na zachowaniu większej powtarzalności znajomy zauważył dopiero jak kupił maszynę ramową do E-6.
    Napisałem o E-6 bo to proces bardziej wymagający od C-41
    Jaka jest więc przewaga serii 2500 nad 1500?
    Pozdrawiam,
    Marcin

  3. #113

    Domyślnie

    Wołanie 4x5 i 9x12
    Völkchlor

  4. #114

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pastwisko Zobacz posta
    Wołanie 4x5 i 9x12
    No tak. Zaplątałem się już
    Dobra, koniec tych rozważań, bo z wątku o wołaniu C-41 zrobił się wątek o koreksach JOBO :P
    Pozdrawiam,
    Marcin

  5. #115

    Domyślnie

    Pierwsze wołanie koloru w domowym zaciszu za mną. Tak jak pisał pastwisko, nie taki diabeł straszny... Trudniejsze było nawinięcie dwóch filmów 120 na szpulę JOBO 2502 pierwszy raz :P
    Samą procedurę wołania by pastwisko delikatnie zmodyfikowałem - po kilku minutach od powieszenia filmów do suszenia zauważyłem, że zaczynają się na nich pojawiać zacieki. Zdjąłem je i przeciągnąłem kilkukrotnie przez naczynie napełnione roztworem Ilfotolu w wodzie demineralizowanej (ostatnia kąpiel podczas wołania BW) i wygląda na to, że teraz jest wszystko ok. Cała zabawa trwa rzeczywiście ok. godziny. Doprowadzenie chemii do odpowiedniej temperatury i utrzymanie jej w czasie wywoływania też nie jest takie trudne - jeszcze wczoraj myślałem o dokupieniu termostatu i grzałek, a dzisiaj już wiem, że nie ma to większego sensu.
    Jak już filmy wyschną i je poskanuję, nie omieszkam wrzucić sampla
    Pozdrawiam,
    Marcin

  6. #116

    Domyślnie

    No u mnie wystarczało przeciągnięcie po stabilizatorze w wodzie z ludwikiem - ale duzo zalezy od samej wody.
    Völkchlor

  7. #117

    Domyślnie

    U mnie z kranu płynie warszawski-syf-nie-wiadomo-skąd i po odparowaniu zaskakująco dużo po nim zostaje. Podobno można w tym wywoływać BW, jeśli się ma wystarczająco dużo czasu :P

    Edith: sampelek z pierwszego wołania TU.
    Pozdrawiam,
    Marcin

  8. #118

    Domyślnie

    sorevell , pastwisko napisal ci jaka jest przewaga 2500 nad 1500.
    kolejna rzecz (to tez juz ktos napisal) to to ze na szpuli 2500 jest wieksza odleglosc pomiedzy plaszczyznami filmu. po prosto szpula jest fizycznie znacznie wieksza. chemia wtedy lepiej pracuje.
    czy zobaczysz te roznice w praktyce? trudno ocenic.
    i na koniec.
    2500 sprawdzal sie w procesorach. przy obrobce recznej 1500 jest wygodniejszy bo mniejszy
    i jeszcze jeden koniec.
    ilosci 120-140 ml na film tycza sie zarowno 2500 i 1500. jest po rowno. ALE TYLKO KIEDY KOREKSY SA W POZYCJI POZIOMEJ I JEDNOCZESNIE MUSI BYC NIEUSTANNA ROTACJA KOREKSU.
    jesli wywolujesz tradycyjnie w pozycji pionowej do musisz nalac ZNACZNIE wiecej chemi . I w przypadku pionowego wywolywania "więcej dla 2500" to DUŻO WIĘCEJ niż "więcej dla 1500"
    Ostatnio edytowane przez zoom2 ; 15-02-2012 o 14:17

  9. #119

    Domyślnie

    zoom2, o wszystkim co napisałeś dowiedziałem się już wcześniej. W mojej szafce z zabawkami do wołania stoi JOBO 2520, wyżej wrzuciłem nawet sampel z pierwszego wołania.

    Cytat Zamieszczone przez zoom2 Zobacz posta
    ilosci 120-140 ml na film tycza sie zarowno 2500 i 1500. jest po rowno.
    A tu się mylisz. Zajrzyj na stronę producenta - tam przy każdym systemie masz napisane ile chemii wchodzi przy jakim wołaniu i absolutnie nie są to te same ilości.
    Pozdrawiam,
    Marcin

  10. #120

    Domyślnie

    nie twierdze , ze nie masz racji nawet jestem pewny , ze ja masz.
    To wszystko co napisalem to pisalem z pamieci. Jobo zajmowalem sie bardzo powaznie ale.... w latach osiemdziesiątych i dziewiećdziesiych ubiegłego (jak fajnie to brzmi) stulecia. Nie bede sprawdzal w instrukcji bo mi sie nie chce i jej po prostu nie mam. Zreszta fotografie analogowa na ktorej sie wychowalem traktuje obecnie jako anachronizm. To co napisalem to pisalem w celu podania kilku mykow wolania w JOBO dla tych nielicznych entuzjastow lazienkowych zabaw. Myslalem ze poza starymi koreksami JOBO nie ma juz literatury na ten temat.
    Jak widac mylilem sie.
    Swoja droga to z podziwem ale i duzym zdziwieniem obserwuje dyskusje na tema fotografi zwanej dzis "analogowa"
    1.p.s.ktoś pisał w tym wątku o bankructwie JOBO. Czyżby panu Boeckemilowi w końcu powinęła sie noga?
    2.p.s. jednak sprawdziłem , masz rację . na swoje usprawiedliwienie podam tylko , ze chodziło mi o znana ceche systemu JOBO ok. 120-140 ml chemi na rolke 135 lub 120 w dowolnym systemie.
    absolutnie napisalem nieprawde co do szczegolow , ale co do sedna sprawy to jednak nie walnalem strasznego babola , tylko babolika.
    Ostatnio edytowane przez zoom2 ; 17-02-2012 o 01:22

Strona 12 z 24 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •