Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1

    Domyślnie Zestaw na początek, do nauki oświetlenia studyjnego

    Witam!

    Chciałbym się zająć fotografią z wykorzystaniem kilku źródeł światła, nie śmiem nazwać jej studyjną, bo będzie realizowana w mieszkaniu i amatorsko. Choć jakiś już czas zdjęcia robię, to głównie były to tematy ze światłem zastanym, często krajobrazowe, rzadziej portrety, a jeśli już, to z błyskiem wypełniającym. Poczytałem więc nieco na tym i na innych forach, wymyśliłem sobie jakiś zestaw, ale że dalej czuję się raczej dość zielony w temacie, to chciałbym, aby ktoś mi doradził, czy to co zamierzam, ma sens.

    Przede wszystkim na razie mogę pozwolić sobie na wydatek max 700 zł, bo fotografię póki co traktuję hobbystycznie, poza tym ma to być coś, co pomoże mi w ogóle nauczyć się operować w warunkach studyjnych, a nie od razu wypełnić pokój sprzętem, którego i tak przez pewien czas nie będę w stanie wykorzystywać. Jak zacznę być w pełni świadomy potrzeb i się otrzaskam, to jak najbardziej rozbuduję, na razie nie chcę jednak za dużo w to ładować.

    Chciałbym kupić:
    - Lampę Quantuum PT200 (myślę, że do pokoju wystarczy, a może będzie aż nadto jeśli o moc chodzi)
    - 2 parasolki - transparentna i srebrna
    - statywy - ze względu na budżet chciałbym w miarę tanie, ale i nie badziewne, są takie quantuuma po 200 cm wysokie za ok. 50 zł/sztuka, ale że w pokoju sufit mam zawieszony na ok 290cm, to poradźcie, czy nie warto dołożyć do wyższych, czy też może jak się dołoży do lampy parasolkę, to te 200 cm w zupełności wystarczą
    - blendę, sporych rozmiarów, tak, żeby w pewnych sytuacjach dała radę doświetlić nawet całą postać ludzką - no i tu się zastanawiam, czy rozmiar 120x90 cm będzie wystarczający, czy powinienem kupić 180x120


    No i tyle, jeśli o zakupy na razie chodzi - rozważam jeszcze ewentualnie dyfuzor, acz taki może sam domowymi sposobami mógłbym zrobić, na razie może jednak wystarczy jak opanuję parasolki + odbicia z blendy.

    Ponadto, mój zamysł opiera się też na tym (tylko że tutaj pytanie do Was, czy coś takiego by się sprawdziło), że jako że posiadam lampy błyskowe systemowe (2 różne), to chciałbym dokupić do nich fotocele i wykorzystać je jako doświetlające, wyzwalane błyskiem wbudowanego flesza ustawionego na najmniejszą siłę błysku. Te lampy to Tumax 880AFZ (liczba przewodnia 33 dla 50mm, producent nie podaje, ale chyba dla ISO 200), druga to SB400. Ewentualnie, może jeszcze jedna SB400, jeśli nie uda mi się sprzedać. Problemem oczywiście byłoby, że żadna z nich nie ma możliwości manualnej regulacji mocy, więc błyskałyby pełną mocą. No i oczywiście do nich jakieś nieduże dyfuzory bym sklecił własnoręcznie.

    Wobec tego, mam do Was pytanie - czy coś takiego (lampa błyskowa 200 Ws studyjna jako główna + 2 systemowe) by hulało? Dałoby się tym sensownie pobawić, nauczyć czegoś, a nie tylko męczyć? A jeśli tak, to może zamiast blendy, przy takiej ilości lamp, już teraz kupić jakiś sensowny dyfuzor? A może to nie ma sensu i jeśli rzeczywiście chcę się czegoś choćby nauczyć, to zdecydowanie warto dozbierać do 1000 zł i kupić zestaw 2x200Ws z parasolkami/statywami? A może wystarczy na początek jedna 200Ws + blenda, skupić się na tym, a z systemowymi dać sobie spokój?

    Tak jak wspominałem, dopiero wchodzę w temat studyjny, czytałem tematy na forum, ale dalej mam wymienione wyżej wątpliwości. Dzięki za wszelką pomoc, jakiej ktokolwiek siedzący dłużej w tym temacie zechce mi udzielić. Pozdrawiam!
    SLT-A57 | Σ 8-16mm F4,5-5,6 DC HSM | S DT 18-135mm F3,5-5,6 SAM | T 200-400 F5,6 LD IF
    Pentacon 29mm F2,8 Electric MC | Pallas 135mm F2,8 Magenta AM
    YN-460-II | ThinkTank Speed Demon

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Parasolki w małym pokoju to gwarantowane niekontrolowane odbicia światła, ale od czegoś trzeba zacząć
    Twój pomysł na jedną lampę + blendę jest bardzo dobry. Statywy po 50zł nadają się tylko do małych lampek (aparatowych), poszukaj W806 (lub odpowiedniki Quantuum). Elementy do fotoceli kupisz za 5-7zł, jak masz kogoś znajomego z lutownicą, zrobi w 3minuty.
    Blenda przyda się także w plenerze, bez lamp. Czy zastanawiałeś się, jak będziesz ustawiał blendę? Jest za mało sztywna, aby stała luzem, tak sobie.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za pierwsze porady . Proponowany zestaw odpada, głównie ze względu na moc lamp, ich mocowanie (z tego co czytałem, to nie-bowensowe) no i jednak myślę, że lepszą jakość; jeśli już mam coś wydać, to jednak na coś porządniejszego - gdybym uznał, że to jednak nie dla mnie, to sprzedam z mniejszą stratą, a gdyby spodobało, to uniknę wymieniania na lepsze przez dłuższy czas, a przejdę od razu do powiększania zestawu.

    Parasolki - no już się naczytałem, szczególnie spodobał mi się cytat, że "fotony latają po pokoju jak Żyd po pustym sklepie" ;P. Ale że w porównaniu do np. softboksów są tanie i jakieś tam operowanie światłem jednak dają, to i ich stosowanie chciałbym opanować. Co do statywów, to na oku mam właśnie quantuumy, ale i W806 też mam na uwadze. Dla blendy to fajnie byłoby mieć statyw z regulowanym ramieniem, ale tanie to one nie są, a budżet mały, więc raczej poprzestanę na zwykłym i dorobię jakieś w miarę ruchome mocowanie domowymi metodami , coby zmieniać jej położenie.
    SLT-A57 | Σ 8-16mm F4,5-5,6 DC HSM | S DT 18-135mm F3,5-5,6 SAM | T 200-400 F5,6 LD IF
    Pentacon 29mm F2,8 Electric MC | Pallas 135mm F2,8 Magenta AM
    YN-460-II | ThinkTank Speed Demon

  5. #5

    Domyślnie

    co do parasolek to jest tylko sprawa umiejętności operowania nimi, co do lamp 100 w większości przypadku nie brakuje mi mocy (fakt mam jeszcze dwie 500)
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    A co myślicie o takim rozwiązaniu - Lampa + okta 150cm + blenda? I nic poza tym, przynajmniej na razie. Widziałem na paru stronach internetowych efekty zdjęć robionych tylko lampą z oktą, nawet bez blendy i efekty były więcej niż zadowalające, a mnie głównie o uzyskanie takiego rodzaju światła właśnie chodzi. Akurat zmieściłbym się w okolicach 700 zł. Niby fotocele, parasolki, statywy aż tak dużo nie kosztują, ale żebym miał pod każdą z lamp systemowych zestaw to trochę się tego jednak nazbiera, ewentualnie za jakiś czas mógłbym to kupić, bo jednorazowo muszę się w tych 7 stówach zmieścić.
    SLT-A57 | Σ 8-16mm F4,5-5,6 DC HSM | S DT 18-135mm F3,5-5,6 SAM | T 200-400 F5,6 LD IF
    Pentacon 29mm F2,8 Electric MC | Pallas 135mm F2,8 Magenta AM
    YN-460-II | ThinkTank Speed Demon

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar Rumbum
    Dołączył
    01 2008
    Miasto
    Między ziemią a światłem
    Posty
    36

    Domyślnie

    Lampa + okta 150 do domowego studia. Nie wiem jaki ty masz stołowy pokój ale pamiętam że kiedyś fotografowałem w swoim, cy-300 K + 80x120 i trochę brakowało mi miejsca na modelkę. Tzn są układu światła w których zestaw się sprawdzi, da się nim zrobić całkiem fajne glamour, ale do nauki w domowych warunkach - odradzam.

    Sam w domu używam lamp podobnych do 100Mr - 150 KH i jestem bardzo zadowolony. Lampy są małe mogą być umieszczone na małych statywach i nawet nie musze nawet za bardzo sprzątać aby zrobić tam sesję. Jeśli chodzi o moc to raczej narzekam na jej nadmiar niż na niedobór a jak nie lubisz parasolek zawsze mozna do nich kupić softboxy (ja mam softy), zresztą mocowania bowensa też da sie do nich dokupić, ale to chyba juz za dużo.

    Podsumowując jeśli chcesz się czegoś nauczyć w warunkach domowych weź lepiej mniejsze lampy dające ci większe możliwości, a nie większe sprawdzające się przy 1-2 układach światła, a do warunków domowych więcej niż 100Ws raczej nie będziesz potrzebował.

  8. #8

    Domyślnie

    Rozważając tańszy wariant, ze słabszymi lampami, skoro te 100 Ws do zastosowań domowych ma wystarczać, to coraz bardziej zastanawiam się i nad taką opcją. W takim wypadku lepsza CY100MR (http://fripers.pl/product_info.php/i...FreePower.html) czy może FV-120 (http://www.eltec.alpha.pl/produkt.php?id=940). Czy w tym drugim wypadku słusznie niepokoi mnie podawana przez producenta nie stała temperatura barwowa (między 5300 a 5700K)? I jak wygląda kwestia mocowania - czy to co do bowensa pasuje do tych lampek, czy trzeba jeszcze się dodatkowo zaopatrzyć w jakieś przejściówki?
    SLT-A57 | Σ 8-16mm F4,5-5,6 DC HSM | S DT 18-135mm F3,5-5,6 SAM | T 200-400 F5,6 LD IF
    Pentacon 29mm F2,8 Electric MC | Pallas 135mm F2,8 Magenta AM
    YN-460-II | ThinkTank Speed Demon

  9. #9

    Domyślnie

    cy 100 jest sprawdzoną lampą (nie słyszałem o awariach) sam używam już kilka lat, więc dlaczego wywarzać otwarte drzwi ? w tym przypadku jedna ze setek oświetlała tło (niebieska dominanta) - druga rozświetlała włosy i robiła za kontrę
    http://www.pierwszamilosc.polsat.pl/...354/index.html

    w tym przypadku CY100 rozświetlały tło
    http://picasaweb.google.com/Bogdi64/...37945309517618
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-12-2010 o 23:16
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    bogdi64, to jeszcze jedno pytanie - w tym drugim ujęciu, mniej więcej jaka była odległość lampy od oświetlanego przez nią tła? Przemyślałem i okta 150cm to raczej byłby karkołomny pomysł, rzeczywiście jest duża. Ale co np. z oktą 95 cm w połączeniu z lampą 100 Ws? Jest sens czy to będzie za mało mocy?
    SLT-A57 | Σ 8-16mm F4,5-5,6 DC HSM | S DT 18-135mm F3,5-5,6 SAM | T 200-400 F5,6 LD IF
    Pentacon 29mm F2,8 Electric MC | Pallas 135mm F2,8 Magenta AM
    YN-460-II | ThinkTank Speed Demon

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •