Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56
  1. #1

    Domyślnie D300 mikrokalibracja- zbawienie czy problemy?

    Ostatnio zacząłem się wgłębiać w to co robi mikro regulacja w moim d300 i doszedłem do wniosku ze nie do końca jest to taka wspaniała funkcja. Moja 85/1,8 robi klocki i ostrzy przed wiec ostawiłem sobie mikro regulacje na +15 bo tyle potrzebowałem. okazało się ze identyczny problem powstał na kolejnych stalkach jakie posiadam. wiec również ostawiłem kolejne szkła na +10. Z takimi ustawieniami przeleciałem cały sezon z tu prawie na ostatnim plenerze zapiałem 50 (to szkło mam zapięte zazwyczaj na innym body) i okazało się ze na bliskich odległościach jest dobrze ale na dalszych złapała wielki BF. inny Przypadek 85/1,8, która w dzień na ustawieniach +15 łapie dobrze, w nocy zaczyna robić BF, tak jakby ten obiektyw prawidłowo łapał ostrość na wyłączonej regulacji w nocy . Ostatecznie zdegustowany cala sytuacja wyłączyłem mikro wywaliłem z ustawień wszystkie szkła i mam 85/1,8 z FF.
    Mam pytanie, czy to co napisałem może być prawdą czy ja sobie uroiłem coś ?
    pozdrawaim Remik
    podpis niezgodny z regulaminem

  2. #2

    Domyślnie

    "Precyzyjna korekta autofokusa dla maksymalnie 12 różnych typów obiektywów. Nie zalecamy używania precyzyjnej korekty autofokusa w większości sytuacji, ponieważ funkcja może zakłócać normalne ustawianie ostrości. Stosuj ją tylko, gdy to konieczne."

    Tak to brzmi w instrukcji aparatu.
    Wnioski nasuwają się same.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez remnaj Zobacz posta
    Mam pytanie, czy to co napisałem może być prawdą czy ja sobie uroiłem coś ?
    pozdrawaim Remik

    Może być prawdą. Ja mam trochę podobne doświadczenia z mikroregulacją układu AF w d300 i d700. Generalnie: Dałem sobie z tym spokój, jeśli problemy ze szkłami są niewielkie to z tym żyję, jeśli większe -- kalibruję szkła.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qwerty44 Zobacz posta
    "Precyzyjna korekta autofokusa dla maksymalnie 12 różnych typów obiektywów. Nie zalecamy używania precyzyjnej korekty autofokusa w większości sytuacji, ponieważ funkcja może zakłócać normalne ustawianie ostrości. Stosuj ją tylko, gdy to konieczne."

    Tak to brzmi w instrukcji aparatu.
    Wnioski nasuwają się same.
    Trzeba kumać o jakich sytuacjach jest mowa i wtedy wyciągać wnioski.

    A funkcja jest przydatna i owszem, ale nie dla wszystkich.
    D800

  5. #5

    Domyślnie

    Znalazł się "kumaty wybraniec".
    A funkcja działa jak chce... i dlatego Nikon "zgrabnie umywa rączki" w cytowanym wcześniej zapisie w instrukcji
    Ostatnio edytowane przez qwerty44 ; 24-11-2010 o 16:34

  6. #6

    Domyślnie

    Może Kolega Maki oświeci nas w kwesti "Trzeba kumać o jakich sytuacjach jest mowa" i czym trzeba się zasłużyć aby trafić do elitarnego grona użytkowników u których działa poprawnie funkcja mikroregulacji ?
    Ostatnio edytowane przez qwerty44 ; 24-11-2010 o 16:40

  7. #7

    Domyślnie

    Poużywaj to skumasz. Nikon Ci nigdy nie napisze: "prosze sprawdzić czy obiektyw (również Nikona) w kombinacji z tym body nie ostrzy przed lub za obiektem, co zdarza się często". Niestety producenci nie wiedzą jak sobie radzic z tym problemem wiec dają do dyspozycji niezłe narzędzie żeby regulować na bieżąco w zależności od kombinacji body-szkło.
    Jeżeli nie masz takiej potrzeby, nie reguluj.
    Ostatnio edytowane przez maki ; 24-11-2010 o 21:32
    D800

  8. #8

    Domyślnie

    ja mam podobne odczucie, póki miałem słabe korpusy to problemu nie miałem nawet w duecie D90 35/1.8. To sobie kupiłem D300s, 17-55 i się zaczęło. Pół dnia kalibrowania, jak jedno ok to inne nie, ostatecznie wszystkie ostrzą (przynajmniej na centralnym) ok, ale skala się mi kończy (domyślnie +20, dla kolejnych szkieł +kilkanaście). Do d*** taki sprzęt, że kosztuje to 10 tysięcy a po wyjęciu z pudełka nadaje się do wysłania do serwisu. Żenada i buble, nic więcej. Zasłanianie się zapisami w instrukcji to już kompletne prostactwo, dlatego przy kolejnych zakupach nie będzie litości. Tablica testowa i jazda. Sprzedawca jak mi pakował aparacik to się śmiał że ma takiego klienta czasem co bierze szkło, idzie przed sklep, sztaluga, statyw i teścik pół godziny zanim zapłaci. Od miesiąca gościa rozumiem.

    Teraz jestem skazany na serwis i kalibrację bo mimo, że (chyba) póki co z moimi szkłami jest ok, ale jak się okaże że chcę jakieś inne dodać do systemu, to po kolejnej kalibracji poprzednie mi się rozjadą jak autorowi. A jak sobie pomyślę, że w nowym sprzęcie jakieś "serwisanty" mają grzebać to mi się słabo robi. Mój kodak DX7590 wart teraz 100pln lepiej ostrzy... wolniej ale za to CELNIE.
    D300s | N17-55 | S10-20/4-5,6 | SG3-IR | Marumi CPL Super DHG | Velbon cx-888 | Tamrac Pro 12 | Tamrac System 3

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez remnaj Zobacz posta
    Mam pytanie, czy to co napisałem może być prawdą czy ja sobie uroiłem coś ?
    pozdrawaim Remik
    Jak najbardziej nic Ci sie nie uroiło. System AF tuning jest bo być musi a kulawy jak cholera dlatego ja dobieram szkła po staremu i ten wynalazek omijam bo już takie cuda wianki mi fundował w kilku korpusach z kilkudziesięcioma stałkami, że ho ho. Jak się da to nie używać dziadostwa. Jak mus to mus i się cieszyć, że nas nikon wyposażył w zrób to sam bo w fabryce czasu ani kasy na to nie mieli . Macie aparat tu obiektywy i w domku sobie produkcję dokończcie bo nam za drogo jest justować porządnie szkła i korpusy, a i po co przecież zaraz będziecie je zmieniać na nowe .
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  10. #10

    Domyślnie

    Dlatego Panowie kupujemy Sigmę. Nie ma tu problemów z ostrością ale niestety są inne. Osobiście zadowolony jestem z kalibracji. Nie używam jej do "normalnych - zwykłych naszych" zdjęć ale kalibruję tam gdzie oczy zawodzą i ręcznie się nie da. Np. do fotografowania rzeczy w wodzie jeżeli aparat ustawiony jest pod kątem do przedmiotu w wodzie.( aparat poza wodą- rzeczy w akwarium) Współczynnik kalibracji dobieram w zależności od obiektywu ale ponieważ większość robię Nikonem 60/2,8/ED Micro to raczej w zależności od kąta ustawienia osi obiektywu i przedmiotu. W pozostałych przypadkach raczej sam oszukuję obiektyw przytrzymując ekspozycję.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •