Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 35-70 2,8 spadek kontrastu pod słońce

    Witam,

    Mam prośbę do posiadaczy wymienionego w tytule obiektywu o informację czy spadek kontrastu jak na zdjęciu poniżej jest normalnym dla tego obiektywu.


  2. #2

    Domyślnie

    No nie aż tak.....To obiektyw o dość złożonej budowie optyki i pamiętam, że dla F=35mm łatwo łapał bliki. Ale aż takiego spadku kontrastu to nie widziałem. Optyka nie jest wewnątrz czymś przydymiona? Wrzuć na forum dwa zdjęcia: identyczne kadry / czas / przysłona / ISO, ale jedno zdjęcie dodatkowo pod światło, najlepiej jakaś lampa, czy coś w tym stylu.
    Nikoniarz-majsterkowicz

  3. #3

    Domyślnie

    Choć generalnie - tak - ten model dość mocno traci kontrast pod światło.
    Miałem kiedyś (wersję bez D) i aż tak bardzo nie dziwi mnie to co zobaczyłem powyżej -- choć musiałeś trafić na straszliwie dziwne okoliczności/warunki bo efekt jest rzeczywiście spektakularnie duży.
    24355050508080135105200...
    www.jswierad.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Nie pamiętam z kim rozmawiałem na PW ale tak. Ten obiektyw tak ma (wiem, bo mam). Ponoć to problem wady fabrycznej. Na drugim kompie mam zapisaną rozmowę z PW to dam znać.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  5. #5
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Niekoniecznie, dwa przyklady ze sloncem w kadrze. Pierwszy slonce zza chmur, drugi prosto w obiektyw. Mysle, ze na obydwu jest wiecej tego slonca niz na podanym wyzej przykladzie. Wersja z D.
    70 mm F 2.8


    35 mm F 9
    Ostatnio edytowane przez Photoartbox ; 23-11-2010 o 08:48

  6. #6

    Domyślnie

    mam wersję z "D". Takich jaj z kontrastem nie ma, wszystko wygląda mniej więcej tak, jak na fotkach w poście powyżej

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Dokładnie obejrzałem obiektyw i pod światło widać jakby malutkie kropeczki

  8. #8

    Domyślnie

    A malutkie kropeczki będą powoli ewoluowały w stronę kółek. To pleśń. Rada na to - czyszczenie. Lub oddanie obiektywu sprzedającemu, bo chyba dopiero co go kupiłeś? Inaczej zauważyłbyś to mleczko już wcześniej.

  9. #9
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez panoramix Zobacz posta
    A malutkie kropeczki będą powoli ewoluowały w stronę kółek. To pleśń. Rada na to - czyszczenie. Lub oddanie obiektywu sprzedającemu, bo chyba dopiero co go kupiłeś? Inaczej zauważyłbyś to mleczko już wcześniej.
    Raczej to nie jest plesn. Konstrukcja tego obiektywu, choc zacna, ma jednak jedna wade. Grupa soczewek znajdujaca sie w tylnej czesci obiektywu, pokrywa sie specyficznym nalotem (podobno jest to klej, ktorym zespolone sa te soczewki). Serwis zalamuje rece i zaleca wymiane calej grupy, koszt w Niemczech ok 200€. W Polsce sa spece, ktorzy te grupe rozbieraja i czyszcza, wiem, bo moja jest po takim czyszczeniu.

  10. #10

    Domyślnie

    Z ciekawości spytam. Ile kosztowało czyszczenie i gdzie to robiłeś?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •