Close

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 104
  1. #1

    Domyślnie 10 dni na testy sprzętu kupionego via net: prawda czy mit?

    Zacznę niekonwencjonalnie od pytania:

    Czy mogę wykonać aparatem kupionym w sklepie internetowym 50 zdjęć w celu przetestowania go i w razie stwierdzenia problemów, odesłać do sklepu w ciągu 10 dni,

    czy też sklep odmówi mi zwrotu kasy powołując się na swój wew. regulamin mówiący o tym, że zwracany sprzęt "był używany" ?




    A teraz wyjaśnię, o co chodzi:

    Stojąc przed zakupem nowego sprzętu (w moim przypadku to będzie raczej D7000 + 24 i 35, ale temat dotyczy wszelkich zakupów sprzętowych) zastanawiam się, w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek trafienia w puszkę z walniętą matrycą, fikcującym AF, czy BF/FF na szkle (to tylko kilka przykładów z "Nikon D7000 w praktyce" w co można wdepnąć przy zakupie nowego sprzętu).


    Oczywiście "po wdepnięciu" w takie "coś" można wysłać sprzęt do serwisu z nadzieją, że już za pierwszym razem serwis nam to naprawi, przeprosi i odeśle w ciągu tygodnia (jednak wątki o serwisie nikona nie napawają optymizmem ).




    Zastanawiam się, czy nie było by bezpieczniej, aby sprzęt kupować via internet i testować go dokładnie w domu przez okres 10 dni. Jeśli wszystko będzie OK to super.

    Jeśli jednak okaże się, że dział kontroli jakości Nikona przepuścił bubla, to odesłać go do sprzedawcy otrzymując zwrot kasy na mocy przepisów obowiązujących w naszym kraju (dodatkowo można by na naszym forum podawać numery seryjne danej puszki, tak aby ostrzec innych forumowiczów przed zakupem bubla).



    Wszystko było by jasne, gdyby nie treść regulaminu sklepu internetowego :" możesz nam zwrócić zakupiony produkt tylko wówczas gdy nie był używany, lub nie został w jakikolwiek sposób zniszczony i jest oryginalnie zapakowany ". Czy taki zapis jest zgodny z przepisami polskiego prawa?

    Inny sklep internetowy ma nieco zmieniony zapis: Zwracany towar i dołączone do niego akcesoria nie mogą nosić śladów używania., który można już różnie interpretować...


    W oryginale USTAWA z dnia 2 marca 2000 r. mówi:

    3. (6) W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.


    Czy ktoś z was kupował sprzęt przez internet, testował go i odsyłał w ciągu 10 dni?

    Czy ktoś z forumowiczów pracuje w sklepie internetowym i może powiedzieć jak to wygląda od strony sprzedawcy?




    p.s.
    w ostateczności:
    czy sklep stacjonarny zgadza się na przestrzelenie puszki (20-50 zdjęć) na miejscu, czy też puszkę kupuje się w ciemno, a przestrzelać to sobie można jedynie obiektywy
    カメラは、いくつかのレンズと、言葉には非常に貴重な ニコン

  2. #2

    Domyślnie

    Nie było by lepiej napisać do konkretnego sklepu zapytać?

  3. #3

    Domyślnie

    nikt nie lubi zwrotów, pytanie czy mogą odmówić zwrotu w takim przypadku
    カメラは、いくつかのレンズと、言葉には非常に貴重な ニコン

  4. #4

    Domyślnie

    ślady uzywania to równiez przebieg migawki czy rozerwany woreczek od kabla/baterii itp.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AsKier Zobacz posta
    ślady uzywania to równiez przebieg migawki czy rozerwany woreczek od kabla/baterii itp.
    dokładnie, obiektyw to możesz sobie testować na wszystkie strony ale puszka musi wrócić w razie zwrotu w stanie jakim ją dostałeś.
    D300s l MB-D10 l N35 1.8 l N18-105 l N 70-300VR l S 70-200 l Di622 MKII l Di866 MKII PRO l SB-700



  6. #6

    Domyślnie

    ok.
    ale ustawa mówi "zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu".


    btw: czy przypadkiem przepisy o zwrocie sprzętu zakupionego w ciągu 10 dni nie obowiązują w całej Unii Europejskiej?
    Może sklepy w UK, czy DE są bardziej przyjazne dla klienta? Ktoś to sprawdzał?
    カメラは、いくつかのレンズと、言葉には非常に貴重な ニコン

  7. #7

    Domyślnie

    na folii w ktora owiniety jest aparat powinny byc plomby klejone w fabryce...zerwiesz = nie ma zwrotu

    jak w fuji s5pro.
    Ostatnio edytowane przez AsKier ; 17-11-2010 o 14:02

  8. #8

    Domyślnie

    Ja ostatnio będąc przypadkiem w sklepie Foto Joker zapytałem o obiektyw który mnie interesuje. Pani zapytała jaką puszkę mam i czy mam ją przy sobie nie miałem akurat. Zapięła obiektyw do aparatu z wystawy i nie było problemu żebym pstryknął kilka razy na ich sprzęcie co pewnie zostało na liczniku w puszce. Naraża to sprzedawce na marudzenie klienta który kupi puszkę z przebiegiem. Wniosek z tego taki że co kraj to obyczaj i zależy od sprzedawcy.
    FX
    Drupta Druoflex1 f6,3 75mm l Zeiss Ikon Ercona Novonar Anastigmat f4,5/ 110mm

    tu są moje zdjęcia

  9. #9

    Domyślnie

    a co wy na taką interpretację "zwykłego zarządu":

    Na podstawie Art. 3. 3. (Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego) Sprzedawca jest obowiązany zapewnić w miejscu sprzedaży odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne umożliwiające dokonanie wyboru towaru konsumpcyjnego i sprawdzenie jego jakości, kompletności oraz funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów.

    Wobec powyższego aby konsument miał identyczne prawa w zakupach na odległość, należy stwierdzić, że w granicach "zwykłego zarządu" mieści się:
    -sprawdzenie jakości towaru,
    -kompletności
    -funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów.





    p.s.
    odnośnie plomb na opakowaniu:

    Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów spełnione świadczenia podlegają zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba, że zmiana konieczna była w granicach zwykłego zarządu czyli np zdjęcie opakowania w celu dokładnych oględzin przedmiotu pod warunkiem, że nie zostaną przy tym naruszone plomby gwarancyjne producenta.

    Prawo do zdjęcia oryginalnego opakowania zostało natomiast jednoznacznie wykluczone w przypadku nagrań audio i video oraz programów komputerowych zapisanych na nośnikach (art. 10 ust. 3 wspomnianej wyżej ustawy) - skoro ustawodawca wylicza towary odnośnie których nie wolno zdejmowac opakowania to należy domniemywać, że w przypadku pozostałych towarów jest to działanie dopuszczalne.
    Ostatnio edytowane przez HN70 ; 17-11-2010 o 14:11
    カメラは、いくつかのレンズと、言葉には非常に貴重な ニコン

  10. #10

    Domyślnie

    mklonizer, sprzęt powystawowy sprzedaje się na innych zasadach i w innych cenach

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •