Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Kolektory słoneczne (fotoogniwa) do domu jednorodzinnego - ma ktoś?

    witajcie.
    zainteresowałem się tym tematem, ale przeżyłem lekkie rozczarowanie bo wszędzie oferowane są zestawy do ogrzewania (czytaj: zamieniające ciepło zebrane przez panele słoneczne na ciepłą wodę. do kąpieli lub ogrzewania podłogowego itp.). ja natomiast chciałem założyć instalację zamieniającą energię słoneczną na prąd elektryczny. w tym celu trzeba by użyć fotoogniwa. nigdzie nie mogę znaleźć żadnych wiążących informacji. nie mam pojęcia czy cena takiego cuda mnie nie zabije.

    czy ktoś ma jakieś informacje lub jeszcze lepiej doświadczenia?
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  2. #2

    Domyślnie

    Mam kilku znajomych z solarami i nikt nie ma opcji tworzenia prądu - pewnie cena jest zabójcza
    Chciałbym, żeby kasa wypychała moją kieszeń
    Ze sklepu Nikona wyniósłbym wszystko, co najlepsze

  3. #3

    Domyślnie

    Musisz mieć dodatkową instalację 12 V, poczytaj http://sun-technology.com.pl/sklep/i...uct&product=48
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    witajcie.
    zainteresowałem się tym tematem, ale przeżyłem lekkie rozczarowanie bo wszędzie oferowane są zestawy do ogrzewania (czytaj: zamieniające ciepło zebrane przez panele słoneczne na ciepłą wodę. do kąpieli lub ogrzewania podłogowego itp.). ja natomiast chciałem założyć instalację zamieniającą energię słoneczną na prąd elektryczny. w tym celu trzeba by użyć fotoogniwa. nigdzie nie mogę znaleźć żadnych wiążących informacji. nie mam pojęcia czy cena takiego cuda mnie nie zabije.

    czy ktoś ma jakieś informacje lub jeszcze lepiej doświadczenia?
    Jakiś tydzień temu rozmawiałem z rodzicami na taki temat (oboje po 50tce). Zastanawiali się właśnie nad takim rozwiązaniem (chcieli dołączyć to do domku jednorodzinnego). Nie wchodziłem z nimi w szczegóły finansowe, ale mój Tata wyliczył, że musieli by pożyć jeszcze ze 30 lat, aby ta inwestycja zaczęła się zwracać... dlatego w to nie weszli.

    Oczywiście mówię tutaj o ogrzewaniu (domu i wody) + prąd z baterii słonecznych.
    Ostatnio edytowane przez pentaksik ; 13-11-2010 o 20:33

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar JacKill
    Dołączył
    10 2008
    Miasto
    Okolice Kielc
    Posty
    177

    Domyślnie

    U mnie w gminie planowane było dofinansowanie do kolektorów, tylko 15% wkładu własnego. Niestety (chyba) gmina nie dostała na to środków.

  6. #6

    Domyślnie

    juz sie dokopalem do informacji, ktore mowia, ze sa to gigantyczne koszty. trzeba by wydac ze 150tys zl zeby uzyskac z 5 kWh na dzień. pozostaje zatem pytanie o kolektory słoneczne... tylko czy warto się w to bawić?
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Generalnie pieśń przyszłości ( choć i w to wątpię, powstają konkurencyjne, bardziej wydajne technologie).

    Wygląda to mniej więcej tak:

    -Pojedyncze ogniwo krzemowe daje nam napięcie około 0,5V prądu stałego, czyli dla uzyskania 240V potrzebujemy 480 ogniw połączonych szeregowo.
    -Otrzymaną energię musimy gromadzić w akumulatorach ( kolejny wydatek).
    -Wytworzony prąd stały musimy przetworzyć na prąd zmienny, czyli potrzebny będzie jeszcze falownik.
    -Kontrolery napięcia...
    -Z wymienionych 480 ogniw możemy uzyskać 600-650W mocy ( ekspres do kawy to około 800W ), więc aby uzyskać jakąś realną wydajność, nasze 480 ogniw musimy połączyć równolegle w x baterii, oraz zwiększyć pojemność akumulatorów...

    Na dodatek wydajność ogniw mocno spada wraz ze spadkiem nasłonecznienia ( pochmurny dzień ).

    Myślę, że już na wstępnej analizie nie warto zagłębiać się w temat.

    EDIT

    Widzę, że się spózniłem
    Co do kolektorów to z pewnością warto, nawet dla samej wody użytkowej.
    Ostatnio edytowane przez Art Erie ; 13-11-2010 o 21:25

  8. #8
    Rozmowny Awatar andrstac
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Przededworze/Chmielnik/Kielce
    Posty
    473

    Domyślnie

    Ja mam kolektor słoneczny (jeden 2m2) do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Płaski (nie próżniowy), robiony samemu (6 lat temu, gdy to robiłem, firm sprzedających było jak na lekarstwo i kosztowało to chore pieniądze), wykonany tak jak fabryczny.
    W sezonie (u mnie od maja do połowy września) zapewnia w 80% ogrzanie ciepłej wody (reszta dogrzewana elektrycznie i sterowana przez magiczny sterownik z pogodówką).

    Wszystko zależy od kosztów jakie poniesiesz. Gdy będziesz finansował sam i chcesz mieć full wypas montowane przez firmę, to się w zasadzie nie opłaca - amortyzować się będzie ze 30 lat.
    D7k, D80+MB;12-24/F4,70-200/F2.8,SB600,2xYN460II,3xRF602,A600+BH2,LP-FP200

  9. #9

    Domyślnie

    Ogniwa fotowoltaiczne są bardzo drogie i przy normalnym zakupie poprostu inwestycja nieopłacalna.
    Nikon Fx

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    Kolektory słoneczne (fotoogniwa) do domu jednorodzinnego - ma ktoś?
    Zmień na "Baterie słoneczne"
    tutaj:
    http://www.solarid.pl/index.php?p=1_...oneczne-cennik
    http://ekowolt.pl/38_47k-70_W___250_W

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •