Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez multix Zobacz posta
    P ogniskową do portretu daje rade bo z D80 to nie jest już 60mm lecz 90 jak to wcześniej ktoś napisał a więc w tej kwestii jest ok. Gdybyś to podpiął do analoga lub pełnowymiarowej cyfry to portret odpada... na chyba że lubisz kulfona jak kij basebollowy.
    Z 60mm bedzie kulfon jak w pysk strzelil, tak samo jak z 50, czy to w cyfrze czy w analogu.

    Przestancie przeliczac ogniskowa, bo ona jest STAŁA (const.) i nie zalezy od typu aparatu.

  2. #22
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Sławek, czornyj - nie tak.
    Macie obaj 85/1.4 - to jest typowa portretówka - chyba sie z tym zgodzicie? A ogniskowa konstruowana pod pełną klatkę, a nie cyfrę. Załóżcie go do F3 czy innego wynalazku na film, a w drugiej rece D70 i 60/2.8. Obejmujecie to samo z tej samej odległości !!! (mała róznica 5mm w "ogniskowych"). Nie interesuje mnie ogniskowa, ale odległość od modela i kąt widzenia obiektywu. A tu jest prawie identycznie.
    Owszem, niektórzy wolą trochę dłuższe obiektywy - 105 czy 135 mm (na pełną klatkę!)
    W starych podręcznikach o fotografii portretowej pisano, że powinno się stać nie za daleko od modela (a są tego konsekwencje - nie można stosowac wtedy za długiej ogniskowej bo sie mało obejmie).
    Dlaczego - dlatego, że naturalne dla widzenia osoby jest odległość jaką mamy do kogoś w czasie rozmowy. Oznacza to, że akceptuje się pewne przerysowanie, bo tak widzimy rozmówcę. Kolejnym powodem jest lepszy kontakt z fotografowaną osobą. Nie stoi się od kogoś o 4 metry robiąc na tele (i bez przerysowań) i "krzycząc" do modela co ma zrobić. To też kwestia stylu pracy fotografa. Intymniej jest robić zdjęcia stojąc blizej, rozmawiając.
    To stare, klasyczne podjście, kogoś kto nie ma zrobić jednego zdjęcia do legitymacji, ale rczej takiego "mistrza" portretu, który robi całą sesję modelowi, rozmawia, wyciąga co sie da z modela.
    Nie jest to podejście jakie sie stosuje w tych zwariownych czasach. Ale ja bym wolał po staremu.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 24-01-2007 o 17:12
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    Z 60mm bedzie kulfon jak w pysk strzelil, tak samo jak z 50, czy to w cyfrze czy w analogu.

    Przestancie przeliczac ogniskowa, bo ona jest STAŁA (const.) i nie zalezy od typu aparatu.
    hmm... cóż faktycznie - sama matematyka nie wystarczy - trzeba jeszcze pomyśleć. Zastanów się dobrze dlaczego jest taki przelicznik w DSLR i jak to się ma do odległości od fotografowanego obiektu i kadru jaki uzyskujesz... no i skąd się biorą przerysowania... hmm.... myślimy ... myślimy... i....?!
    ::: D80+MB-D80:::N60/2.8 D:::N50/1,8 D:::T17-50/2.8 ::: Naneu Corresp 400 ::: Plat 1GB :::

  4. #24

    Domyślnie

    Powiadają , że 60-tką to bakterie można fotografować , 105 nigdy nie dorówna temu obiektywowi, w ocenach bardzo wysoko , zdecydownie warto posiadać takie szkiełko .
    Pozdrawiam ;
    Jarek

  5. #25
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez j-s-s Zobacz posta
    Powiadają , że 60-tką to bakterie można fotografować , 105 nigdy nie dorówna temu obiektywowi
    myślisz o 105/2.8 AF nikkora ? dlaczego? jeden mam, do drugiego mam dostęp. sa takie same, tylko 105 ma większą odległość od obiektywu przy 1:1, więc lepiej.
    Hyper twiedził, że najlepsze makro to Vivitar series 1 90/2.5 macro (manual) - tez go mam, nie jest lepszy od tych nikkorow.
    Niewyobrażalne, ale jest obiektyw macro lepszy od wszystkiego - ten 105 VR.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Niewyobrażalne, ale jest obiektyw macro lepszy od wszystkiego - ten 105 VR.
    To prawda. VR-ka "niszczy" wszystkie startsze makra jak psy...

  7. #27

    Domyślnie

    No faktycznie 105 z VR do makro to musi być masakra - lepiej się chyba nie da.
    ::: D80+MB-D80:::N60/2.8 D:::N50/1,8 D:::T17-50/2.8 ::: Naneu Corresp 400 ::: Plat 1GB :::

  8. #28

    Domyślnie

    Od paru dni już go mam (60/2, kupiłem używkę w stanie nie wskazującym za 1,2k. Wcześniej szukałem przez SKĄPCA.
    Pierwsze próby na forum
    http://forum.nikon.org.pl/showthread...654#post204654
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=16957
    Portret ćwiczyłem na razie tylko na domownikach, jest nieźle.

    Mnie pasi i z czystym sumieniem polecam.
    D300, N18-200VR, N60/2,8, N50/1,8 SB-800

  9. #29

    Domyślnie

    po co wywalać wielką kasę jak za ok 500zł macie świetne szkła makro nikon 55/3,5 i nikon 55/2,8? golenie się tymi szkłami grozi amputacją szczęki
    Pozdrawiam Serdecznie Jacek Pawłowski
    F70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF Zobacz posta
    po co wywalać wielką kasę jak za ok 500zł macie świetne szkła makro nikon 55/3,5 i nikon 55/2,8? golenie się tymi szkłami grozi amputacją szczęki
    Tylko one są bez AF, metalowe, nie ma się w nich co zepsuć, nie można sobie potem pogadać o backfocusach, ponarzekać na serwis na Postępu... O przepraszam - w 55/2.8 ponoć zdarza się, że smar zasyfia listki przysłony i jest cholerny zonk, czyszczenie pomaga tylko na jakiś czas.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 31-01-2007 o 13:29

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •