Close

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 131
  1. #1

    Domyślnie czy to kradzież zdjęć?

    Witajcie.

    Przedstawię Wam pewną sytuację, a Was poproszę o odpowiedź na pytanie z tytułu.

    Dałem na płytce pewnej "firmie" oryginały zdjęć gdyż chcieli zrobić sobie wydawnictwo gratisowe dla swoich klientów.
    Rozmawialiśmy, że te oryginały będą użyte tylko do tego wydawnictwa (nie było nic na papierze)

    Dzisiaj zobaczyłem, że kilka zdjęć zostało użytych do publikacji za którą "firma" bierze pieniądze.

    Czy to kradzież? Jeżeli tak, to wypadałoby jakąś kasę odzyskać.


    P.S. że to moja głupota (brak papieru) to wiem

  2. #2
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Dostałeś jakąś kasę? Z rączki do rączki czy na papierze? Jeśli na papierze, to za co dostałeś kasę - co jest na papierze?
    Jeśli nie na papierze, to poproś grzecznie, by Ci zapłacili, za jedno i za drugie

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Wg mnie tak.
    Brak papieru jest niewygodny dla obu stron. Dla nich jednak bardziej. Oni nie moga udowodnić, że mają prawo w ogóle do zdjęć, a za to ty możesz pewnie udowodnić, że jesteś ich autorem. Ty jesteś w tej sytuacji w zdecydowanie lepszej pozycji niż oni.

    Jeżeli mają kwit na to że zapłacili, ale nie wiadomo za co, to nie zmienia sytuacji. Oni nie mogą wykazać, że mogli ich używać dowolnie. Chyba, że przedstawią lewego świadka ustnej umowy że mogli - co niestety jest możliwym nadużyciem. Ustne umowy też obowiązują.
    Lepiej gdyby nie było dokumentu, że dostałeś jakąkolwiek kasę.

    Niestety jest nagminne, że firmy przekraczają zakres na który sie umówiono. W duzych firmach grafik nie wie jaka była umowa marketingu z fotografem i kłopoty gotowe. Pójdziesz do sądu - stracisz klienta. Ja to mam często, ale najczęściej odpuszczam i nie ide aż tak daleko, próbuje uzyskać dopłatę. Lepiej być amatorem.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 05-01-2007 o 15:42
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pebees Zobacz posta
    Dostałeś jakąś kasę? Z rączki do rączki czy na papierze? Jeśli na papierze, to za co dostałeś kasę - co jest na papierze?
    Jeśli nie na papierze, to poproś grzecznie, by Ci zapłacili, za jedno i za drugie
    żadnej kasy nie brałem, gdyż grzecznościowo przekazałem oryginały TYLKO do wydawnictwa gratisowego i na tym temat się zakończył...

    ...do dnia dzisiejszego gdy zobaczyłem coś za co biorą kasę

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    no to masz luksusową sytuację.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    no to masz luksusową sytuację.
    chyba tak

    napisałem grzecznego maila i czekam na odpowiedź

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2006
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    83

    Domyślnie

    Poinformuj nas, jak to się zakończyło, żeby wiedzieć jak postępować w podobnych sytuacjach

  8. #8

    Domyślnie

    popros na jakims forum młodego prawnika..studenta o kilka piekielnie trudnych wypowiedzi prawnych z tego zakresu )...... efekt gwarantowany i pamietaj ze jesli uzyli tego w druku to licz od sztuki razy naklad ..potem i tak sie dogadacie co do sumy znajomy mial podobna sytuacje i zamiast obiecanych 5stowek dostał polubownie 4tysie

    powodzenia!)
    pozdrawiam D80 + 2gramy wiedzy + 98 gram zapału !

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sozero Zobacz posta
    popros na jakims forum młodego prawnika..studenta o kilka piekielnie trudnych wypowiedzi prawnych z tego zakresu
    właśnie kogoś takiego potrzebuję, aby skreślił kilka poprawnych zwrotów w tej kwestii...

    potrzebuję dlatego, że Firma X twierdzi, że nic się nie stało wielkiego

  10. #10

    Domyślnie

    szcerze mowiac jest troche do dupy(
    z jednej strony umowa ustna jest prawomocna i kasa juz na cibie czeka
    pozostaje tylko kwestia udowodnienia ze to twoje foty.
    napisales ze dales oryginaly... masz kopie u siebie?
    podpisali ze to twoje?
    masz jakiegos maila ze im wysylasz czy dajesz?
    masz maila sprzed imprezy ze chca zebys im dal?
    napisales przynajmniej w meta ze copyright by...ty?
    inaczej kazdy moze sie zglosic po te kase))
    nigdy nie dawaj zdjec bez kopii u siebie!!! to podstawowa zasada.
    odpowiedz na pytania
    pozdro
    olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Strona 1 z 14 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •