Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie [Nikon D5000] Miekke zdjecia- dlaczego?

    Witam.
    Posiadam nikona d5000 + nikkora 70-300mm. Zaczalem wrzucac zdjecia ze spottingu na skrzydla.org i okazalo sie ze niemal kazda fotka jest za miekka;/ Co to znaczy miekkie zdjecie? Zawsze wychodza miekkie zdjecia lustrzanka i potem trzeba je poprawiac?

    Daje przyklad zdjecia ktore zostalo odrzucone
    http://www.skrzydla.org/showrejected.php?id=74471

    Niby ladnie sie prezentuje ale wedlug nich jest nieostre i miekkie. To jakas wada mojej lustrzanki czy jak?

  2. #2
    Blasius.G
    Gość

    Domyślnie

    Po zmniejszeniu trzeba wyostrzyc. Tak samo tu na forum.

  3. #3

    Domyślnie

    A mi się wydaje, że ktoś tu przesadza. Nie wiedzę, żeby było "miękko" jak powiedzieli na forum skrzydla.org. A wyostrzyć zawsze można.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chrzanu Zobacz posta
    Witam.
    Posiadam nikona d5000 + nikkora 70-300mm. Zaczalem wrzucac zdjecia ze spottingu na skrzydla.org i okazalo sie ze niemal kazda fotka jest za miekka;/ Co to znaczy miekkie zdjecie? Zawsze wychodza miekkie zdjecia lustrzanka i potem trzeba je poprawiac?
    Miękkość może oznaczać różne rzeczy (czasem niedokładnie złapana ostrość, czasem lekkie rozmycie z powodu ruchu), często też jej powodem jest niekorzystna dla danego szkła kombinacja ogniskowej i przysłony. "Miękkie" znaczy mało szczegółów, brak odpowiedniej rozdzielczości (może mnie tu zaraz ktoś za te definicje objedzie, ale staram się wytłumaczyć jak mogę).

    Przykro mi, ale mimo wszelkich starań nadal nie widzę wielu EXIF-ów na Forum Ale czy nie zrobiłeś tego zdjęcia przypadkiem tak, że maksymalna ogniskowa, bo samolot daleko, i szeroko otwarta przysłona, by krótkim czasem naświetlania zamrozić ruch? Większość obiektywów na długim końcu trzeba przymykać.

    Zdjęcie jest podostrzone w obróbce (lub na serwerze), i to na tyle, że wokół wszystkich krawędzi widzę "pajączki". Taki obiekt jak pasażerski samolot jest generalnie trudny do fotografowania - ma dużo białego, często jeszcze lekko połyskującego, koloru, który mocno odbija światło. Naświetlisz za słabo, i biały straci swą czystość; za mocno, i szlag trafi szczegóły (linie podziału blach, napisy się zatrą itp.)

    Szkoda, że nie zajrzałeś z tym zdjęciem do działu "Lotnictwo", tam koledzy na pewno też by Ci coś podpowiedzieli.

    Ze swojej strony zaś, jako stary zgryźliwiec, dodam, że wysyłanie zdjęć na tego typu strony zawsze jest ryzykiem: nigdy nie wiadomo na którego screenera trafisz, jak ma skalibrowany monitor, jaki humor, czy jego żona miała humor itp. (częściowo są to rzeczy, które sam słyszałem pod lotniskiem). To trochę tak, jakby władielcy galerii robili własne zdjęcia Twoimi rękami - spodoba się im lub nie - każda galeria ma swoje upodobania i nie zawsze jest to jednoznaczne z tym, że zdjęcie jest dobre lub złe.

    W fotografii związanej z hobby często ortodoksów też nie brak
    Ostatnio edytowane przez Jacenty Z. ; 24-10-2010 o 10:20

  5. #5

    Domyślnie

    Zawsze robilem zdjecia z maksymalnie otwarta przeslono z mysla ze tak bedzie najlepiej przy 300 mm wystarczy dac na 7.1 przy slonecznym dniu czy dalej za malo?

    Do czego slyza te *******y w aparacie bo nie wiem jak ich uzywac?
    "Aktywna funkcja D-Light"
    "Braketing AE"
    "Przetwarzanie obrazu "

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chrzanu Zobacz posta
    Zawsze robilem zdjecia z maksymalnie otwarta przeslono z mysla ze tak bedzie najlepiej przy 300 mm wystarczy dac na 7.1 przy slonecznym dniu czy dalej za malo?

    Do czego slyza te *******y w aparacie bo nie wiem jak ich uzywac?
    "Aktywna funkcja D-Light"
    "Braketing AE"
    "Przetwarzanie obrazu "
    Wystarczy looknąć do instrukcji. Tam jest wszystko napisane.
    D300+MB-D10| N18-55 | 35/1.8 | 50/1.8 | SY85/1.4 | SB-900 | Flipside 400 | MF 055XPROB | 2x YN 560 | RF-602 | F&V |

  7. #7

    Domyślnie

    Moze i jest ale nie jest napisane jak najlepiej skonfigurowac te rzeczy. Jaka ustawiac przeslone przy 300 mm?

  8. #8

    Domyślnie

    Generalnie parametry takie jak przysłona/czas otwarcia migawki zależą od Ciebie ( i efektu jaki chcesz osiągnąć).

    Co do funkcji:
    1. D-Light - wyciąganie szczegółów z cieni
    2. Braketing AE - braketing samych parametrów ekspozycji
    3. Przetwarzanie obrazu - sama nazwa mówi za siebie
    D300+MB-D10| N18-55 | 35/1.8 | 50/1.8 | SY85/1.4 | SB-900 | Flipside 400 | MF 055XPROB | 2x YN 560 | RF-602 | F&V |

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chrzanu Zobacz posta
    Moze i jest ale nie jest napisane jak najlepiej skonfigurowac te rzeczy. Jaka ustawiac przeslone przy 300 mm?
    Znajdź i poczytaj testy obiektywu na takie parametry rozdzielczość (środek kadru a brzeg kadru), winietowanie, aberracja chromatyczna - i przy jakich przysłonach są one najkorzystniejsze (rozdzielczości najwyższe, winietowanie i aberracja najmniejsze, albo czy faktycznie przeszkadzają). Z drugiej strony ograniczeniem będzie czas naświetlania (nie za długi) i czułość ISO (nie za wysoka). Sztuka kompromisu oraz naprawiania błędów i kolejnych prób...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    A mi się wydaje, że ktoś tu przesadza. Nie wiedzę, żeby było "miękko" jak powiedzieli na forum skrzydla.org. A wyostrzyć zawsze można.
    No to mamy podobne oczy Ja też nie widzę zbytniej miękkości.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •