Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Dziwne halo w D90

    Witam,

    Potrzebowałem zrobić kilka zdjęć poglądowych na stronę i zauważyłem dziwne zjawisko - rodzaj halo (a raczej przyciemnienia) wokół jasnych krawędzi co widać tu:


    są to jakby ciemniejsze obwódki, nie są to cienie gdyż głównym źródłem światła jest lampa sufitowa, w znacznie mniejszym stopniu okno na białej ścianie. W rzeczywistości było to niedostrzegalne. Tu w zbliżeniu widać też takie halo ale znów nie jest to cień - bo odległość od ściany jest za duża. Wokół kontaktu na ścianie też to widać.


    Tu zaś RAW widziany w Picassa tego nie wykazuje (zrobiłem print screen - wiem, że niezbyt naukowe podejście), w Capture NX natychmiast się halo pojawia.


    Może to wina mieszanego światła - dzienne zza okna i świetlówkowe, albo ISO? ok. 800 czy to jest normalne?
    sprzęt: mózg + obskur(n)a kamera

  2. #2

    Domyślnie

    Sprawdź, czy czasem nie masz włączonego Active D-Lightning, bo to mogą być efekty równoważenia świateł przez tę funkcję.
    Jeśli była włączona podcza robienia zdjęć, to wyłącz ją w CNX2 i zobacz czy efekt nie znikinie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, nef wywołany +0,5 EV, bo ciemny był. D-Lightning Off.


    Wydaje się, że jest jakby lepiej. Widać DL lepiej wyłączać w pewnych warunkach - jutro powtórzę - bez DL.
    sprzęt: mózg + obskur(n)a kamera

  4. #4

    Domyślnie

    Takie cus sie robi przy wyostrzaniu. Np w Lightroomie jak sie da 'Clarity' za duze tez tak bedzie. Jasne krawedzie na ciemnym tle wygladaja na ostrzejsze, bo jest kontrast wiekszy.
    D90 + słoik po Kieleckim

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •