Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie [access] zdefiniowanie tabel i relacji do nich

    hey mam problem ze zrobieniem bazy. Mianowicie mam 2 tabele w jednej mam 3 kolumny oznaczające miejsce [sektor] [rząd] [miejsce] a w drugiej mam 2 kolumny oznaczające użytkownika tego miejsca [imię] [nazwisko]. Problem jest takiej natury że np do sektora 1, rzędu 1, miejsca 1 - musi być możliwość przypisania np 3 użytkownikówi tu dla mnie zaczynają się schody, nie wiem jak to rozwiązać, jakie pola dodać z kluczami, i jakie relacje utworzyć bardzo proszę o pomoc jeżeli ktoś to kuma

  2. #2

    Domyślnie

    jakaś kolumna z ID by się jeszcze przydała w jednej i drugiej tabeli, co tak na szybko przychodzi do głowy do relacja jeden do wielu. ciężko mi dokładnie wyjaśnić gdyż z accessa nie korzystam na co dzień, ostatnią styczność miałem na studiach. Pogooglaj trochę...

  3. #3

    Domyślnie

    próbuje dodawać po jednej kolumnie z id do każdej tabeli, ale nie za bardzo to chce działać, chyba że źle relacje tworze, może ktoś jeszcze coś podpowie?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli dobrze zrozumiałem to:
    Jedno miejsce może mieć wielu użytkowników, jeden użytkownik nie może zajmować wielu miejsc.
    Wtedy dodajesz pole w tabeli użytkownik, które jest kluczem z tabeli miejsce. Łączysz to relacja jeden do wielu (miejsce->użytkownik).
    Ostatnio edytowane przez Zorki ; 06-10-2010 o 19:37
    Dobry fotograf to i Nikonem potrafi zrobić zdjęcie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gawar Zobacz posta
    próbuje dodawać po jednej kolumnie z id do każdej tabeli, ale nie za bardzo to chce działać, chyba że źle relacje tworze, może ktoś jeszcze coś podpowie?
    Musisz mieć coś takiego:

    Pola w tabeli Użytkownik
    ID_użytkownik typu Autonumer klucz tabeli
    Imię typu tekst
    Nazwisko typu tekst
    id_M Liczba całkowita długa

    Pola w tabeli Miejsce
    ID_Miejsce typu Autonumer Klucz tabeli
    Sektor typu tekst
    Rząd typu tekst
    Miejsce typu tekst


    Łączysz relacją jeden do wielu: id_Miejsce ->id_M

    Wtedy jedno miejsce może mieć wielu użytkowników, ale jedne użytkownik ma przypisane tylko jedno miejsce
    Dobry fotograf to i Nikonem potrafi zrobić zdjęcie

  6. #6

    Domyślnie

    dziękuje w końcu zadziałało!

  7. #7

    Domyślnie

    a teraz kolejna rzecz mi nie daje spokoju, mianowicie czy da się zrobić formularz który będzie dodawał dane do 4 tabel? oczywiście między tabelami są relacje??jeżeli tak to w jaki sposób się do tego zabrać? kwerendy jakieś?

  8. #8

    Domyślnie

    Da się.

    1. Tworzysz formularz nie związany z żadną tabelą czy kwerendą. Wstawiasz w nim pola które będą źródłem danych. Czyli np. dla pola „nazwisko” wstawiasz pole tekstowe. We właściwościach pola dobrze jest ustawić „ludzką” nazwę (np.: nazwisko), by potem nie pomylić Tekst7 z Tekst8. ZAPISUJESZ FORMULARZ.

    2. Tworzysz kwerendę (poprzez „projekt” nie kreatorem). Zmieniasz typ kwerendy na „dołączająca”. Wybierasz tabelę do której kwerenda doda dane. W wierszu „Pole” pierwsza kolumna klikasz prawym przyciskiem myszki i wybierasz „konstruuj”. Pojawi się okno dialogowe. W lewym dolnym polu odnajdujesz utworzony w punkcie pierwszym formularz (oczywiście klikasz na nim). W środkowym polu pojawią się nazwy pól jakie są dostępne w formularzu. Odszukujesz pole, z którego mają być pobrane dane (po to były te „ludzkie” nazwy). Klikasz na wybranym polu DWA RAZY!!!. W górnym polu pojawi się coś takiego: Forms![Formularz1]![nazwisko]. Klikasz OK. W wierszu „Dołączanie do” wybierasz odpowiednie pole z tabeli do której mają być dołączane dane. Powtarzasz czynność dla pozostałych pól które mają być wstawione do tabeli. Nie robisz tego dla klucza tabeli jeśli jest ono typu „autonumer”.

    3. Musisz zrobić tyle kwerend do ilu tabeli chcesz dołączyć dane.

    4. Otwierasz formularz, wpisujesz dane. NIE ZAMYKASZ FORMULARZA, uruchamiasz kwerendę. Powinna pokazać komunikat informujący o dołączeniu danych.

    5. Jeśli wszystko jest ok. tworzysz na formularzu przycisk do którego dopisujesz makro uruchamiające kwerendę lub kilka kwerend w odpowiedniej kolejności.
    Dobry fotograf to i Nikonem potrafi zrobić zdjęcie

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •