Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Idealna ekspozycja

    Proszę o podzielenie się informacjami nt ustalenia odpowiedniej ekspozycji. Zakładam, że pracujemy w trybie A,S lub M. Mój sprzęt to D90.
    Chodzi mi o to z którego pomiaru światła korzystacie najczęściej (i w jakich sytuacjach, kiedy sprawdza się najlepiej każdy z nich) oraz czy często dokonujecie korekt (np. matrycowy prześwietla, ale kiedy i o ile korygujecie) jak i kwestia powiązania pomiaru z aktywnym punktem AF:
    - punktowy odczytuje światło z wybranego punktu AF
    - centralnie ważony czyta z okręgu wokół wybranego punktu AF
    - jak mierzy matrycowy, dlaczego wybór innego punktu AF zmienia jego wskazania (na logikę nie powinno tak być...)

    Zdajecie się na automatykę sprzętu czy np. czytacie z nieba lub zieleni, jak zaleca Peterson? A może punktowy i szukamy średnich tonów? Jak sobie z tym wszystkim radzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hryhory Zobacz posta
    Jak sobie z tym wszystkim radzicie?

    a rozumiesz... roznie...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hryhory Zobacz posta
    - centralnie ważony czyta z okręgu wokół wybranego punktu AF
    Skąd Ty to wziąłeś?
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  4. #4

    Domyślnie

    u mnie raz na plusie raz na minusie

    jak u większości...

  5. #5

    Domyślnie

    metoda prób i błędów...ona sprawdza się najlepiej! nie ma idealnego rozwiązania...
    D300s/MB-D10/17-55/35/50/85/70-200/SB600/ i ... brak czasu! Fuji X-T10/X-T20/18/35/56...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swider Zobacz posta
    Skąd Ty to wziąłeś?
    to jest jakby częśc pytania.... bo zmiany punktu AF zmieniają wartości światłomierza, więc jak to czyta??

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hryhory Zobacz posta
    [...] bo zmiany punktu AF zmieniają wartości światłomierza, więc jak to czyta??
    A w jaki sposób to testowałeś? Bo rozumiem, że był statyw i pomieszczenie ze sztucznym źródłem światła... w każdym razie ze stałymi w czasie warunkami oświetleniowymi. Jeśli tak to sobie sam odpowiedziałeś na pytanie -- Tak, aktywne pole AF ma wpływ na pomiar ekspozycji przy ustawionym pomiarze centralnie ważonym (o zgrozo!).
    Ostatnio edytowane przez swider ; 21-09-2010 o 19:12
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swider Zobacz posta
    A w jaki sposób to testowałeś? Bo rozumiem, że był statyw i pomieszczenie ze sztucznym źródłem światła... w każdym razie ze stałymi w czasie warunkami oświetleniowymi. Jeśli tak to sobie sam odpowiedziałeś na pytanie -- Tak, aktywne pole AF ma wpływ na pomiar ekspozycji przy ustawionym pomiarze centralnie ważonym (o zgrozo!).
    Warunki były takie jak mówisz, przecież nie testowałem tego przy przewijających się chmurkach w ogródku;p
    Chodzi mi o to, jaki ma wpływ na pomiar. Np. mam wybrany okrąg 8mm i zmieniam z centralnego pkt AF na skrajnie lewy to cały mój okrąg się przesuwa? Ciekawe czy wogóle da się odpowiedzieć na to pytanie, czy to jedna z firmowych tajemnic Nikona;p

  9. #9

    Domyślnie

    wiesz ostatnio jak robiłem zdjęcia to miałem idealną ekspozycję na przesłonie 1,8, czas tak gdzieś 1/80 i ISO 800. A to wszystko na pomiarze CW. Spróbuj takich ustawień, mi wychodziło, Tobie też powinny zdjęcia super wyjść na takich nastawach. Zapomniałem dodać że to w trybie A i pucha też D90



    LOL.... sorry nie mogłem się powstrzymać, niech admin da mi warna albo bana na tydzień

  10. #10
    Piotr

    D90; N18-105 f/3,5-5,6; S10-20 f/3,5; N50 f1,4G

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •