Close

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 87

Wątek: Maroko

  1. #71

    Domyślnie

    Panowie , proszę o info ws. warunków oświetleniowych panujących w fezkiej medynie w okolicach późnych godzin popołudniowych/wczesnowieczornych ?
    Zerknijcie łaskawie w exify swoich fot i napiszcie czy parametry naświetlania f11, t1/640, iso200 są osiągalne w tych wąskich i zacienionych uliczkach ; jeżeli nie - to na jakie ustępstwa od podanych parametrów trzeba się przygotować.
    Śmigam w piątek w tamte strony; planuję zrealizować malutki streetowy projekt fotograficzny m.innymi w tym miejscu ; waham się nad doborem odpowiedniego szkła dla tego celu ......

  2. #72
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 799

    Domyślnie

    Co to znaczy w medynie? W uliczce szerokiej na 1.5m między 2 pietrowymi budynkami i czasami jeszcze z daszkami czy na odslonietym placu? Tam jest róźnie. Zalezy od miejsca.
    Generalnie strobingu (jesli to to planujesz) bym tam nie zakładał bo tubylcy nie lubią byc fotografowani.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-08-2015 o 12:52
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #73

    Domyślnie

    Tak , chodzi mi o przeciętne warunki panujące w uliczkach ;

    PS>A jak tubylcze chłopaki reagują na wyraźne oznaczenia typu "World Press Foto" lub "National Geographic Photo" ? ... tak tylko pytam z ciekawości......
    Wie ktoś ?

  4. #74
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 799

    Domyślnie

    ty sądzisz, że zależy im na popularności? Jest wręcz przeciwnie. Noszenie szyldu że się jest fotografem to chyba słaby pomysł. Sprawdza się tylko bardzo dyskretny sprzet, sprawiający wrażenie amatorskiego (Leica M9 ). Najlepiej jak w ogóle robi się z ukrycia. Komfortu dużego przy fotografowaniu tubylców nie ma. Da się zrobić jakieś zdjęcia, ale ... lepiej tłum, lepiej z daleka, portrety lepiej teleobiektywem. Albo bliżej, z poziomu brzucha dyskretnie naciskając spust. Robienie trochę na ślepo, ale ...
    W naszej grupie jedna dziewczyna miała zamontowana na szelkach kamerę GoPro. I w tych samych miejscach gdzie od nas się odwracano to ona stała i sobie spokojnie filmowała rzemieślników przy pracy itd

    Jedyne co ich zachęci to kasa. To norma - w Marrakeszu nie dało się zrobić zdjęcia zaklinacza węzy jeśli tego nie opłaciłeś. To nie są wielkie kwoty, nas bardziej wkurza ta zasada i psucie arabów tym, że im się za to płaci. W dodatku nie wszyscy się zgodzą za pozowanie za kasę. Albo pozwolą na 1-2 ujęcia a jak będziesz chciał więcej to zażądają kolejnych pieniędzy.
    Jest różnie, nie ma chyba zasady. zależy jak trafisz.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #75

    Domyślnie

    Ogólnie dość dobrze pokazał to Arias w swoim klipie(akurat z Marrakeszu, ale zasady są podobne):

    I tak jak zrobił to Arias radziłbym Tobie wynająć sobie kogoś miejscowego za przewodnika. Powiadają, że w medynie (tej w Fezie) jest blisko 10 tyś. uliczek i jak się człowiek już znajdzie w środku to ciężko z tym polemizować. Jeśli zaś chodzi o parametry o których wspomniałeś to do takich wartości jakie zapodałeś zbliżałem się jedynie w szerszych uliczkach, placach, w szkole koranicznej czy w jednej z garbarni. Wszystko to tylko dlatego, że było tam mało cienia. W wąskich uliczkach, często zadaszonych lub przykrytych wszędobylskimi rusztowaniami, na targach itd raczej ratowałem się maksymalnie otwartym obiektywem i wysokim ISO (800) a i tak czasy miałem dramatycznie długie.

    P.s Z tymi znaczkami się nie wygłupiaj. To byłby kolejny pretekst by wydusić od Ciebie więcej kasiory (wiadomo, Pan profesjonalista zarobi krocie na fotkach ze mną więc i mi musi coś skapnąć).
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 19-08-2015 o 15:35

  6. #76

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za wskazówki;
    sprzęt na wyjazd dobrany, Sahim (umyślny przewodnik) zamówiony, przebranie maskujące skompletowane, techniki cichociemnego focenia "z brzucha"(tudzież inne z filmiku - świetna :nr1 - tej jeszcze nie stosowałem) przetrenowane z satysfakcjonującym skutkiem; mam nadzieję że zrealizuję zamierzenia fotograficzne.
    Ostatnio edytowane przez Archibald6803 ; 19-08-2015 o 23:02

  7. #77

    Domyślnie

    medyna w Fezie to zdecydowanie bardzo jasne szkło. Tam jest dosyć ciemno i niestety pojawiaja się często spooore kontrasty - często przekraczające zakres tonalny matrycy. Warto miec to na uwadze.

  8. #78

    Domyślnie

    Nie wiem jak Wy ale ja na ISO 200 miałem czasy rzędu 1/10 do /80s zazwyczaj, w sukach w Marrakeszu to nawet 1/3s, ale wtedy miałem jasną stałkę 1/4 to mogłem bez VR tak jakoś porobić przy wyższym ISO.
    Z tele zawsze było gorzej, ale duuużo łatwiej do portretów, też niestety często z ukrycia. Parę razy poszedłem na całość i na szczęście na ostrych pyskówkach się kończyło
    Nikon i podróże ...


  9. #79

    Domyślnie

    tam wyciagnięcie tele od razu powoduje zakrywanie się/pyskówki/prośby o kasowanie zdjęć. Zdecydowanie łatwiej z czyms małym chodzic i jasnym.

  10. #80

    Domyślnie

    Dziękuję kolejnym osobom za cenne sugestie ; drobna korekta sprzętowa wykonana.

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •