Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie SB-600/800 a zdjęcia seryjne

    Witam. Przymierzam się do kupna lampy do D80. Wiem, że z SB-600 nie da rady zrobić serii zdjęć, a jak wygląda sprawa z SB-800. Czy ładowanie tej lampy jest szybsze i uda się zrobić kilka zdjęć pod rząd?
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Uda się. Ale ograniczoną liczbę zdjęć i z ograniczoną mocą. Poźniej trzeba palnik "studzić" przez kilka minut.
    Jacek

  3. #3

    Domyślnie

    sb 800 też trzeba ostudzić! Zależy z jakiej odległości chcesz robić te seryjne zdjęcia. Jak z bliska 2-3m. to sb600 wystraczy jak z dalszej odległości to lepiej sb800 choć i tak na cuda nie licz że z np.10m zrobisz seryjkę 15 zdjęć.
    D7200 | D50 | S 17-50 | N 18-70 DX | N 50 | S 70-200 |SB 600 |

  4. #4

    Domyślnie

    a ktora z Metzow ma tez w sobie mozliwosc robienia seryjnych blyskow?

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    to raczej nie kwestia konkretnego modelu lampy błyskowej (nikona, metza czy innych)
    ale tego czy po pierwszym błysku zostanie w kondensatorze odpowiednio duzo mocy na drugi błysk, po drugim czy zostanie moc na trzeci błysk i tak w kółko.
    czyli:
    im słabszy błysk, tym więcej mocy zostaje i kolejny błysk też zabiera mało mocy - w efekcie mozna zrobic wiele zjęć w serii.
    jak błysk będzie silny - to mocy zabraknie, bo kondensator sie prawie cały rozładuje.
    czas ładowania lampy od pełnej mocy błysku to jakieś 4 sekundy. więc ciężko tu mówić o seryjnych zdjęciach.

    przy 3 zdj/sekundę doładowywanie jest prawie pomijalne bo w tym czasie doładuje tylko 1/12 pojemnosci kondensatora.

    jeśli chcecie robic serie tak nastawiajcie aparat by błysk był jak najsłabszy. Palnik na wprost, nie odchylony, nie na sufit. Czułość ISO wyższa. Przysłona bardziej otwarta. Najistotniejsze - robić zdjęcia z jak najmniejszej odległości. Lepiej mieć wtedy silniejszą lampę niż słabszą, ale to wcale nie jest najistotniejszy warunek.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 10-12-2006 o 13:39
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    600 da sie robić serie, wszystko zależy od mocy błysku.
    Na zdrowie!!! Dawaj mi tu na FEJS
    Gram w Totolotka i nie zawaham się wygrać!!!

  7. #7

    Domyślnie

    eh... ja moim metzem i kumpla pozyczonym d70s robilem serie ok 20 fotek bez problemu... fakt stary metz ale jary...
    Fuji S5 pro, NIKON F601, NIKON EM... I KILKA ZABYTKOW...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Lepiej mieć wtedy silniejszą lampę niż słabszą, ale to wcale nie jest najistotniejszy warunek.
    A mnie się wydaje że jest bardzo istotny. Im większy "pałer" tym więcej zapasu zostaje. Oczywiście przy zachowaniu zasad o których wspomniałeś.
    Osobiście gdybym miał wybierać, a głównym kryterium były by zdjęcia seryjne, to brałbym młotkowego metza. Ot choćby coś z starej serii 60CT, ale to bydle wielkie jest i elektrownie trzeba targać.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    roznica miedzy Metzem 60 (LP 60) a sabinką 800 (LP 38 czy 36) jest duża i to ma sens.
    miedzy SB800 i SB 600 jest tylko chyba z 10% procent różnicy w mocy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o SB-600 to mieliście rację. Jestem świeżo po zakupie i faktycznie z bliskiej odległości można zrobić nawet do 6 zdjęć w serii, przy większej odległości ilość ta maleje, ale jestem mile zaskoczony. Dzięki za wskazówki.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •