Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 51

Wątek: FIltry ND

  1. #31

    Domyślnie

    Znalazłem taki test - Hitech ND 3.0 vs Big Stopper:

    http://blog.robertstrachan.com/archi...filter-review/

    Testowane było na Tokinie 11-16 więc też szeroko. Hitech tez daje artefakty, więc albo Hitech to szrot, albo holder Lee tez wpuszcza światło bokami. Obecność uszczelki na filtrze Lee sugeruje to drugie... Mój pomysł - nakleić na brzegi Hitecha taką gąbkę, jakiej używa się do uszczelniania korpusów aparatów i wyciszania luster. Gdzie można takie coś dostać?
    JASNO, OSTRO, TANIO - wybierz dwa, ale nie możesz mieć trzech. Chyba że w analogu

    Nowy Nikon, nienowy Seagull, stara Mamiya.

  2. #32

    Domyślnie

    Wszytko fajnie ale golym okiem widac ze Lee sie sprawdzilo, tym bardziej, ze cena jet podobna.......
    Zafarb to kwestia ustawienia WB

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greg77 Zobacz posta
    Wszytko fajnie ale golym okiem widac ze Lee sie sprawdzilo, tym bardziej, ze cena jet podobna.......
    Zafarb to kwestia ustawienia WB
    ja tam żadnego zafarbu nie widzę - co najwyżej zaświetlenie przy Hitechu
    JASNO, OSTRO, TANIO - wybierz dwa, ale nie możesz mieć trzech. Chyba że w analogu

    Nowy Nikon, nienowy Seagull, stara Mamiya.

  4. #34

    Domyślnie

    ..odkopane..

    pytanie kupić nd64x czy Fadera ten drugi praktyczny ale podobno jakość leci, więc który?
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  5. #35

    Domyślnie

    Panuje dość powszechna opinia, że fadery są - jeśli już - dobre dla filmowca, ale nie dla fotografa. Po pierwsze działają bez swoich dziwnych artefaktów tylko do pewnej mocy (zależnej od kąta, ale na ogół przed połową 'mocy' już pojawiają się mocno widoczne artefakty), po drugie jakość przy długich ekspozycjach wyraźnie spada.

    Różni testerzy oceniają, że fader o mocy 10 EV nadaje się do fotografii góra do 4-5 EV (inni piszą, że już na poziomie 4 EV jakość spada poniżej progu ich akceptacji), im więcej tym gorzej - tej wady oczywiście nie mają filtry ND, z samej swojej istoty działania (fader to dwa filtry polaryzacyjne, filtr ND to ciemna szybka).
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #36

    Domyślnie

    W kwestii fadera to radzę obejrzeć ten filmik:

    A tak na marginesie. Robiąc ekspozycje z długimi czasami z użyciem bigstoperów należy oprócz uszczelniania filtrów pamiętać o zakryciu wizjera aparatu. Niektóre obiektywy Nikkora też łapią światło okienkiem skali od pierścienia ostrości. Są filmiki w necie pokazujące jak flagowy N24-70/2.8 łapie światło tym okienkiem.
    Ostatnio edytowane przez Krzysztofh ; 02-04-2018 o 12:34

  7. #37

    Domyślnie

    dzięki kupię x64 i polarka
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  8. #38

    Domyślnie

    Żeby nie zakładać nowego wątku...

    Jaki filtr nakręcany ND1000 (rozm. najprawdopodobniej 77 mm) rozsądnie byłoby kupić mając na uwadze stosunek ceny do jakości? Już miałem brać Hoya PRO ND1000 (ok. 220 zł), ale zniechęciła mnie opinia o nietrwałości powłok (https://www.fotezja.pl/sprzet-fotogr...estosci-10-ev/). Czy ktoś z Was może potwierdzić ów problem tych filtrów? A może to fałsz, efekt niedbałości? A jeśli nie Hoya to co? Myślałem również o filtrze Haida Slim PROII MC NDx1000, ale podobno obraz wpada w mocną sepię. Wprawdzie to do końca nie dyskwalifikuje tego filtra, niemniej rozglądam się dalej Powiedzmy w cenie do 300 zł za te 77 mm. Byłbym bardzo wdzięczny za pomocne sugestie.

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Koski Zobacz posta
    Żeby nie zakładać nowego wątku...

    Jaki filtr nakręcany ND1000 (rozm. najprawdopodobniej 77 mm) rozsądnie byłoby kupić mając na uwadze stosunek ceny do jakości? Już miałem brać Hoya PRO ND1000 (ok. 220 zł), ale zniechęciła mnie opinia o nietrwałości powłok (https://www.fotezja.pl/sprzet-fotogr...estosci-10-ev/). Czy ktoś z Was może potwierdzić ów problem tych filtrów? A może to fałsz, efekt niedbałości? A jeśli nie Hoya to co? Myślałem również o filtrze Haida Slim PROII MC NDx1000, ale podobno obraz wpada w mocną sepię. Wprawdzie to do końca nie dyskwalifikuje tego filtra, niemniej rozglądam się dalej Powiedzmy w cenie do 300 zł za te 77 mm. Byłbym bardzo wdzięczny za pomocne sugestie.
    mam haida ND3.0

    zadne pro , zadnych dodatkowych oznaczen. 77mm

    kolorystycznie jest neutralny , zafarb nie wystepuje.
    spadek ostrosci - do ogniskowej 105 mm niezauwazalany - nie stwierdzilem naocznie w skali 100%.

    z filtrami jest tak , ze im dluzsza ogniskowa tym wiekszy wplyw na pogorszenie ostrosci.
    slaby filtr na b. krotkiej ogniskowej moze ostrosci w ogole nie popsuc , a zrujnowac na dlugiej ogniskowej - wplyw zalezy od ogniskowej

    ta haida do 105 mm nie pogarsza ostrosci , czyli na krotszych ogniskowych moze byc tylko lepiej.

    nie widze zadnego powodu , zeby odradzac , a jest tania.

    w obiegowej opinii haidy sa traktowane czesto jako przyslowiowy " czarny kon" i chyba slusznie , takie jest tez moje zdanie na podstawie jedynego egzemplarza tej firmy jaki posiadam.

    dopisek

    wycinek 100% , mozna rozpoznac ktore z filtrem , ktore bez ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,13 MB
ID:	6988

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	1,54 MB
ID:	6989
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 04-04-2018 o 17:04

  10. #40

    Domyślnie

    Mam Hoya prond1000 i jak na razie nie ma żadnych oznak starzenia, ale nie az tak długo aby to przesądzało sprawę.
    Z filtrów hoya ND te są chyba najbardziej neutralne.
    Podobno nieco lepsze są filtry Manfrotto, ale ja akurat nie mam w tym zakresie żadnych doświadczeń. trzeba szukać opinii. Jeżeli chodzi o manfrotto to tylko jest takie ograniczenie, że najciemniejszy filtr jaki robią to ND 500 czyli o 1 EV mniej niż np. Hoya.

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •