Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ostrość obiektywów

    Panowie wytłumaczcie o co chodzi z tym przymykaniem bardziej lub mniej obiektywu i lepszą lub gorszą ostrością.
    Podajcie swoje doświadczenia z konkretnym szkłami i(lub) ogólne zależności, np. czy jest to uzależnione od tematu, warunków zdjęcia?
    Jako kitowiec i posiadacz dużo starszych szkieł nie mam takich doświadczeń
    Z góry dzięki za wszelkie info, myślę, że wiadomości z tego zakresu przydadzą się wszystkim
    POzdro!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  2. #2

    Domyślnie

    z zasad fizyki/optyki wynika, ze najwieksza ostrosc [teoretyczna] maja obiektywy przy 'pelnej rurze'; dlatego [m.in.] w cenie sa jasne obiektywy

    z praktyki wynika, ze [ze wzgledy na rozne aberracje] najwieksza zdolnosc rozdzielcza obiektywy osiaga sie przy ok. 5.6 - 8

    ale tu powinien wypowiedziec sie ktos, kto ma lepsze podstawy teoretyczne, bo ja jestem cienki bolek i nie lubie duza pisac

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedyś mądry człowiek mi powiedział (pewnie potwierdzi to zdanie Bogdana): " jak chcesz zrobić dobre zdjęcie, to ustaw na f8 potem zmniejszaj lub zwiększaj głębie ostrośći"
    To jedyna teoria jaką znam
    Reszta to rzeczywiście fizyka ale musiałbym znaleść zeszyty
    Pozdrawiam,

    Gumers
    D70 | AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70 mm f/3,5-4,5G IF-ED | Tamron 90/2,8 | 70-300 | Kenko*1,5 | SB800 |50/1,8|
    F65 | 28-80

  4. #4

    Domyślnie

    AAAAAAAA
    Nie bardzo rozumiem pytania o lepszą czy gorszą ostrość. Ostrość jest albo nie, chyba że Ci chodzi o głębie ostrości?
    Pozdrawiam,

    Gumers
    D70 | AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70 mm f/3,5-4,5G IF-ED | Tamron 90/2,8 | 70-300 | Kenko*1,5 | SB800 |50/1,8|
    F65 | 28-80

  5. #5

    Domyślnie

    Chodzi poprostu o ostrość.
    Czyli np. ilość linii na mm jaką pokaże dany obiektyw przy zadanej ogniskowej i przysłonie.

  6. #6

    Domyślnie

    Gumers: chodzi tu o zdolność rozdzielczą obiektywu, która rośnie wraz z przymykaniem przysłony, ale tylko do pewnej granicy bo później zaczyna psuć wszystko dyfrakcja; ogólnie istnieje teoria, która mówi o tym, że obiektyw uzyskuje najlepsze parametry po przymknięciu o 2 lub 3 przysłony w stosunku do otworu maksymalnego (czyli minimalnej wartości liczby przysłony); i ta teoria jest słuszna pewnie dla obiektywów ciemnych (f/4-5,6) bo druga teoria (i praktyka) mówi, że najlepsza zdolność rozdzielcza jest w granicach f/8-11.
    Jeżeli lubicie teorię to tu jest bardzo ładnie to wytłumaczone w formie opisowej
    www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/ porady/artykuly/graal/graal.pdf
    pzdr

  7. #7

    Domyślnie

    A mówiłem że nie zrozumiałem pytania.
    Sorrrrry
    Pozdrawiam,

    Gumers
    D70 | AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70 mm f/3,5-4,5G IF-ED | Tamron 90/2,8 | 70-300 | Kenko*1,5 | SB800 |50/1,8|
    F65 | 28-80

  8. #8

    Domyślnie

    Fajna strona - polecam!
    Pozdrawiam,

    Gumers
    D70 | AF-S DX Zoom-Nikkor 18-70 mm f/3,5-4,5G IF-ED | Tamron 90/2,8 | 70-300 | Kenko*1,5 | SB800 |50/1,8|
    F65 | 28-80

  9. #9

    Domyślnie

    Ja też, chociaż te wiadomości o obiektywach w grallu są bardzo fachowym językiem pisane i trochę trudne w odbiorze jeżeli chodzi o szczegóły.
    Jest tam też trochę wiadomości o filtrach. Jak ktoś (ja) za dużo do tej pory ich nie używał, to można się trochę naumieć.
    O foceniu rybek(akwariowych) np. też.
    POzdro!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  10. #10
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ddMON
    Ja też, chociaż te wiadomości o obiektywach w grallu są bardzo fachowym językiem pisane i trochę trudne w odbiorze jeżeli chodzi o szczegóły.
    może wobec tego w skrócie:
    1. jasne obiektywy przy pełnej rurze daja tyle [lub nawet wiecej] co optymalnie [do 5,6;8;11] przymkniete ciemne, natomiast
    2. jasne przymkniete [do jw.] dają zwykle duzo wiecej

    poza tym daja większy komfort [jaśniejszy obraz w wizjerze, szybsze i pewniejsze dzialanie af] ale za karę są cięzsze i drozsze

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •