Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie A dlaczego nie LF ?

    Witajcie,

    Pogrzebałem w archiwum forum i zdaje się był tylko jeden wątek sprzed 3 lat na temat fotografii dużego formatu i to szybko się urwał

    Obecnie LF mozna kupic za pare tys. więc nie jest to duży wydatek. Oczywiscie później: materiały, wołanie i odbitki to spory koszt- niemniej i to da sie zniesc. BW mozna wołać samemu, kupić ewentualnie powiększalnik do LF za 5 tysi, czy robić w labach: co wychodzi pi razy drzwi: jedna fota w formacie A3 za 50-100 zł. Więc nie jest tak źle zważywszy na jakość jaką daje LF

    No coż: może uległem jak małe dziecko pewnej magii fot Marka Powera (polecam wystawe w Krakowie, Rynek Gł. 25) - no ale w tej fotografii jest prawdziwa magia, postanowilem poruszyć taki wątek z myślą o zakupie w przyszlosci (hobbistycznie).

    Pomijając mobilność i trudnośc w robieniu fot takim aparatem (co jest oczywiste i jesli ktos chce LF to sie z tym liczy) to jaką przewagę ma 4x5 (myśle, ze tylko ten na początek zważywszy na koszt błon. np 8x10 są dużo droższe) w stosunku do MF ?? Głownie mysle tu o jakosci odbitek takich do 50 cm, ewentualnie do metra (mozna zalozyć, ze bede chcial sobie czasem zrobic taką odbitkę)
    Czy faktycznie LF to bedzie taki przeskok jak z 35 mm do MF ?? Z liczb wynika, ze "prawie" to bedzie taka różnica wiec myśle, że gra jest warta świeczki No ale jak to wyglada w praktyce: nie mam pojęcia.

    Druga wątpliwosc to wybór LF. Czy ktos moglby nakreslic temat sprzetu? Tzn mam rozeznanie w firmach itd- niemniej nie wiem ktora lepsza, a ktorej np warto unikać Sprawa też obiektywów itd...
    Myslę ze 5-7 koła mogłbym wydać na LF, może wiecej- ale tylko jak byloby na prawde warto.

    Moje założenia: LF do pleneru (czytalem ze niektore nadają sie tylko do studia, ale nie wiem czemu). No i chyba tyle.
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  2. #2
    conik
    Gość

    Domyślnie

    plenerowy LF tzw field camera (np, horseman, linhof, graflex)
    studyjny LF z lawa optyczna (np sinar, toyo)
    Oczywiscie nazwy ktore wymienilem (chyba oprocz sinara ktory nie ma czegos w typie field camera) maja rowniez typowo studyjne kamery 4x5


    imo na dzien dzisiejszy lepiej poszukac czegos o podobnej konstrukcji na format 6x9 (np linhof technika 6x9)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez conik Zobacz posta

    imo na dzien dzisiejszy lepiej poszukac czegos o podobnej konstrukcji na format 6x9 (np linhof technika 6x9)


    masz na mysli kwestie kosztów i stosunkowo niewielką róznice (moje hipotetyczne zalozenie) w jakosci obrazka z MF do LF (powiedzmy na odbitce 50 cm- 1 m) ?
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  4. #4
    conik
    Gość

    Domyślnie

    dokladnie tak

  5. #5

    Domyślnie

    znasz z autopsji?
    pytam bo rozmawiam rownolegle na forum sredniego i duzego formatu i jeden koles twierdzi, ze jest spora różnica.
    roznica "na gołe oko"
    w
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  6. #6
    conik
    Gość

    Domyślnie

    mialem przyjemnosc pracowac i na kamerach 4x5 i na srednim formacie i na takich o ktorych wspomnialem czyli np 6x9 czy 6x7 o niesztywnej konstrukcji (graflex i linhof)
    oczywiscie ze per "pixel" obraz uzyskiwany z 4x5 i wiekszych jest bezkonkurencyjny...takie 8x10 juz samo w sobie jest nieziemskie
    ale do cywilnych zastosowan taki sredniowielki imo jest wystarczajaco lepszy i bardziej miąchaty
    nie do przecenienia jest rowniez to ze mozesz wolac i robic odbitki na sprzecie do sredniego formatu
    zaryzykuje twierdzenie ze dobrze zrobiona odbitka z 6x9 i 4x5 w odbiorze i przy odpowiedniej wielkosci beda rownie atrakcyjne

  7. #7

    Domyślnie

    dzięki conin, szczerze to nie wiedzialem, ze jest cos "posredniego" miedzy duzym a srednim.
    czyli radzisz 6x9. bardzo ciekawa alternatywa: zwazywszy pewnie na koszta i dostepnosc sprzętu.
    bede zatem spoglądał w tą strone i oczywiscie czekam jeszcze na opinie innych, tych ktorzy chcą sie dołączyc.
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  8. #8

    Domyślnie

    idąc tym tokiem rozumowanie 6x9 lub 6x7 to mamy np Mamyie 7 II 6x7- jesli obraz faktycznie jest jak najbardziej porównywalny z 4x5, no to wybór byłby łatwiejszy
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  9. #9

    Domyślnie

    prawie kupiłem wielki format i moje plecy mnie kochają za to, że się nie zdecydowałem im większa klatka tym większa "plastyka" tego nie przeskoczysz, ale w A2 odbitka z Mamijki (RB) niszczyła wszystko inne cyfrowe i małoobrazkowe. z 15cm ludzie się zdjęciu przyglądali. Czasami pojawia się na alledrogo Durst Laborator do wielkiego, za ok 1.5k. dla mnie średni to kompromis lekkości i jakości.

  10. #10
    conik
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    idąc tym tokiem rozumowanie 6x9 lub 6x7 to mamy np Mamyie 7 II 6x7- jesli obraz faktycznie jest jak najbardziej porównywalny z 4x5, no to wybór byłby łatwiejszy
    poza tym ze w M7 nie masz poklonow i calej reszty spraw zwiazanych a zaparatymi o niesztywnej konstrukcji

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •