Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21

    Domyślnie

    no wlasnie ... 6x9 te ruchome nie tak bardzo sie roznią wielkością z 4x5.

    widze, ze głosy są podzielone i po prostu to dla mnie oznacza, ze sam bede musial dojsc do wlasnych wniosków. Oczywiscie mnie to nie dziwi
    chyba nie bede od razu rzucal sie na LF, ale zaczne- jak doradzil !AGresT - moze od tego fuji gsw z obiektywem 65 mm. nie jest duzy koszt i taki aparacik sie przyda (nie zawsze czlowiek bedzie chcial, czy mial ochote na wyciaganie LF a jakosc z tego gsw 6x9 i tak na pewno bije na glowie kazde 35 mm). to bylby dobry start.

    nie przestaje myslec o LF, dlaczego?
    Cos w tym musi być- o czym mówi axer i na pewno są solidne powody, dla ktorych taka fotografia ma sens.

    Odnosnie ogladania odbitek z bliska: wlasnie wracając do wspomnianego Marka Powera i to co mnie uderzyło to własnie odbitki ok. 150 cm (?) i mozna patrzec na taką odbitkę z 5 centymetrów i też jest ostra. Jakie zatem robi wrazenie ogladnie tego z 2-3 metrów: nie trzeba mówić (ale trzeba zobaczyć )

    axer: napisz troche o twoim workflow ?? robisz kolor/bw ? wołasz sam? robisz sam odbitki? korzystas z labów? Jakie duze formaty robisz, jakie masz koszty? i ogolnie pisz, pisz i pisz

    chcialbym miec LF do takiej fotografii: jeżdze po kraju samochodzikiem i szukam zdjęć, albo rozstawiam LF w miescie i czekam...jest w tej metodzie pewna szlachetnosc.
    do wszystkich innych zastosowan gdzie bedzie liczyla sie szybkosc, mobilnosc i dobra jakosc na pewno takie fuji gsw 6x9 mi zapasuje (to takie przeczucia).
    Ostatnio edytowane przez kroolik ; 20-05-2010 o 10:24
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  2. #22
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    no wlasnie ... 6x9 te ruchome nie tak bardzo sie roznią wielkością z 4x5.
    Zależy jakie modele masz na mysli. Kolega miał linhofa, który się składał, był wtedy mniejszy i lżejszy niż nikon d3.

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    Odnosnie ogladania odbitek z bliska: wlasnie wracając do wspomnianego Marka Powera i to co mnie uderzyło to własnie odbitki ok. 150 cm (?) i mozna patrzec na taką odbitkę z 5 centymetrów i też jest ostra. Jakie zatem robi wrazenie ogladnie tego z 2-3 metrów: nie trzeba mówić (ale trzeba zobaczyć )
    OK, podałeś tu 1,5 m a piszesz, że chcesz robić odbitki 0,5 m. Wielkość wydruku jest decydująca. To tak jak z megapikselami. D3x nie da żadnego przyrostu jakości w odbitce wielkości A4, a w formatach ponad 1 m - da już widoczny efekt w porównaniu do D3.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #23

    Domyślnie

    Dzieki Jacku,

    masz racje. a czy bede robil odbitki np metrowe czy 1,5 metrowe: to juz zobacze.
    teraz nie wiem. oczywiscie by sie chcialo, ale koszty i pytanie po co ? tzn nie kazda fota jest warta takiej obitki. pytanie: ile takich bedzie w mojej dzialalnosci głownie pewnie hobbistycznej?

    najlepiej byloby popracowac troche na kazdym z aparatów: i chyba po prostu tak zrobie. plus tego taki, ze mozna kupic uzywany i sprzedac po takiej samej cenie wiec w zasadzie nie ma zadnych problemów.
    gorzej jak np kupiony Fuji tak sie spodoba, ze nie bedzie sie chcialo sprzedawac, ale i tak czlowiek bedzie chcial czegos jeszcze lepszego i wtedy zaczynają się rozważania
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    axer: napisz troche o twoim workflow ?? robisz kolor/bw ? wołasz sam? robisz sam odbitki? korzystas z labów? Jakie duze formaty robisz, jakie masz koszty? i ogolnie pisz, pisz i pisz
    Sam wołam na razie tylko BW (koreks i procesor JOBO), ale niedługo przymierzę się do koloru i slajdu. Odbitki to na razie stykówki, ciemnię skompletuję po przeprowadzce (powiększalnik do 4x5" trochę miejsca zajmuje). Jednak patrząc nawet na samą stykówkę - widać ogromny potencjał LF. Mam na podorędziu jeden skan takiej stykówki, wrzucę jeśli moderator wyrazi na to zgodę (skan ma 5525x4454 px).

    Do LF mam też kasetę na film 120 w formacie 6x7, czasami się przydaje a i upierdliwość z wywołaniem jest nieporównywalnie mniejsza. A do tego można korzystać z pełnego zakresu ruchów nawet przy obiektywach o małym polu krycia dla 4x5".

    Pracuję głównie w domu przy świetle zastanym jak i błyskowym, w zależności od tego co fotografuję. Wybranie się w teren z takim olbrzymem jest jak najbardziej możliwe, ale upierdliwe. Jednak jest w tym coś wyjątkowego - dojeżdżasz na miejscówkę, rozkładasz graty, kadrujesz i czekasz na TEN moment, w międzyczasie ganiając po okolicy z czymś 35mm lub 120. Potem zwijasz majdan i do domu

    Bardzo ważną sprawą jest pomiar światła - porządny zewnętrzny światłomierz bardzo ułatwia sprawę. Można także korzystać z sondy mierzącej światło z płaszczyzny matówki - bardzo wygodne i precyzyjne rozwiązanie, korzystam z niego w Sinarze.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta
    ...chcialbym miec LF do takiej fotografii: jeżdze po kraju samochodzikiem i szukam zdjęć, albo rozstawiam LF w miescie i czekam...jest w tej metodzie pewna szlachetnosc...
    Sinar. Sprzęt bez ograniczeń - będziesz chciał rozbudować, to możesz. Aparaty typu Linhof Technica mają ograniczenia - ot chociażby w obiektywach czy formatach. Do Sinara podepniesz np 1200mm czy 8x10 cali.
    Od Ciebie zależy czy Sinar F czy P. P jest cięższy, ale to nie jest porażająca różnica. Precyzja pracy w P jest większa.
    Nie gderam tak sobie bo usłyszałem. Właśnie kompletuję przewoźną walizkę z kółkami. Do samochodu. W niej będzie tego trochę - włącznie z wersją lekką do plecaka i w góry. Fotografia jest moim hobby i lubię się nią tak bawić.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kroolik Zobacz posta

    najlepiej byloby popracowac troche na kazdym z aparatów: i chyba po prostu tak zrobie. plus tego taki, ze mozna kupic uzywany i sprzedac po takiej samej cenie wiec w zasadzie nie ma zadnych problemów.
    To jest bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza przy obecnych cenach.

    Cytat Zamieszczone przez samek Zobacz posta
    Sinar. Sprzęt bez ograniczeń - będziesz chciał rozbudować, to możesz. Aparaty typu Linhof Technica mają ograniczenia - ot chociażby w obiektywach czy formatach. Do Sinara podepniesz np 1200mm czy 8x10 cali.
    Od Ciebie zależy czy Sinar F czy P. P jest cięższy, ale to nie jest porażająca różnica. Precyzja pracy w P jest większa.
    Nie gderam tak sobie bo usłyszałem. Właśnie kompletuję przewoźną walizkę z kółkami. Do samochodu. W niej będzie tego trochę - włącznie z wersją lekką do plecaka i w góry. Fotografia jest moim hobby i lubię się nią tak bawić.
    Również proponowałbym Sinara. Jakość wykonania rewelacyjna. Proponuję jednak serię P - zbudowana jak czołg, z możliwością zmiany formatu na 5x7" i 8x10". Gdybyś chciał się z takim (i dodatkowymi gratami) zapoznać - zapraszam.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    ...Proponuję jednak serię P - zbudowana jak czołg, z możliwością zmiany formatu na 5x7" i 8x10"...
    To jest wszystko indywidualne. Żeby się zapoznać z tematem na początek, za śmieszne pieniążki, kupiłem F1 w średnim stanie - ale wyposażony. I teraz już wiem, że dokupię P. F1 z lekka odchudzony będzie czasami pakowany do plecaka, aby go gdzieś wynieść. Równocześnie będzie mógł służyć do wydłużania miecha w P. To jest piękne w tym systemie, że się tak ładnie daje kształtować.

  8. #28

    Domyślnie

    dzieki axer:
    wiec drogę mam mniej wiecej jasną. do LF dojdę (o ile) pewnie najwczesniej za rok, wiec wtedy: jak najbardziej i jak najchetniej przyjade do ciebie na nauki
    do tego czasu 6x9 i zobacze co to daje w praktyce
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •