Close

Strona 110 z 294 PierwszyPierwszy ... 1060100108109110111112120160210 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 091 do 1 100 z 2938
  1. #1091

    Domyślnie

    witam Kolegow.

    Chce bardzo serdecznie przeprosic kolegow za to , ze nie spelnilem waszych oczekiwan.
    jest mi bardzo przykro , ze nie napisalem tak jak sobie tego zyczyliscie.
    Na swoje usprawiedliwienie moge dadac , ze staralem sie bardzo , pisalem mozliwie prosto , niemal beletrystycznie, ilustrowalem wykresami , zdjeciami , wlasnie w trosce , abyscie mogli zrozumiec.
    Niestety mimo tych wysilkow z mojej stzrony , okazalo sie i tak za trudne dla was - jeszcze raz - bardzo mi przykro , po prostu az glupio.
    Diekuje rowniez za komplement wodza , na ktory jednak nuiestety jeszcze nie zasluzylem. Wodz to ktos przeciez aktywny. Ja mam dopiero 80 postow wyslanych na forum. Komplement ten z ust kolegi ktory ma ponad 2500 postow jest nieusprawiedliwiony. Jest raczej na odwrot , swiadczy o tym swoboda i pewnosc z jaka porusza sie kolega na forum . Pewne, budzace respekt osady , ba nawet arogancja - toz to typowe atrybuty wodzowskie.
    Przykro mi , nie moge przyjac tego komplementu.

    do rzeczy.
    panowie toz to prosciej sie nie da - rzut oka na dwa wakresy rozdzielczosci robione dwiema metodami pomiarowymi i wszystko jasne.
    Dla takich obiektywow jak carenar 50/1,7 mozna mowic w uproszczeniu o " dwuogniskowosci".
    Swietnie skorygowane centrum obiektywu , mala aberacja sferyczna , minimalna - o czym swiadczy wysoka rozdzielczosc pomierzona posrednio przez pomiar MTF.
    I mocno skupione , ale w innym miejscu ognisko dla promieni zewnetrznych.
    mamy wiec jakby dwa obiektywy roznie ogniskujace w jednym - to cos innego niz typowa aberacja sferyczna. W wyniku otrzymujemy nakladajace sie obrazy tego samego przedmiotu , ale roznie ogniskowane.
    Jakby podwojne zdjecie.

    tutaj widac wyraznie z carenara - to nie jest HDR , ani zdjecie poruszone - widac waraznie dwa nakladajace sie obrazy - to jest inny rodzaj rozmycia niz znamy :






    i to sa obiektywy dajace malarski " odjechany " bokeh

    inaczej jest np w przypadku heliosa , ktory ma rownomierna aberacje srefyczna , czyli ronowmierne bledy otwarcia dla calej srednicy otwarcia.
    Wynikiem jest rozmycie , dla mnie nijaki bokeh , wlasciwie paskudny.
    szukajac obiektywu z " malarskim" bokeh , trzeba szukac specyficznego rodzaju bledow otwarcia ( glownie specyficznej aberacji sferycznej ).
    Mozna latwo to sobie sprawdzic samodzielnie , kazdy to moze pomierzyc - napisze o tym moze za jakis szas jak to latwo zrobic , ale nie wiem czy jest sens , gdyz i to moze sie okazac dla was zbyt trudne.

    Jasne - mozna zapytac na forum , ktore obiektywy jak rysuja , mozna tez pojsc wlasna , byc moze oryginalna droga, poszukac czegos wyjatkowego - ale to chyba przekracza mentalnosc kotleciarza.

    dziekuje za uwage , jeszcze raz przepraszam , ze napisalem tekst dla was zbyt trudny i zycze udanej soboty.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 20-02-2016 o 10:12

  2. #1092

    Domyślnie

    Ręce same składają się do oklasków. Po pierwsze i najważniejsze, za podejście do fotografii.
    Po drugie za wiedzę.

    Czyta się znakomicie.
    Po tysiącach jałowych postów powtarzających zasłyszane teorię, po kolejnych tysiącach przesiąkniętych pożądaniem do sprzętu foto... Nareszcie coś, co czyta się tak, że wywołuje to pożądanie do fotografii (a nie sprzętu).

    Teraz bardziej wnikliwie będę spoglądał na obraz z moich pleśniaków.
    Dzięki.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  3. #1093

    Domyślnie

    Nican znalazłeś wady obiektywu i przekułeś w zalety. Gratuluję bo nie łatwa to sztuczka.
    Można znaleźć też w innych szkiełkach.

    Porst Color Reflex Auto 55/1.4 v.1 ze statywu, poruszenie wykluczone 100%


    Ostatnio edytowane przez _13_jacek ; 20-02-2016 o 12:43

  4. #1094

    Domyślnie

    Może nie odjechany ale jak dla mnie ciekawy.
    obiektyw T-43 4/40 Łomo (ze Smeny 8m) na D800.

    .
    .
    .
    100% hobby. ... ... www
    Ami 66 > Smena 8m > Fed 5 > Lubitel 166B > Zenit TTL > Minolta > Sony > Pentacon six TL - Nikon F - Nikon D

  5. #1095

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _13_jacek Zobacz posta
    Nican znalazłeś wady obiektywu i przekułeś w zalety. Gratuluję bo nie łatwa to sztuczka.
    Można znaleźć też w innych szkiełkach.

    Porst Color Reflex Auto 55/1.4 v.1 ze statywu, poruszenie wykluczone 100%
    alez oczywiscie , jest ich wiecej.
    ja tylko wskazuje na przyczyne,
    porst to jest obiektyw cosiny 55/1,4 - akurat ten egzemplarz , ktory mam nie daje az takiego rozmycia - jest bardzo poprawnie skorygowany .
    pod marka porst o ile mi wiadomo byly sprzedawane tez obiektywy meyera pod koniec upadku NRD.

    w zasadzie watek bokeha jest poboczny, przy okazji tego co napisalem n.t. ostrzenia starych manualow.
    istotnym jest wylapanie, jak duzy blad popel nialismy ostrzac dokladnie , superdokladnie na matowke lub LV przy otwartej przyslonie - ale to nie w tym watku.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Bartek- Zobacz posta
    Może nie odjechany ale jak dla mnie ciekawy.
    obiektyw T-43 4/40 Łomo (ze Smeny 8m) na D800.
    ]
    dokladnie.
    moim zdaniem najwazniejsze jest dobre poznanie sprzetu jaki mamy do dyspozycji.
    Wykorzystanie jego swoistych cech i omijanie slabosci.
    Dlugie lata robilem rzeczy , ktore wymagaly mozliwie wysokiej rozdzielczosci , ale na tym fotografia sie przeciez nie konczy.

    Lubie malarstwo impresjonistyczne , a tam mozna o wszystkim rozmawiac , tylko nie o ostrosci rysunku.

    Te stare obiektywy o ktorych uwaza sie , ze nie speniaja warunku wystarczajacej rozdzielczosci dla cyfry , maja inne cechy - nie chce mowic wady - a znajac je , mozna to wykorzystac.

    dla przykladu zupelnie inny obrazek z trioplana , ktory slynie z bomelkowego i pierscieniowego bokeh , ale tak nie musi byc w kazdym zdjeciu - ten sam obiektyw a wynik zupelnie inny - decyduje obrobka.
    Mysle , ze obiektyw smieny potrafi dac podobny obraz:



    i ponownie carenar malarski fragment paskudnego , nieatrakcyjnego krzaka - szaro buro ponuro :


    i z tego samego obiektywu troche zwariowany:

    Ostatnio edytowane przez Nican ; 20-02-2016 o 14:45

  6. #1096

    Domyślnie

    Widzę że wątek ożył, fajnie

    Elmaron 2.8/100 zrobiony dla Błażeja, blazej142

  7. #1097

    Domyślnie

    Trochę dla odmiany kilka nietypowych portretów.
    Cyklop 85/1,5



    Fotki dość mocno obrabiane w C1, wykonane w galerii handlowej.

  8. #1098

    Domyślnie

    To ja nieśmiało pokażę coś z jednego z moich ulubieńców - Nikkora 35/2,5

    Wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich... i szczęście...

  9. #1099

    Domyślnie

    Witam,
    skupiałam się na stałkach z nikkora
    niedawno zainteresowały mnie heliosy i carl zeisy, ale chciałam technicznie dopytać, czy takie podepnę do DX czy tylko FX, pełną klatkę mam w planach kupić ale jeszcze trochę czasu do tego mam na razie posiadam nikona D7100 obsługującego manuale. Proszę o rady jakie mogłabym szkiełka podpiąć - zdjęcia portretowe, noworodkowe, ślubne i uliczne (najbardziej portret)

  10. #1100

    Domyślnie

    Szkła te są pod film, film ma format niemal taki jak matryca FX. Wykorzystasz więc je na FX. Polecam heliosa 44M i 44-3, 44-5, 44-6, 44-7.
    D7200, D300, D2x Sigma 300 2.8f, nikkor 200-500 VR, Tokina 100-300 f4
    Masa analogów

Strona 110 z 294 PierwszyPierwszy ... 1060100108109110111112120160210 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •