Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1

    Domyślnie Astrofotografia czyli z aparatem na gwiazdy

    Witam

    Pozwoliłem sobie połączyć kilka wątków w jeden ponieważ uznałem, że zrobiła się już mała baza wiedzy w tym temacie. Poruszone są tu zagadnienia dot. fotografii obiektów głębokiego nieba (mgławice, galaktyki), planet jak i szerokiego spojrzenia na naszą Galaktykę czyli Drogę Mleczną.

    Jak macie pytania w zakresie astrofotografii to pytajcie śmiało. Daleko mi do perfekcji ale na bieżąco (jak pogoda pozwała) staram się fotografować cuda natury, które są nad nami.

    Pozdrawiam,
    Marcin!


    _______________________________________


    Witam

    Wreszcie udało się trafić. Mam mały aparacik z czarno-białą matrycą z bagnetem M42. Tak, tak. Bez żadnego filtru Bayera (RGB), IR-cut, AA… No dobra, ostudzę zapał co poniektórych. Zastosowanie tego aparaciku (a może właściwiej to kamerkę?) w zwykłej fotografii jest mocno wątpliwe. Więc cóż to i po co mi taki wynalazek? Aparacik ma zastosowanie w astrofotografii. W moim wypadku będzie wykorzystywana jako… wparcie Nikona D700. Jej zadaniem nie będzie robienie zdjęć, które będę prezentował a pomoc przy poprawnym prowadzeniu montażu paralaktycznego (czyli niwelowanie błędów podczas “śledzenia” gwiazdek. Tutaj dodam małe wyjaśnienie. W astrofotografii dużo rozbija się o czas naświetlania i potrzebne są czasy często rzędu 300-600 sek żeby obiekt, choć duży, pojawił się w kadrze ze szczegółami. Obecnie rozsądnie udaje mi się uzyskać czasy do 120 sek.) – tzw. guider. Inne zastosowanie (choć kiedyś zarzekałem się, że nie będę się tym zajmować) to fotografia planet Układu Słonecznego. Tak mnie urzekł Saturn, że chyba spróbuję kiedyś popracować nad nim.

    Ale nie powiecie już, że nie ma czarno-białych aparacików

    A co do dokładnie za kamerka:

    QHY5v

    * Sensor: mono Micron 1/3inch MT9V032
    * 12bit companding mode
    * Active pixels: 752*480
    * Pixel Size: 6.0um x 6.0um square
    * Whole Array Shutter(TrueSnap technology)
    * USB2.0 High Speed 24Mpixel/s
    * Up to max 55FPS of downloading
    * Uncompressed Video data
    * Builin in Guide Port Guide port, Optic isolated
    * Progressive Scan
    * Telescope Interface: M42/0.75
    * Filter interface: M28.5/0.5 for 1.25inch Filter
    * Size: 64mm diameter 26.5-32mm length

    Tak więc parametry mogło by się zdawać, że nie są szokujące. Ja mam nadzieję, że jako guider mnie zszokuje
    Kamerką steruje się w komputerze. QHY5v wyposażona jest w port USB oraz ST4 (autoguider, którym łączy się kamerkę do montażu paralaktycznego).
    Z kamerki można również uzyskać kolorowe zdjęcia czy w podczerwieni (itd...), w tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie filtry.

    I oto zdjęcia:


    Kamerka z podpiętym Heliosem 44-3. Konieczne było założenie dodatkowego pierścienia w celu złapania ostrości.


    Widoczny port USB i ST4 (port autoguider).


    I przykładowy obrazek jaki można uzyskać z “czarno-białej” cyfrówki. Wybaczcie, ale na szybko innego ciekawszego obiektu nie znalazłem. No i 55mm przy takiej matrycy to niezłe tele


    Mam nadzieję, że teraz uda się uzyskać mniej zaszumione i z większym detalem zdjęcia zrobione Nikonem D700.

    Jeśli teraz udało się uzyskać coś takiego




    to mam nadzieję, że teraz zrobimy duży krok naprzód

    Inna sprawa, że Nikona pewnie coś kiedyś zastąpi... ale...

    Ot, taka ciekawostka.
    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 03-11-2010 o 23:33
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo to ciekawe. Ale jak taka matryca może śledzić ruch nieba, jeśli jeden jej pixel (przez Heliosa) pokrywa sobą pewnie kilka galaktyk oglądanych przez teleskop?
    Chyba nie czaję zastosowania..

    Przy okazji - gratuluję hobby, naprawdę fajna sprawa, chetnie oglądam Twoje zdjecia i ich opisy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andy_O Zobacz posta
    Ale jak taka matryca może śledzić ruch nieba, jeśli jeden jej pixel (przez Heliosa) pokrywa sobą pewnie kilka galaktyk oglądanych przez teleskop?
    Chyba nie czaję zastosowania..
    Wiesz, idealnie by było gdyby ta matryca nie zarejestrowała żadnego ruchu gwiazd! Bo to by znaczyło, że mam idealny montaż paralaktyczny, który został idealnie ustawiony na gwiazdę Polarną. A że tak nie jest (niestety) to minimalne przesunięcie gwiazdek zostanie zarejestrowane. Co do Heliosa. Założyłem go teraz do testów. Ale jeśli zamiast 55mm wstawię tam 500mm będzie już to bardziej oczywiste?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    jeśli zamiast 55mm wstawię tam 500mm będzie już to bardziej oczywiste?
    Ok, nowy mini-aparacik zakładasz do teleskopu, aparacik wykrywa ruch gwiazd i jakiś serwo-mechanizm koryguje go. Ale czym wtedy robisz zdjecia?

    Może jakieś spotkanie byśmy zrobili freelancerowe, gdzie omówiłbyś jak to sie robi itd. Myślę, że byłoby sporo chętnych.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andy_O Zobacz posta
    Ale czym wtedy robisz zdjecia?
    To może od początku.

    I przy okazji mała uwaga, na zdjęciach poniżej znajduje się parę podstawowych błędów. Jako, że to był test "czy w ogóle działa" i na szybko "póki chmur nie ma", proszę nie wzorować się jak wszystko fizycznie podłączyć. Istotne są logiczne połączenia "co z czym" i jak to mniej więcej wygląda.


    Całość sprzętu wygląda tak



    Dodatkowo potrzebny jest laptop, na którym działa program do guidingu oraz jakiś program, którym możemy sterować Nikonem. Przy okazji fajnie po naświetlonej klatce mieć plik na dysku.


    I to co dla mnie najważniejsze, naświetlona klatka 300 sek (czyli 5 min). I jak wyglądają gwiazdki?


    Jeeeee.... o to chodziło! 5 min i gwiazdy wyglądają jak powinny pomimo 5 min naświetlania! Co to oznacza? Tam ponad niebem są bardzo ciekawe obiekty, które pokazują swoje piękno dopiero po naświetleniu na długich czasach. Teraz, żeby wyciągać te szczegóły jechałem nawet na ISO 4000.

    No dobra, a wyłączmy program do guidingu. I?


    Hmmm... jest różnica?

    Żeby zobrazować co się stanie jak w ogóle wyłączymy montaż paralaktyczny


    Odnośnie zdjęcia z "ładnymi gwiazdkami" i "pojechanymi" (z wyłączonym guidingiem), bo pewnie zastanawiacie się jak bez tego mogłem wcześniej robić zdjęcia. Po prostu nie dawałem czasów rzędu 300 sek tylko maks. 120 sek. W praktyce często nie przekraczałem 60 sek. Przy takich czasach nie były jeszcze zauważalne błędy montażu (jego silniczki, opory, itp) jak i błędnego ustawienia montażu na gwiazdę Polarną (bo jakoś trzeba ustawić sprzęt tak, żeby obracał się poprawnie).

    I tu jeszcze jedna uwaga, ustawiłem montaż paralaktyczny tak jak się nie powinno ustawiać czyli na oko!

    Z ciekawostek mogę pokazać jeszcze program do guidingu


    Widać, że w Warszawie wiszą jakieś chmurzyska (zdjęcie z tytułowej kamerki)


    Cytat Zamieszczone przez Andy_O Zobacz posta
    Może jakieś spotkanie byśmy zrobili freelancerowe, gdzie omówiłbyś jak to sie robi itd. Myślę, że byłoby sporo chętnych.
    Myślałem nad tym, nawet parę osób z Freelancerów wybrała się ze mną na "podbój kosmosu". Ale skłaniałbym się ku temu, że takie spotkanie zrobię jak moja wiedza i doświadczenie jeszcze urosną. Cały czas też jestem na etapie kompletowania i składania sprzętu. Cały czas się uczę też obróbki. Fajnie by też zrobić spotkanie plenerowe. Mam jeszcze swój poprzedni montaż EQ3-2, który przy niewielkich ogniskowych da radę.


    Muszę go doprowadzić do porządku. Tylko tu ważna sprawa! Takiego terminu spotkana samemu się nie ustala. Robi to za nas pogoda!

    Wiedzą staram się też dzielić na bieżąco w wątkach w którym umieszczam zdjęcia.

    Jeśli ktoś czegoś nie rozumie i nie chce rozumieć może spokojnie ominąć. Ale żeby nie było. Mówię tutaj o fotografii. A że trochę ekstremalnej, to inna sprawa. I nie musimy jeździć na koniec świata, żeby oglądać cuda natury. One są nad nami.

    I wybaczcie mi za mój wykład. Ale bardzo się cieszę z dokonanych usprawnień zestawu. Pozwoli mi to sięgnąć znacznie głębiej.
    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 29-04-2010 o 00:35
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  6. #6

    Domyślnie

    EXTRA!! Wielkie dzięki za wyjaśnienia!!

    Qrcze, myślałem, że montaż paralaktyczny sam z siebie wystarczy.
    To teraz czekamy na letnie bezchmurne i bezsenne noce i Twoje fotografie w ich czasie wykonane.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andy_O Zobacz posta
    Qrcze, myślałem, że montaż paralaktyczny sam z siebie wystarczy.
    Do obserwacji wizualnych i krótkich czasów naświetlania (oczywiście tu już jest wiele czynników od których zależy tenże czas: ogniskowa, wielkość piksela w aparacie, klasa montażu paralaktycznego, ustawienia na gwiazdę Polarną, wiatru...) sam montaż wystarcza sam z siebie. Mi do tej pory musiał wystarczać!

    No niestety weekend majowy nie zapowiada się ciekawie. Szkoda

    EDIT: jeszcze mała uwaga co do montażu. Trzeba pamiętać, że są montaże paralaktyczne, które nie nie mają wcale, albo nie mają standardowo silniczków do napędzania osi. Wtedy mamy pokrętło od mikroruchów i prowadzimy wtedy całość ręcznie
    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 29-04-2010 o 01:06
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystko ładnie wytłumaczone, brawo

    Ja właśnie bawię się mikroruchami, bo silniczków nie mam, i pewnie nie będę miał. Ale głównie pociąga mnie wizual, aparat podłączałem na zasadzie "ciekawe co z tego wyjdzie" i wolę nie inwestować bardziej, bo to skarbonka bez dna Ale widok Jowisza czy Saturna widocznych w teleskopie naprawdę ekscytuje.
    D7200+D90+N10-24+N18-105VR+N70-300VR+S17-50+S50-150+N35+N85+N105+J135+T200, SB800 i parę drobiazgów

  10. #10

    Domyślnie

    Ha, gratuluję inwestycji
    Wygląda że cały set skompletowany.
    Ja mam pytanie odnośnie tego mniejszego montażu. Sam rozglądam się za czymś takim. Coś w miarę małęgo i mobilnego to uwieczniania tylko szerokich planów (14, 20, 35 mm). Coś co miałoby oczywiście jakiś napęd a rozłożenie tego nie zajmowało by godziny. Coś co było by w mirę poręczne no i nie drogie
    Czy takie coś istnieje?

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •