Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nikon d50, zamiana kitowego na cos mniej uniwersalnego.

    Witam,

    Od kilku lat mam Nikona d50+ podstawowy obiektyw 18- 55mm.
    Zaczęłam pracować, czas na zmiany na które nie mogłam sobie wcześniej pozwolić.

    Zacznę od obiektywów, a może raczej od tego do czego będą mi potrzebne:

    1. Portret, myślałam o jasnej stałce 50mm,

    2. Architektura+detal, tu chyba będzie potrzebny tele z zoomem który zmniejszy mi kąt i zaakcentuje temat, ale nie jestem pewna jaka dokładnie ogniskowa i czy potrzebuje bardzo jasnego, czy poradzę sobie bez stabilizacji? podobno trudno o dobry tele.

    3. Zdjęcia nocne, i tu nie wiem, czy ten 50mm tez będzie się do tego nadawał? możne do tego jakaś inna szersza jasna stałka, powiedzmy 35mm.


    Nie wiem jaka różnica w jakości jest pomiędzy sigmą, tamaronem i nikorem.


    W przyszłości będzie zmiana body na coś bardziej profesjonalnego czy te obiektywy mi się wtedy przydadzą?

    No i lampa, tu nie mam pojęcia, na razie nie chce czegoś co strzela światłem na 50m, na jakie parametry mam patrzeć?

    Z góry dzięki, bo pierwsze zakupy planuje niedługo a ja ciągle się waham czy dobrze dobrałam obiektywy do moich potrzeb.

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    napisz ile masz pieniędzy, bo to dość istotne

    anyway, nikkor 35/1.8 to jeden z tych obiektywów "musisz to mieć" i od niego bym zaczął, na nowo pokochasz swoje body

  3. #3

    Domyślnie

    1. Do portretu zdecydowana weikszosc wybiera n85/1.8, ja bym wolal 50/1.4 bo jest bardziej uniwersalny. wybierz ten, ktory bedzie dla cibie wygodniejszym oba sa dobre.
    2. Jesli zamierzawz glownie detale robic to tele bedzie dobre. n70-300vr albo jak fundusze pozwola sigme 70-200/2.8. Shyba ze wolisz krotsze tele jak np t28-75/2.8 albo sigma 50-150/2.8.
    3. Zalez co chesz noca robia. 35mm jest bardziej uniwersalne, ale to zalezy od sytuacji.

    Kazda firma ma lepsze i gorsze szkla. Optycznie w zasadzie to samo, jako chodzi o sprawnosc(af, vr) i mechanike to nikon wypada najlepiej.

    Przydadza sie. wszystkie wymienione sa tez na pelna klatke.
    D90 + słoik po Kieleckim

  4. #4

    Domyślnie

    cane dostosuje do potrzeb. wole dolozyc te 200-300 zl ikupic cos czego nie bede musiala zmienic po kilku latach. mysle ze na tele ok 2 tys, ale zobacze. 50mm 1,8 widzialam za 135 euro ale myslę ze poszukam ze swatlem 1,4.

  5. #5
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzej Zobacz posta
    1. Do portretu zdecydowana weikszosc wybiera n85/1.8, ja bym wolal 50/1.4 bo jest bardziej uniwersalny. wybierz ten, ktory bedzie dla cibie wygodniejszym oba sa dobre.
    2. Jesli zamierzawz glownie detale robic to tele bedzie dobre. n70-300vr albo jak fundusze pozwola sigme 70-200/2.8. Shyba ze wolisz krotsze tele jak np t28-75/2.8 albo sigma 50-150/2.8.
    3. Zalez co chesz noca robia. 35mm jest bardziej uniwersalne, ale to zalezy od sytuacji.

    Kazda firma ma lepsze i gorsze szkla. Optycznie w zasadzie to samo, jako chodzi o sprawnosc(af, vr) i mechanike to nikon wypada najlepiej.

    Przydadza sie. wszystkie wymienione sa tez na pelna klatke.
    Sigma 50-150 nie jest na pelna klatke.

  6. #6

    Domyślnie

    na DX optymalny budżetowy zestaw to 35/1.8 i 85/1,8 i ma co kombinować

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli myślisz o przyszłości to pamiętaj że masz aparat typu DX, a być może zdecydujesz się na kupno body FF, a wtedy niektóre obiektywy takie jak 35/1.8 nie będą się już nadawały. Na szczęście masz D5o które posiada napęd AF zatem zalecałbym zwrócić się nieco w kierunku starszych modeli z serii "D" np: AF-D 35/2 albo AF-D 24/2.8.
    Osobiście skłaniałbym nawet do 24mm gdyż ogniskowa 35 w DX, to niemalże obiektyw standardowy który nadaje się do wszystkiego i ... do niczego w szczególności. Z podobnych powodów (nijakości zastosowań) odradzałbym obiektyw 50mm. Nie nadaje się do portretów a poza tym nikonowska 50-tka/1.8 ma fatalny bokech.

    Poza tym popieram wypowiedzi kolegów, zastanów się nad N85/1.8 do portretu i zdjęć nocnych oraz jakiś zoom tele np: N70-300

  8. #8

    Domyślnie

    Osobiście skłaniałbym nawet do 24mm gdyż ogniskowa 35 w DX, to niemalże obiektyw standardowy który nadaje się do wszystkiego i ... do niczego w szczególności. Z podobnych powodów (nijakości zastosowań) odradzałbym obiektyw 50mm.
    prosiłbym o nie wprowadzanie koleżanki w błąd równie dobrze dla kogoś "do niczego" będzie ogniskowa 14mm albo 300mm... to zależy od konkretnych preferencji i zastosowań... jeśli kupi się 85mm to lepiej dokupić 35mm a jeśli tylko jedno szkło to 50mm jest wg mnie bardzo fajnym wyborem i na DX i na FX - małe, lekkie, poręczne i dobre oraz tanie
    odradzałbym obiektyw 50mm. Nie nadaje się do portretów
    Nie nadaje się bo....? Zawsze wydawało mi się, że portret można zrobić nawet fish'em... ważny jest po prostu pomysł i wykonanie a nie sprzęt i sprzęt i nic po za tym - totalnie nie rozumiem dlaczego 50mm nie nadaje się do portretu - tym bardziej gdyby to był szerszy portret...
    50-tka/1.8 ma fatalny bokech.
    Też się nie zgodzę bo bokeh to indywidualna kwestia - jeden lubi taki, inny taki, a jeszcze inny taki i taki... więc ten zarzut to "względna względność"
    Poza tym popieram wypowiedzi kolegów, zastanów się nad N85/1.8 do portretu
    A za 5 sekund ktoś Ci tu napisze że "na DX 85mm jest za wąskie i żeby brać 50mm" mało było takich głosów na forum? po prostu najłatwiej dobrać szkła jak się wie choć trochę "czego się chce" - bez poznania własnych preferencji to jak wróżenie z fusów można doradzać lepiej lub gorzej ale nigdy nie będzie to pewne Niemniej 85/1.8 to fajne szkło za małe pieniądze
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  9. #9

    Domyślnie

    Do portretu masz dwa świetne 35/1.8DX i 50/1.4G i tu się nie ma co zastanawiać. 85/1.8 też jest świetny, ale już nie jest konieczny. Chyba że ktoś po prostu lubi takie proporcje, jakie daje to szkło, taką odległość od fotografowanego obiektu itd. - ja np. lubię i ja bym to szkło też chciał mieć.
    Do architektury to nie wiem, nie znam się, pewnie coś szerokiego i jednocześnie bez jakichś kosmicznych dystorsji... Sigma 10-20 (jedna z dwóch) na pewno jest szeroka, ale nie wiem czy się nadaje do architektury.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fcuk Zobacz posta

    1. Portret, myślałam o jasnej stałce 50mm,

    2. Architektura+detal, tu chyba będzie potrzebny tele z zoomem który zmniejszy mi kąt i zaakcentuje temat, ale nie jestem pewna jaka dokładnie ogniskowa i czy potrzebuje bardzo jasnego, czy poradzę sobie bez stabilizacji? podobno trudno o dobry tele.

    3. Zdjęcia nocne, i tu nie wiem, czy ten 50mm tez będzie się do tego nadawał? możne do tego jakaś inna szersza jasna stałka, powiedzmy 35mm.
    Ja proponuję N 35/1.8 (pkt 3 i także 2) i N70-300 (pkt 1 i jak chcesz do 2). Proponuję bo mam taki i jestem zadowolony dobra jakość i dość tanio. N18-55 miałem jako pierwszy w d50 i powiem Ci te które polecam to duża różnica na plus.
    D90, troszkę szkieł i jedna lampka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •