Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie porównanie Sigma 10-20 i Nikkor 10-24

    Witam.

    Szukałem szerokiego szkiełka - i jak wiecie rozważałem różne opcje - w gre wchodziły Sigma 10-20/4-5.6 ewentualnie Tokina 12-24/4, zakładałem też, że przy dobrej czy okazyjnej cenie -co teraz przy "przejściach" na FX zdesperowanych DX'owcó - jest realne i często spotykane, o czym poniżej - kupie Nikkora 12-24/4 bo solidne szkło. a ja takie lubię.

    No najlepszym wyjściem byłaby Tokina 11-16/2,8 ale strasznie mały zakres a cena słuszna i trudno taniej zdobyć.
    Przeczytałem jednak testy i recenzje nowego 'konsumenckiego" Nikkora 10-24, gdzie mniej lub bardziej zdecydowanie ale zawsze wypada lepiej od starego pro 12-24. Ponieważ do Nikaragui na wojnę się nie wybieram, a szkło mimo plastikowej obudowy jest jednak o dobrej wadze i gabarytach - czyli solidne - zaryzykowałem i kupiłem.
    Niezwykle pomocne było przy tym to, iż poprzedni właściciel zupełnie już go przestał kochać bo miał w torbie D700 z fajnymi szkiełkami pod FX więc pozbył się niekochanego dziecka za całkiem przyzwoite dla mnie pieniądze, nie odbiegające znacznie od przeznaczonych na planowane poprzednio modele.

    Dziś z kolegą z forum porównałem Nikkora i Sigme - bez zadecia, ot pare klatek na 5.6 i 8.0 aby były zblizone parametry i głównie na 10mm - bo potem jest już tylko lepiej i do znacznie
    Wnioski wyciągnijcie sami - to co widać bez lupy to 10mm i 10 mm to nie to samo.
    Proponuje ustawić dwa zdjęcia w przeglądarce identycznie np. jedna z kul w centrum tym samym miejscu - a zobaczycie różnice "patrzenia" obiektywów.
    Body było na statywie - pozycja bez zmian - tylko szkło było przepięte. Inaczej też obiektywy naświetlają, aberracja na elementach dachu czy białym słupie - większa w Sigmie, za to mniejsza... ostrość .
    Tu małe wycinki 1:1 i ogólny plan - a do pobrania dla badaczy JPG full z puszki na 5.6 i 8.0.
    Leżał niestety długo tam nie będzie bo mi brakuje miejsca na ftp, ale na razie jest.
    5.6 http://www.sportfoto.com.pl/ogolne/test56.zip
    8.0 http://www.sportfoto.com.pl/ogolne/test80.zip
    A tu obrazki:
    1




    2



    3




    4.

    Ostatnio edytowane przez krzysztof jot ; 18-04-2010 o 21:31

  2. #2

    Domyślnie

    Zipy nie działają, nie załadowały się jeszcze na serwer?
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez deep Zobacz posta
    Zipy nie działają, nie załadowały się jeszcze na serwer?
    gorzej źle podałem nazwę pliku Juz jest ok

  4. #4

    Domyślnie

    jakaś drastyczna różnica w kącie widzenia nie zachodzi jak na moje oko... coś przeoczyłem? :P

    zdaje się, że sigma jest trochę jaśniejsza i są przepalenia- stąd większe AC. Imo dobrze by było zrównać histogramy na ile sie da, ująć ze zdjęć z sigmy jakieś 0,2-0,3eV

    PS- ile wyniosl Cie ten nikkor?
    Ostatnio edytowane przez maciek.evo ; 19-04-2010 o 00:06

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maciek.evo Zobacz posta
    jakaś drastyczna różnica w kącie widzenia nie zachodzi jak na moje oko... coś przeoczyłem? :P

    ....
    PS- ile wyniosl Cie ten nikkor?
    jest szerzej, ale minimalnie, ale - to widać jak się szybko przeglada dwa nałozone zdjęcia na siebie - zupełnie inaczej patrzy Nikkor. Zobacz np. budynek po lewej - na jednym zdjęciu jest bardziej przysadzisty, na drugim wysmuklejszy.

    Różnice w ostrości minimalne, ale są, to widać na pełnych kadrach w zip'ach...

  6. #6
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztof jot Zobacz posta
    jest szerzej, ale minimalnie, ale - to widać jak się szybko przeglada dwa nałozone zdjęcia na siebie - zupełnie inaczej patrzy Nikkor. Zobacz np. budynek po lewej - na jednym zdjęciu jest bardziej przysadzisty, na drugim wysmuklejszy.
    Moim skromnym zdaniem, do Twojego malego testu, wkradl sie rownie maly jednakze znaczacy blad. Nastapilo przesuniecie kadru w osi pionowej, stad budynek wydaje sie na jednym zdjeciu bardziej wysmukly. Rowniez dlatego wydaje sie, ze na zdjeciu z Nikkora jest minimalnie szerzej.


  7. #7

    Domyślnie

    A jak wygląda porównanie AF? Celność, szybkość, powtarzalność? Coś reporterskiego robiłeś już 10-24?
    dwie puszki, kilka słoików, świeczka i... scyzoryk

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Photoartbox Zobacz posta
    Moim skromnym zdaniem, do Twojego malego testu, wkradl sie rownie maly jednakze znaczacy blad. Nastapilo przesuniecie kadru w osi pionowej, stad budynek wydaje sie na jednym zdjeciu bardziej wysmukly. Rowniez dlatego wydaje sie, ze na zdjeciu z Nikkora jest minimalnie szerzej.
    statyw z solidną głowicą o trzech dźwigniach, dobrze zablokowanych - na body zmienione tylko obiektywy - więc... ?
    sa elementy - 3-cia kula od prawej i kwietniki które "ani drgną" i są w identycznym położeniu na obu zdjęciach - a reszta się przesuwa... ja tam nigdy nie bawiłem się w laboratorium, ale to zwróciło moją uwagą.

    na razie reporterka jeszcze, nie było czasu...
    Ostatnio edytowane przez krzysztof jot ; 19-04-2010 o 15:36

  9. #9

    Domyślnie

    budynek jest smuklejszy bo sigma bardziej zniekształca w rogach- widać to nawet po kształcie przedniej soczewki- w centrum jest jakby bardziej płaska niż na brzegach, ale różnica w tym kącie widzenia jest nieznaczna rzekłbym

  10. #10
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztof jot Zobacz posta
    sa elementy - 3-cia kula od prawej i kwietniki które "ani drgną" i są w identycznym położeniu na obu zdjęciach
    Jestem zdecydowanie innego zdania... przesuwa sie kazdy element na zdjeciu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •