Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Głowica do panoramy.

    Niedawno kupiłem Samyanga 8mm. Postanowiłem zabawić się w panoramy sferyczne. I tu pojawił się problem. Jak się okazał nie mam odpowiedniego statywu a dokładnie głowicy która ma oś obrotu przez punkt nodalny.
    Nie będę się rozpisywał o punkcie nodalnym ponieważ zainteresowani wiedzą co i jak.
    Punktem wyjściowym do tworzenia głowicy była głowica Nodal Ninja 5. Oczywiście w domowym zakresie nie jesteśmy w stanie zrobić takiego czegoś. Postanowiłem zrobić głowicę z ustawieniami „na sztywno”. Jako że posiadam aparat Nikon D2x odległość od mocowania do środka osi obiektywu wyniosło 80mm i również 80mm do punktu nodalnego. Aparat jest dość ciężki więc zastosowany materiał też musiał być „pancerny”. Wykorzystałem w tym celu zawias pasowy do bramy. Jest to płaskownik długości ok 80cm szerokości 4cm i grubości ok 4mm zakończony „zawinieńciem”. Na dodatek ma wycięte kwadratowe otwory do mocowania śrub 10 mm. Do tego wszystkiego potrzebne są śruby z płaskim łbem mające pod spodem kwadratową „wypustkę” pasujące do otworu zawiasa, kilka podkładek i nakrętka motylek. Teraz trzeba wszystko wymierzyć i przyciąć. Trzeba wziąć pod uwagę żeby można było swobodnie przekręcić aparat z pozycji horyzontalnej o 90 stopni. Największym problemem okazało się wygięcie płaskownika o 90stopni. Niestety gięcie na zimno w imadle kończy się łagodny łukiem, a przy próbie nacięcia zakończyło się pęknięciem. Ja wybrnąłem z tego zespawaniem 2 kawałków migomatem pod kątem 90 stopni.
    Drugi kawałek (ten który się odchyla) przycinamy tak aby wykorzystać wyciętą kwadratową dziurę do połączenia śrubą z płaskim łbem) Mocowanie do statywu mam dosyć komfortowe ponieważ mam głowicę manfrotto 141RC która ma płytkę z dodatkowymi dziurami nagwintowanymi metrycznie. Właśnie do owej płytki za pomocą 2 śrub przymocowałem głowicę. Również z płytki wyciągnąłem śrubę mocującą aparat. Obie części łączymy za pomocą śruby a po między obie części dajemy podkładki tak aby było miejsce na śrubę mocującą aparat. I to w zasadzie tyle. Reszta to kosmetyka. Zdjęcia zamieszczę odrobinę później.
    Ostatnio edytowane przez foveon ; 12-04-2010 o 15:06
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  2. #2

    Domyślnie

    Obiecane zdjęcia tak na szybko zrobione.



    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  3. #3

    Domyślnie

    Gratulacje, mam nadzieje że jesteś świadomy że twoja głowica nie jest uniwersalna?
    Chcąc podpiąć jakiś inny obiektyw, nie złapiesz już punktu źrenicy wejściowej (polecam http://www.optyczne.pl/32.1-poradnik...erycznych.html).
    D70|s 10-20|n 18-70|n 50/1.8|gp YH324C+YH430 "wiecej sprzętu niż talentu"

  4. #4

    Domyślnie

    Jak napisałem : Postanowiłem zrobić głowicę z ustawieniami „na sztywno”. A więc wiem że przy kolejnym obiektywie lub puszce trzeba będzie zmienić ustawienia, co w przypadku obiektywu nie będzie trudne wystarczy zmienić „ruchomą” część lub nawiercić dodatkowy otwór aby złapać punktu źrenicy wejściowej inaczej zwanym punktem nodalnym.
    Ostatnio edytowane przez foveon ; 13-04-2010 o 13:13
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  5. #5

    Domyślnie

    Fajne, jak wrócę z pracy, to pochwalę się własnym wynalazkiem (a'la Adaś Słodowy) odnośnie głowicy do panoram

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem takie rozwiązanie 'na sztywno' też ma swoje zalety. Jeśli cały czas działasz tym samym obiektywem to mierzysz raz, robisz otwór i masz spokój.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kisio Zobacz posta
    Moim zdaniem takie rozwiązanie 'na sztywno' też ma swoje zalety. Jeśli cały czas działasz tym samym obiektywem to mierzysz raz, robisz otwór i masz spokój.
    Dokładnie
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli autor posta się nie obrazi, to wrzucę tutaj swoją głowicę z serii "Polak potrafi".

    Zalety:
    -totalnie darmowa - wykonana z odpadków (czasu poświęconego na jej wykonanie nie liczę, bo to sama przyjemność)
    -działa (to w zasadzie najważniejsze)
    -prototyp (w wakacje jak czas pozwoli zrobię bardziej solidną (i bezpieczną) konstrukcję z regulacją pod nikosia)
    -można ją rozłożyć na mniejsze części do transportu (tylko złożenie z powrotem do kupy nieco upierdliwe w terenie)

    Wady:
    - nie nadaje się pod mój nowy aparat (ale jak napisałem powyżej - jeszcze powalczę)

    na zdjęciach zamontowany jest kompakt Olka, bo do panoramek, które do tej pory robiłem jakoś bardzo mi pasował.





    Ostatnio edytowane przez Vinci ; 14-04-2010 o 17:34 Powód: problem z fotkami

  9. #9

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez Vinci ; 14-04-2010 o 17:37

  10. #10

    Domyślnie

    Brawo. Widzę że materiał zasadniczy czyli ten kątownik z dziurkami jest taki sam jak mój do prototypu. I jak to prowizorki pewnie by został ale niestety strasznie uginał się pod ciężarem mojego aparatu.
    Oto prototyp


    A to szybka panorama na ustawieniach automatycznych bez ingerencji z jeszcze niepomalowanym 2 prototypem (tym na górze)


    Dokonałem jeszcze jednej przeróbki a mianowicie przerobiłem głowice tak aby zatrzymywała się co 60 stopni. Najpierw miało to być kliknięcie ale przez nieuwagę skończyło się blokadą w jednym kierunku. I teraz żeby dokładnie ustawić głowice kręcę ją zgodnie ze wskazówkami o ok ponad 60 stopni i cofam ją. Wtedy dokładnie blokuje się o kąt 60 stopni. I tak 6 razy i gotowe. W głowicy wywierciłem dziurę a na czpieniu na którym się obraca 6 nawierceni w jednakowym odstępie. Do tego kulka sprężynka i gotowe. Miało klikać ale dziurę w głowicy zrobiłem pod kątem i wyszła z tego blokada jednostronna
    Ostatnio edytowane przez foveon ; 14-04-2010 o 21:39
    F5 z MF-28, d700, D300, SB-900 Magnifax 4 C-41 i RA-4

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •