Close

Strona 21 z 71 PierwszyPierwszy ... 11192021222331 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 708
  1. #201
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    przyjedź kiedyś do Bydgoszczy (uprzedź mnie). Załatwię ci oprócz mojej RZ także 645 pro TL (i analogowego nikona). Każde z tych body z kilkoma obiektywami. Kup sobie filmy (cz-b), przestrzelasz je i porobisz powiększenia na magnifaxie. Będziesz wiedział jak się to trzyma, ile wazy, jak ma się pod powiększlnikiem jakość 6x7 do 6x4,5 do 24x36.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    przyjedź kiedyś do Bydgoszczy (uprzedź mnie). Załatwię ci oprócz mojej RZ także 645 pro TL (i analogowego nikona). Każde z tych body z kilkoma obiektywami. Kup sobie filmy (cz-b), przestrzelasz je i porobisz powiększenia na magnifaxie. Będziesz wiedział jak się to trzyma, ile wazy, jak ma się pod powiększlnikiem jakość 6x7 do 6x4,5 do 24x36.
    Mały obrazek miałem. Ale musiałem sprzedać, żeby mieć na powiększalnik od Ciebie. Ale cii...
    Mógłbym wziąć dwa filmy 120 FP4+ i jeden 135 też FP4+. Wypstrykałbym na RZ, na 645 i na małym obrazku, a potem zobaczył różnice na 30x40 xpressa (bo tani. 40 zł za 10 sztuk)
    Dzięki serdeczne! Na pewno skorzystam, a wcześniej Cię uprzedzę.
    "Wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa."

  3. #203

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    jeśli można to ja odświeżę. mam kilka pytań.
    Interesuje mnie format albo 6x7 albo 6x6 (bezpieczniej będzie wybrać 6x7) i tu moje pytania:
    1. które średnie obsługują 6x7, bo wyczytałem gdzieś, że mamiya, ale z tego co widzę to ona ma głównie 645 czyli 6x4,5
    2. Da sie np pod Hassela podłączyć szkła od innego systemu (cos jak przejściówki z m42 na nikona) pytam bo ilość szkieł na hassela na allegro jest bardzo mała, a np od psix (to juz wiem zeby nie kupować, choć nie wiem czemu...) jest duzo.
    3. Wiem, ze mamiye i hassele maja kominki w reszcie sie nie spotkałem, a to jeden z moich wymogów co do MF - co jeszcze ma kominki?
    4. Co byście polecili - do użytku do amatorskiego studia (zdjęcia dla siebie i dla frajdy nie szukam tu kasy.)
    Dzięki za wszelkie rady.

  4. #204
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    1. Mamiya RB, Mamiya RZ, Pentax 67, Bronica GS1 - lustrzanki. Mamiya 6, Mamiya 7 - celownikowe.
    2. Z tym jest problem. Większość haseli nie ma migawki - tzn ich obiektyw ma migawkę centralną. Obiektywy od pentacona nie mają migawki. Więc nawet gdyby była przejściówka to stosowanie takiej kombinacji jest niewykonalne. Są hasele ze szczelinową (z FC w nazwie). Ja bym nie kombinował, bo hasela się kupuje też dla optyki. To nie body robi zdjęcia, a szkło. Jakość pochodzi od obiektywu, body co najwyżej odmierza czas (choć jak widac nawet nie zawsze)
    3. rozpatrujesz w końcu także 6x6 jak widzę, więc masz wiele większy wybór, są Broniki 6x6, są Rolleje, są TLR itd
    4. do studia najtaniej najlepiej - Mamiya RB/RZ
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #205

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    1.tak jak napisalem, albo 6x6 albo 6x7. co do optyki zdaje sobi sprawe ze tak naprawde ona jest najwazniejsza, ale sa szkla zeissa pod p-sixa wiec raczej jakosciowo sa oki (jaśli sie myle wyprowadzcie mnie z błędu.)
    2.czy szkła do mamiy-i to szkła do mamiyi czy msuze sprawdzac czy beda pasowaly do rz/rb (a nie tylko do 645)?
    Dzieki wielkie za informacje Jacku.

  6. #206
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    1. szkła zeissa z NRD mają się tak do oryginałów jak: Trabant do VW, stroje Germina do Adidasa, filmy ORWO do AGFY itp
    2. szkła do 645 sa tylko do 645 (i nie muszą pokrywać 6x7 cm, podobnie jak obiektywy DX nie muszą pokrywać pola FF), do RZ tylko do RZ. Wyjątkowo szkła do RB pasują do RB i RZ.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #207

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    1. a to miło wiedzieć no to jeden aspekt odpada.
    2. jak w nazwie odróżnic obiektywy pod 645 a te pod 67 do mamiy?
    3. I w modelach z wymienialna kasetą jakie formaty mozna wcisnąć?

  8. #208

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    2. Po pierścieniu ostrzenia - w 645 zawsze z przodu jest gumowy pierścień do ustawienia ostrości. W obiektywach do RZ/RB nie ma pierścienia ostrzenia - jest tylko pierścień przysłon, ostrzy się miechem.
    3. 6x7 i 6x4,5. W RB-ce była jeszcze jakaś dziwna kaseta 6x8, a w RZ-cie kaseta quadra 7x7 - ale bodaj na wielkoformatowe błony cięte 4x5 cala, więc średnio opłacalne.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 26-04-2008 o 22:58

  9. #209
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    Cytat Zamieszczone przez saygon Zobacz posta
    2. jak w nazwie odróżnic obiektywy pod 645 a te pod 67 do mamiy?
    rozmiarem i wagą RB i RZ są aparatami z miechem, więc w obiektywach nie ma pierścienia odległości.
    do 645 - są sekory C, do RB sekory (też) C albo KL, do RZ - sekory Z
    są i inne specyficzne sekory o dziwnych oznaczeniach, ale ciebie nie będą zapewne interesować.
    SF - soft focus, M - do RZ, są shifty (droższe)
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26-04-2008 o 23:33
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #210

    Domyślnie Odp: Jaki średni format?

    Decyzja zapadla bedzie mamiya tylko jeszcze:
    1. polować na rz czy na rb (jesli można prosic z wyjasnieneim czemu na to a nie na tamto)?
    2. jakie szkła polecicie (jedno szeroki i jedno waskie do fotografi martwej natury ew portretow)
    3. cos jeszcze sie przyda (poza body, kominkiem kasetą zapasową, i obiektywami? )

Strona 21 z 71 PierwszyPierwszy ... 11192021222331 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •