Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 69
  1. #1

    Exclamation NX2 Tutorial - Vinieta

    Dzisiaj pokażę jak zrobić przykładową lekką winietkę. Tak do smaku jak szczypta soli. W NX2 można robić winiety na kilka sposobów. Ja opiszę jeden wykorzystując narzędzie Lasso - Oval Marquee. Ustawienia będą przykładowe i przypominam, że każde zdjęcie wymaga indywidualnego podejścia.

    przed

    po


    Zaczynamy:

    1. Otwieramy zdjęcie w Capture NX i wybieramy z górnej palety narzędzi lasso - Oval Marquee. Następnie zaznaczamy ikonkę "-"
    2. Przeciągamy kursor po przękątnej zdjęcia tak aby uzyskać kształt jak na zdjęciu poniżej. Notabene kształt można modyfikować wedle własnych upodobań.
    3. Teraz wybieramy Select Adjustment /Light/Levels&Curves i przesuwamy suwak półcieni lekko w prawo (jak na zdjęciu poniżej).
    Zwróciliście zapewne uwagę, że nasza winieta ma teraz ostre krawędzie i nie wygląda wcale efektownie. Dlatego teraz rozwiążemy ten problem i nadamy naszej winiecie ostateczny kształt.
    4. Pod zakładką Select Adjustment jest zakładka Selection, którą rozwijamy. Widzimy dwa suwaki:
    a) Base Mask - tutaj ustawiłem wartość 14 ale warto popróbować samemu ustalić odpowiednią wartość(może być0).
    b) Paint&Fill Mask (feather) - czyli wtapianie maski - moim zdaniem najważniejszy suwak i tutaj zastosowałem wartość 100. Wszystko tak jak na zdjęciu poniżej.



    5. Wybieramy opcję BATCH/ SAVE ADJUSTMENT. Nadajemy nazwę np:Winietka i zapisujemy na dysku. Da nam to możliwość kopiowania tych ustawień przy innych zdjęciach i szybką ich modyfikację.

    Gotowy set do pobrania tutaj

  2. #2

    Domyślnie

    wszystko super, ale zaproponowalbym mala modyfikacje aby Levels&Curves zastapic LCH i operowac krzywa na L.

    pzdr.
    A.

  3. #3

    Domyślnie

    masz rację, unikniemy wtedy zmian kolorów.

  4. #4

    Domyślnie

    Raczej slaby sposob. Feather zmiekcza jedynie krawedzie selekcji, w bardzo ograniczonym zakresie. W praktyce konczy sie to tym, ze winieta nie przyciemnia obrazu w samym rogu zdjecia bardziej, niz jakies tam 50-100 pikseli blizej selekcji. Przyda sie wizualizacja:

    Wg tego sposobu wychodzi cos takiego:


    A "prawidlowa" winieta powinna wygladac tak:



    IMHO, bez maziania duzym, miekkim pedzlem z malym kryciem, na stepie Contrast / Brightness, nie ma szans na zrobienie dobrej winiety w NXie.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Zgadzam się Winieta Stiga dużo bardziej mi się podoba. Czy mógłbyś zapodać seta? albo zaprezentować dokładnie Twój sposób (krok po kroku) na tak efektowną winietkę? bardzo proszę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crisder Zobacz posta
    Zgadzam się Winieta Stiga dużo bardziej mi się podoba. Czy mógłbyś zapodać seta? albo zaprezentować dokładnie Twój sposób (krok po kroku) na tak efektowną winietkę? bardzo proszę
    Tego nie da sie opisac dokladnie step by step. To po prostu "reczne malowidlo". Jak wspomnialem wyzej; step z Contrast / Brightness, suwak od jasnosci w lewo (wedle uznania), a nastepnie Selection Brush w trybie wymazywania i ustawieniami; max. Size, min. Hardness, i 20-30% Opacity. I takim pedzelkiem maziac tak dlugo, az sie wymazie taki obrazek. Po obrazku widac, ze maziac nalezy czesciej w srodku niz na brzegach (rogach). To co wkleilem to taki maziajek na szybko, ale generalnie przy zdjeciach mniej widac niedokladnosci, a i maziac nie trzeba w tak regularny efekt.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki,
    Faktycznie trzeba się pobawić trochę pędzlem. Ja pokombinowałem z takimi jeszcze ustawieniami i myślę, że osiągnąłem dużo lepsze rezultaty niż za pierwszym razem. uważam ten rezultat za akceptowalny.Niemniej niewykluczone że te winietkę można jeszcze doszlifować.



    Ostatnio edytowane przez crisder ; 30-03-2010 o 14:50

  8. #8

    Domyślnie

    przede wszystkim spójrzcie przy malowaniu owalu na coś takiego co się zwie "edge softness" ustawcie to na wartość inną od zera (maksymalnie na 100px) i wówczas będzie bardziej prawidłowa winieta, która potem można jeszcze za pomocą feather dodatkowo zmiękczać, ale i tak maksymalne wtopienie będzie dość małe
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    przede wszystkim spójrzcie przy malowaniu owalu na coś takiego co się zwie "edge softness" ustawcie to na wartość inną od zera (maksymalnie na 100px) i wówczas będzie bardziej prawidłowa winieta, która potem można jeszcze za pomocą feather dodatkowo zmiękczać, ale i tak maksymalne wtopienie będzie dość małe
    No wlasnie. Nawet kombinacja "edge softness" z feather maski -- nie daje zadowalajacych efektow.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  10. #10

    Domyślnie

    w moim 2 przypadku zastosowałem wskazówki Eire'a

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •