Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar mikas4
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    130

    Thumbs down Parę pytań początkującego

    Od tygodnia posiadam D90+18-105 i po przeczytaniu instrukcji około 3 razy a niektóre miejsca jeszcze więcej mam dalej z kilkoma rzeczami problem, dlatego pozwoliłem sobie o nie spytać fachowców. Jest to moja pierwsza lustrzanka a wcześniej posługiwałem się małpką canona dlatego proszę o wyrozumiałość.

    1. Jak ostrzyć na nieskończoność, bo gdy robi to AF nie widzę żadnej ikonki informującej o ostrzeniu na dal, może da się tylko manualnie. W moim canonie jak łapałem ostrość to pisało 1m, 5m... i nieskończoność.

    2. Na stronie 265 jest napisane „Czasy otwarcia migawki dostępne dla wbudowanej lampy błyskowej” i pisze tam że przy wyłączonym VR można używać większych czasów otwarcia migawki czyli aż 1/200s dla różnych trybów. W ustawieniach osobistych e1 mam ustawione 1/60s dla błysku. I po wyłączeniu przełącznika VR na obiektywie i włączeniu lampy w trybie A pokazuje mi czas 1/60s. Czy coś źle robię lub może tego nie rozumiem ? A w ogóle jeśli to działa tylko jeszcze nie wiem jak, to czy 1/200s bez VR nie będzie rozmazywać zdjęć, może 1/60s z VR będzie lepsza?

    3. Jeśli robię zdjęcie osobie lub jakiemuś przedmiotowi który nie znajduje się w centrum kadru. To najpierw łapię ostrość (centralny punkt) na jego oczy i blokuje ją spustem a potem przesuwam aparat. Ale czy przypadkiem nie powinienem robić także tego z ekspozycją ?
    D90 + N18-105 / N35 / N70-300 / S10-20 / SB-910

  2. #2

    Domyślnie

    Ad. 1 Chyba tylko przełączenie na MF i pierścień ostrości pomogą ?
    Ad. 3 A nie prościej wybrać punkt ostrości bez przesuwania aparatu?
    Nikon D90 | Σ10-20/4-5.6 | N18-105 | N50/1.8 | N75-300 | SB900 | MC-DC2 | ML-L3 | Case Logic SLRC 4 | Benro Beyond Z40 | Canon PowerShot A80

  3. #3

    Domyślnie

    Ad. 2 Wydaje mi się, że czasy 1/200 działają tylko w trybie M natomiast w pozostałych jest to max 1/60
    D610, V1, FM2n

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2009
    Miasto
    Wrocław/Bełchatów
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez catintheflat Zobacz posta
    Ad. 2 Wydaje mi się, że czasy 1/200 działają tylko w trybie M natomiast w pozostałych jest to max 1/60
    Oraz w trybie S.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mikas4 Zobacz posta
    ...
    1. Jak ostrzyć na nieskończoność, bo gdy robi to AF nie widzę żadnej ikonki informującej o ostrzeniu na dal, może da się tylko manualnie. W moim canonie jak łapałem ostrość to pisało 1m, 5m... i nieskończoność.
    Ja ustawiam punkt ostrzenia (zazwyczaj używam środkowego) na przedmiot na końcu krajobrazu i po naciśnięciu przycisku do połowy, zielona kropka (i sygnał) potwierdzają wyostrzenie. Dodatkowo obiektyw pokazuje odległość.




    Cytat Zamieszczone przez mikas4 Zobacz posta

    2. Na stronie 265 jest napisane „Czasy otwarcia migawki dostępne dla wbudowanej lampy błyskowej” i pisze tam że przy wyłączonym VR można używać większych czasów otwarcia migawki czyli aż 1/200s dla różnych trybów. W ustawieniach osobistych e1 mam ustawione 1/60s dla błysku. I po wyłączeniu przełącznika VR na obiektywie i włączeniu lampy w trybie A pokazuje mi czas 1/60s. Czy coś źle robię lub może tego nie rozumiem ? A w ogóle jeśli to działa tylko jeszcze nie wiem jak, to czy 1/200s bez VR nie będzie rozmazywać zdjęć, może 1/60s z VR będzie lepsza?
    Musi być tryb FP, który jest dostępny z lampą zewnętrzną (chyba).

    Cytat Zamieszczone przez mikas4 Zobacz posta

    3. Jeśli robię zdjęcie osobie lub jakiemuś przedmiotowi który nie znajduje się w centrum kadru. To najpierw łapię ostrość (centralny punkt) na jego oczy i blokuje ją spustem a potem przesuwam aparat. Ale czy przypadkiem nie powinienem robić także tego z ekspozycją ?
    To zależy jak masz ustawiony pomiar. Na matrixie to nie ma znaczenia.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  6. #6

    Domyślnie

    Zlitujcie się najpierw sprawdźcie, a dopiero potem piszcie.
    Czytasz i nie wiesz co czytasz. Zatem czytaj uważnie Czasy otwarcia migawki powyżej 1/200 jak i tryb FP
    = (synchronizacja z krótkimi czasami migawki) dostępne są tylko dla lampy zewnętrznej W trybie manualnym możesz jedynie regulować moc błysku
    Ostatnio edytowane przez PhotoIan ; 13-03-2010 o 12:56
    D700 D810 N AF 17-35 D F2.8 S HSM 70-200/f2.8 S 2x DG APO N 24-70/f2.8 EX , Mz 58 AF-1 Pentax Super A
    Portfolio

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar mikas4
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    130

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Ja ustawiam punkt ostrzenia (zazwyczaj używam środkowego) na przedmiot na końcu krajobrazu i po naciśnięciu przycisku do połowy, zielona kropka (i sygnał) potwierdzają wyostrzenie. Dodatkowo obiektyw pokazuje odległość.
    Ale 18-105 nic takiego nie pokazuje.

    Cytat Zamieszczone przez PhotoIan Zobacz posta
    Zlitujcie się najpierw sprawdźcie, a dopiero potem piszcie.
    Czytasz i nie wiesz co czytasz. Zatem czytaj uważnie Czasy otwarcia migawki powyżej 1/200 jak i tryb FP
    = (synchronizacja z krótkimi czasami migawki) dostępne są tylko dla lampy zewnętrznej W trybie manualnym możesz jedynie regulować moc błysku
    Na stronie 265 jest napisane dużymi literami i podkreślone,
    Czasy otwarcia migawki dostępne dla wbudowanej lampy błyskowej
    więc gdzie tu piszą o zewnętrznej lampie, FP faktycznie jest tylko dla lampy dodatkowej.

    Cytat Zamieszczone przez arttie Zobacz posta
    Ad. 3 A nie prościej wybrać punkt ostrości bez przesuwania aparatu?
    Podobno centralny punkt jest krzyżowy i najlepiej łapie ostrość.
    Cytat Zamieszczone przez catintheflat Zobacz posta
    Ad. 2 Wydaje mi się, że czasy 1/200 działają tylko w trybie M natomiast w pozostałych jest to max 1/60
    Na stronie 265 napisane jest że działa to prawie we wszystkich trybach nie tylko M.
    D90 + N18-105 / N35 / N70-300 / S10-20 / SB-910

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mikas4 Zobacz posta


    Podobno centralny punkt jest krzyżowy i najlepiej łapie ostrość.
    Tak ale gdy robisz zdjęcia przy małej GO to celując środkowym i przekadrowując zmienia się płaszczyzna ostrości i wtedy będzie lipa z krzyżaka. Nie bój się używać bocznych one też nieźle celują


    Na stronie 265 napisane jest że działa to prawie we wszystkich trybach nie tylko M.
    Wyświetl sobie podpowiedź ekranową dla pozycji e1 w menu to myślę, że Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.
    Ostatnio edytowane przez catintheflat ; 13-03-2010 o 14:11
    D610, V1, FM2n

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar mikas4
    Dołączył
    09 2009
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    130

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez catintheflat Zobacz posta
    Wyświetl sobie podpowiedź ekranową dla pozycji e1 w menu to myślę, że Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.
    Tak, tam pisze max 1/60s ale w tej instrukcji pisze że po wyłączeniu VR da się uzyskać większe czasy.

    Może jako początkujący czegoś nie rozumiem, dlatego proszę o dokładne wytłumaczenie tego co tu napisali.
    D90 + N18-105 / N35 / N70-300 / S10-20 / SB-910

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mikas4 Zobacz posta
    Tak, tam pisze max 1/60s ale w tej instrukcji pisze że po wyłączeniu VR da się uzyskać większe czasy.
    "większe" czyli dłuższe a nie krótsze.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •