Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Wykorzystanie zdjęć w portfolio

    Witam
    Mam pytanie jak jest z wykorzystaniem zdjęć swojego autorstwa w portfolio jeśli z osobą nie podpisało się umowy

    Konkretnie zrobiłem sesje parze młodej w studiu i chciałbym je zamieścić w portfolio czy mogę zaznaczam że nie mam umowy a moja strona ma charakter prezentacji swojej twórczości a nie marketingowy

    Zgodnie z USTAWĄ z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    Art. 8. 1. Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

    Art. 17. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

    Art. 53. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

    Z czego wynika że prawa Autorskie i majątkowe należą do mnie jedyne jakie młodzi mogę mieć zastrzeżenie to do praw do wizerunki dobrze myśle czy się myle ??

  2. #2

    Domyślnie

    Poczytaj inne wątki, taki problem i podobne były już dosadnie opisane. Taki eufemizm cyt."strona ma charakter prezentacji swojej twórczości a nie marketingowy" oraz brak umowy nie dają Ci prawa publikacji wizerunku osób trzecich. To nie przesadny formalizm zawierać umowę cywilną lecz regulowanie relacji cywilnych między ludźmi i stworzenie poczucia bezpieczeństwa dla Nowożeńców i dla Ciebie.
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Morgred Zobacz posta
    ..Z czego wynika że prawa Autorskie i majątkowe należą do mnie jedyne jakie młodzi mogę mieć zastrzeżenie to do praw do wizerunki dobrze myśle czy się myle ??
    Czasami wystarczy jeden sensowny paragraf by zablokowac mozliwość publikacji
    Generalnie - ja bym podszedł do sprawy tak: nie było zakazu, pokazuję w portfolio. W razie jakiegokolwiek zastrzeżenia - usuwam.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •